Ana sayfa Donanım Kingston DataTraveler 2000 incelemesi: kendinizi Obama hissetmenizin bir yolu!

Kingston DataTraveler 2000 incelemesi: kendinizi Obama hissetmenizin bir yolu!

0

İster öğrenci olun, ister kalabalık bir iş merkezinde  aşırı meraklıinsanlarla çalışın, dijital veriyi veya bilgiyi korumak veya saklamak ekstradan önlemler ve ekstra endişeler taşıyor. Bazı üreticiler dosyaları şifreleme olanağını getirse de basit birkaç adımda bu şifreler kolayca kırılabiliyor. DataTraveler 2000‘in çalışma prensibi, diğer şifreli çalışan USB belleklerden daha farklı yere getirmiş bu ürünü.Prensip olarak PC’ye ilk takıldığı zaman kendisini PC’ye dummy olarak, yani boş bir aygıt olarak tanıtıyor, şifreyi girmeden herhangi bir eylem gerçekleştirmediği için yazılımlarla kırılacak bir şifre de bulunamıyor. Evet, saatlerce şifresini kırmaya çalıştık 🙂 

Kingston DataTraveler 2000′in en önemli özelliğini “şifreleme” sistemiyle taşıdığını söyledik. Aslında bu şifreleme sistemi sadece yazılımsal veya donanım olarak tuşlarıyla getirdiği şifreleme sistemi değil, tasarım olarak da uyguladığı bazı şifreleme yöntemleri  var. Aslında bir çeşit kamuflaj yöntemi diyebilirsiniz. Endüstriyel tasarımın ilk ana maddelerinden bir tanesi olan “sadelik ve basitlik” ile hem görünüşüyle hem de altyapısıyla farklı kategorilerde güvenlik sağlayabiliyor. Sadece kapağıyla iyi bir kamuflaj sağlayıp, kendisini “İçerisinde önemli bilgiler olan bir USB’yim” görüntüsünden, bir anahtarlık görüntüsüne bürünebiliyor. İki aşamalı bir şifreleme sistemi, önce “anahtar” düğmesine basarak şifre belirlemenizi sağlarken, şifreyi girdikten sonra PC’ye bağlandığında boş USB olarak tanımlanıyor, tekrar şifrenizi girerek bilgisayaranızdan erişimi açabiliyorsunuz. 

Kingston’ın resmi verilerine göre AES 256-bit veri şifrelemesine sahip. Bu şifreleme prensibi, temel olarak şifrelemeyi USB içerisinde değil, sanallaştırılarak oluşturulan bir sistemde saklanıyor. Yani, siz şifreyi girene kadar veriler sanal sistemde saklanıp, şifreyi girdikten sonra da USB’nin hafızasına aktarılıyor. 

Bağlanılabilirliği, USB 2.0 ve ya USB 3.1 (1.nesil) bağlantılarıyla sağlanıyor. Bağlanılabilirlik açısından biraz kafa karışıklığı yarattı. Farklı işletim sistemlerine göre, farklı aktarma hızları en şaşırtıcı tarafıydı. Kişisel olarak Windows 10 Pro sürümünü kullanıyorum, söz konusu sürümde aktarma hızı, yaklaşık 28GB’lık bir veriye göre oldukça hızlıydı, Windows 10 Home sürümü için aynısını söyleyemeyeceğim. Ayrıca Windows 8.1 sürümünde de aktarma hızı kötü değildi. Windows 10 Home sürümünde böyle bir yavaşlık olması oldukça ilginç. 4 farklı Windows 10 Home bilgisayarında test edildi

.

Eksilerine ve artılarına geçmeden önce DataTraveler 2000’in 16GB, 32GB ve 64GB gibi farklı bellek sayılarını sunabilen varyasyonları olduğunu yazalım.

Artılar: Endüstriyel tasarımıyla ilişkili olan kamuflaj yeteneği. 

           5.5″lik bir akıllı telefonun neredeyse yarısı kadar boyuta sahip olmasına rağmen ağırlığıyla da taşınması oldukça kolay. 

          İlk bakışta karmaşık görüşüne rağmen kullanımı oldukça kolay.

          Mac sistemler, USB konusunda epey nazlı olmasına rağmen, bir uyum problemiyle karşılaşmadım.

Eksiler: 64GB’lık modeli biraz gereksiz.

            Windows 10 Home’da Mac’lere ve Windows 10 Pro’ya oranla daha yavaş aktarım yapması.

            Kapağı ile gövdesi arasında, kapağın kaybolmasını önlemek amacıyla bir ip vs olmalıydı.

           Antivirüs yok. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here