Ana sayfa Donanım Kingston Canvas Go 32GB Micro Sd-Hc Kart inceleme

Kingston Canvas Go 32GB Micro Sd-Hc Kart inceleme

0

Yzn: Kemal Metin

Sabit disk, RAM ve bellek kartı gibi flash, yani elektriksel olarak programlanabilen belleklerin üreticileri denilince akla gelen en önemli firmalardan Kingston, Canvas Go teknolojisindeki 32GB Micro Sd kartı ile incelememizde. Bilgisayar, cep telefonu ve fotoğraf makinelerinin hayatımızdaki yerlerinin ve bu cihazlarda kullanılan verilerin boyutlarının artması ile daha fazla ihtiyaç haline gelen depolama konusunun çözümü için birçok firmanın ciddi arge yatırımları var. Kullanım alanları düşünüldüğünde bu kartların hem yüksek hızlarda kayıt yapabilmeye olanak sağlamaları, hem de zorlu koşullarda kullanıcılarını yarı yolda bırakmayacak kadar güven vermeleri gerekiyor. 

örneğin bir fotoğrafçı için yapılan kaydın seriliği ne kadar önemli ise, o kartın sıcağa, soğuğa, titreşime ve X-ray cihazlardan etkilenmeye karşı da dayanıklı olması bir o kadar önemlidir. Diğer taraftan gittikçe yaygınlaşan dron modellerinin suya ve darbeye dayanıklı bir hale gelmesi ile, aynı şartlara dayanıklı, 4K çözünürlükte seri video kayıt yapabilen kart ihtiyacı da doğuyor. Bu firmalardan Kingston, Canvas adını verdiği dayanıklı bir kart serisi üretti: Canvas Select (80MB/s), Canvas Go (90MB/s) ve Canvas React (100MB/s). Kartların ortak noktası suya, darbelere ve titreşime, sıcağa ve havaalanlarındaki x-ray cihazlara dayanıklı olmaları.

İncelediğimiz Canvas Go Select modelindeki sertifikalar ile giriş yapalım. Kartta UHS ve HC sertifikaları mevcut. Ultra high speed (UHS) yani yüksek hızda yazma anlamına gelen bu sertifika, eski SD kart sınıflandırmalarından Class 10, yani yazma hızı 10MB olan modellerden sonraki hızları simgeliyor. İncelediğimiz kart UHS 3, yani minimum 30MB/s yazma hızında.

Zaten kartımız da 90MB yazma, 45mb okuma hızına sahip. Bir diğer sertifika ise HC yani yüksek kapasite demek. Hafıza kartlarının çıktığı ilk dönemlerde kapasitelerin sınıflandırmaları şu şekildeydi: 128MB – 2GB arası kartlar standarttı ve SD adını alıyordu. Sonrasında gelişen teknoloji ile önce 4GB – 32GB arası kartlar girdi hayatımıza ve High Capacity (HC) yani yüksek kapasite diye adlandırıldı. Sonrasında ise 64GB ile 2TB arasındaki değerlere Extended Capacity (XC) denmeye başlanmıştı.

Yanında micro sd adaptörü ile gelen kartımızın tavsiye edildiği kullanım alanları ise Kingston resmi sitesinde aksiyon kameraları ve dron modelleri olarak geçiyor. Diğer tüm kullanım alanlarında da tabii ki kullanabilirsiniz ama bir kayıp yaşamamanız için kullandığınız ürünün en düşük ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmalısınız. Bu konuda sadece yazım işlemlerini değil, düzenleme yaptığınız makinelerdeki okuma ve tekrar yazım hızlarını referans almanız faydanıza olur. Zira telefonlarda dahi çok karmaşık fotoğraf/video düzenleme uygulamaları mevcut ve bu pahalı cihazlarda bu kartların bir dar boğaz yaratması istenen bir durum değildir. 

Artıları:
– Yüksek yazma ve okuma hızı
– çevresel faktörlere karşı dayanıklılık

Eksileri:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here