Ana sayfa Haber Kingston HyperX Cloud Core: Referansın öteki yüzü

Kingston HyperX Cloud Core: Referansın öteki yüzü

0

Kingston Technology’nin bir süre önce piyasaya sürdüğü HyperX Cloud kulaküstü kulaklık seti, bir oyun kulaklığı için uygun özellikleri barındırıp ortalama olarak bir oyun kulaklığının fiyat açısından yaklaşık 70-80 lira daha azını istiyor.  Test ettiğimiz günden bu yana, sadece oyun açısından değil, reji kullanımı, DJ kullanımı ve diğer referans işleri için ideal olduğu da anlaşıldı. Bu tür kulaklıklarda çok hassas, kalburüstü sınırlar vardır.  Artı olarak nakledilen özelliklerin seviyesi kaçırılırsa tamamen bir başarısızlığa neden olabilir, hafiflik konusunda  uygun dengeyi yakalamazsanız kulaklıkla ilgili, bir üretiici olarak bütün emekleriniz heba olur.  Her sektörün bir ses cihazından beklentileri farklıyken, kullanıcıların kişisel olarak kulaklıktan beklentileri ses performansından çok taşınabilirliği ve materyal kalitesi oldu. Aslında günlük kullanım için bir kulaklığın kalitesi ortalama 3-4 saat ve bunu aşan kullanımlarda ortaya çıkar, bu aşamada sıkıntılar genellikle deri kısımlarda veya kulak tutucularda terleme sonucu oluşan kokular ve ağırlığından kaynaklanan baş ağırıları ortaya çıkar. Gerçekten ağırlık konusuna çok dikkat etmelisiniz, gerekli ağırlık sağlanmazsa, yani “hafif bir kulaklık yapacağım” yoluna girerse şirket, kulağa yeterli hassasiyeti sağlayamaz ve haliyle kayıp ses oranı artar. Bu durum aslında oyunlardan çok referans kullanımları için geçerli. Ağırlık, gerçekten sesin her ayrıntısını duyabilmeniz açısından oldukça önemli.

Bu kriterlerle birlikte Kingston”ın piyasaya sürdüğü, HyperX Cloud Coreürünüyle karşılaştırdığımızda göze batan ilk özellik materyalden kaynaklı tasarım tercihleri olmakla birlikte ağırlığı tam olarak sınırda. Oyun amaçlı kulaklık arayışınızda ağırlığa önem veriyorsanız HyperX Cloud Core,  biraz sınırda kalıyor. Dedik ya; bazı dezavantajlar, bazı kullanımlar için avantaj olabiliyor, bu ağırlık meselesi de referans veya stüdyo kullanımları için ideal bir kulaklık haline getirdi.  Oyun için rahatsız etmeyen bir ağırlık ve müzik veya referans kullanımlarında uygun bir ağırlıktan söz edebilirim. Elbette böylesi incelemelerde puanlama oldukça önemli, HperX Cloud Core“a ağırlık konusundaki verimliliğine 10/7 verebilirim.

Bir diğer önemli kriter ise, materyal kullanımının ve tasarımın uzun kullanımlara etkisi.  Bu kriter içerisinde önemli saat aralığı 3 saat ve sonrası. 3 saate kadar ve daha fazla kafaüstü kulaklık kullandığınızda terlemelerden ötürü kokular oluşmakla birlikte materyalin yol açtığı baş ağrıları ve kulak ağrıları oluşur. HyperX Cloud Core”un ses özelliklerini ve koku durumunu genellikle sabah koşularımda veya masaüstü yayıncılık programlarını kullandığım esnada test ettim.  Koku açısından ve kulak ağrısı açısından problem yaşamasam da ses izolasyonu sağlaması için uygulanan materyal, görevini gereğinden fazlasını yapıyor. Açıkçası bir canlı yayın esnasında rejide kullanıyorsam biraz da olsa çevre seslerini duyabilmeliyim, oyun açısından kullanıyorsam çevre seslerini duyabilmeliyim, sokakta müzik dinliyorsam, arkamda motosiklet veya bisiklet varsa henüz bana küfür etmeden sesini duymalıyım. Bu açıdan outdoor kullanımları için pek ideal olmasa da indoor, yani ofis veya ev kullanımları için bu ses yalıtımı özelliği gerçekten iyi.  Aslında bu çevre sesleri açısından kullanıcılar genelde  tek kulaklık kısımını biraz kulağın dışarısına koyarak çok daha iyi bir çözüm sağlayabiliyorlar. Bu arada kulaklık kısımları birbirinden bağımsız olduğu için oldukça esnek bir yapıda.

HyperX Cloud Core“a malzeme kullanımıyla ilgili 10/8 puan,  ses yalıtımı ile ilgili de 10/7 puan verdim.

Tam anlamıyla fiyat-performans dengesi oluşturan HyperX Cloud Core”un bunlar dışında önemli detayları konsol cihazlarına uyumluluğu, akıllı telefonlara uyumluluğu olmakla birlikte ses kartı çok farklı olmasına rağmen Sony Vaio, Lenovo G70, Lenovo Yoga 3 Pro,  Samsung Ativ masaüstü bilgisayarlardan aynı, üstün verimliliği aldım. Bunun yanısıra Xbox 360, PlayStation 3″lerde performans artışı gösterirken, kişisel olarak en iyi verimi PlayStation 4 cihazında buldum. Uyumluluk önemli bir mesele. Uyumluluk konusunda aldığı puan oldukça iyi ancak, kutu içerisinde sunulan adaptör cihazları, biraz kafa karışıklığı oluşturabilir. Uyumluluk açısından 10/9 puan.

Genel rakamsal özellikleri:

100 cm kablolu kontrol kutusu
Uzatma kablosu (200 cm)

Sürücü: 53 mm
Frekans yanıtı: 15 Hz – 25.000 Hz
Nominal Empedans: 60 ? / sistem
Nominal SPL: 98±dB
T.H.D. < %2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here