Ana sayfa Donanım Kimler geldi, MWC 2014’ten kimler geçti?

Kimler geldi, MWC 2014’ten kimler geçti?

0

Bu yıl MWC 2014 diğer yıllara oranla daha heyecanlı geçti. Kimi firmalar sansasyonel ürünleriyle dikkat çekse de kimi firmalar da bekleneni veremedi. Peki MWC 2014″te kimler, hangi ürünlerini tanıttı? İlk gün, Nokia ve Sony sazı eline alan firmaların başındaydı. Bu iki firma da 3″er tane ürün tanıttı. Nokia ilk defa Windows işletim sistemi dışında bir ilk olacak Androidli cep telefonlarını tanıttı. ürünlerinin ismine Normandy yerine X ismini verdiler. Etkinlik öncesi Normandy olması bekleniyordu. Cortana haberi ki bunu da herkesten önce sizlere duyurduğumuz bir haberdi. “C“sinden bile bahsedilmedi. Nokia MWC 2014“te herhangi bir heyecana yol açacak bir tanıtım gerçekleştirmedi. Asıl heyecan ve fırtına etkinlik sonrasında Microsoft“ta koptu. Tabiri caizse haylaz adam Stephen Elop“un kulağı, Bill Gates tarafından çekildi. Ve Microsoft“ta gün sonunda görev değişiklikleri yaşandı.

 

 

 

Kimler geldi, MWC 2014

 

 

Sony“nin tanıttığı üç ürünün rakibi Samsung“un, Galaxy S5“inden daha fazla ses getirdiğini söyleyebiliriz. Sony bizce MWC 2014“te ya bilinçli ya da istem dışı bir şekilde Samsung“un önünü kesti. Peki, Sony hangi ürünlerini tanıttı? Sony üst seviye akıllı cep telefonu modeli Xperia Z2 ve üst seviye akıllı tableti Xperia Z2 tableti tanıttı. Xperia Z2“nin en önemli özelliğinin Sony Play Station 3“ün kontrolcüsü Dual Shock 3“ü desteklemesi olduğunu belirtmekte fayda var. Kontrolcü ile tablet üzerinden oyun oynanabilecek. Sony, ayrıca orta seviye cep telefonu modeli olan Xperia M2“yi de bu etkinlikte tanıttı.

 

 

Xperia Z3“ün 4K video kaydı yapabilmesi başlı başına bir olay oldu. ZTE ise Grand Memo II Lte“li akıllı telefonunu tanıttı. Ekran kartı üreticisi olarak bilinen Nvidia akıllı cep telefonu Tegra 4i“yi tanıttı. Tegra 4i”nin en önemli özelliği dünyanın en hızlı akıllı telefonu olması. Asus“ta; tıpkı Nokia ve Sony“de olduğu gibi üç ürün tanıttı. Asus; FonePad tablet, ZenFone akıllı telefon, mobil cihazlar için geliştirdiği ZENUI ara yüz programını tanıttı. Panasonic ise tek bir ürün olan AJ-PX270 kamerasını tanıttı. Kameranın en önemli özelliği kaydedilen görüntünün eş zamanlı olarak paylaşabilmesi. Bu da dünyada bir ilk oldu. İlk günün sonuna doğru Samsung Galaxy S5 etkinliği gerçekleşti. Bu etkinlikte en kayda değer özellik ise Samsung”un ilk defa kendi üretimi olan Exynos yongasetini akıllı telefonunda kullanması oldu. çoğu kimse Galaxy S5“i vasat olarak nitelendirdi. 2. Gün ise her şey sakin geçti. Firmalar en yeni ürünlerini tanıtmak için 1. Günü beklemişti. Acer Liquid Z4 modelini tanıttı. BlackBerry CEO“su John Chen MWC 2014“te şirketin gelecek planları hakkında açıklamalarda bulundu.

 

 

 

Kimler geldi, MWC 2014

 

 

 

Samsung, giyilebilir teknolojisi GearFit akıllı bilekliğini tanıttı. üçüncü gün çinli telefon üreticisi Goophone S5“i tanıttı. Samsung Galaxy S5“ten bile daha hızlı olan telefon, sekiz çekirdekli bir işlemciye sahipti. Goophone, MWC 2014“te büyük yankı uyandırdı. Diğer çinli firma Gionee S5.5, 5.5 mm inceliğindeki telefonuyla dünyanın en ince telefonu seçilmişti, MWC 2014 ile kendini diğer ağabeylerine iyice bir tanıttı. Bu üründe, Goophone kadar yankı uyandırdı. 4. Gün ise Tayvanlı telefon üretici HTC, HTC One ile 2.kez MWC“den ödül aldı. Yani bir nevi şimdilik kırılması güç bir rekorun sahibi oldu. çinli ZTE firması dünyada bir ilk olan Firefox işletim sistemli telefon modeli Open C ve Open II“yi tanıttı. Asus“ta fotoğrafçılara yönelik olan Pixel Master teknolojisini tanıttı.

 

 

Şimdi konuyu bir özetleyelim:

 

Samsung; (Güney Kore): Samsung Galaxy S5 akıllı telefon, Samsung Gear Fit akıllı bileklik.

 

Goophone, Gionee, ZTE; (çin): Goophone S5, Gionee S5.5, ZTE Open II, ZTE Open C, ZTE Grand Memo II LTE “Hepsi akıllı telefon”

 

Acer, Samsung, HTC, Nvidia; (Tayvan): Asus Fone Pad tablet, Asus Zen Fone telefon, Asus ZENUI ara yüz programı, HTC One telefon, Acer Liquid Z4 telefon, Nvidia Tegra 4i telefon

 

Sony, Panasonic; (Japonya): Sony Xperia Z2 telefon, Sony Xperia Z2 tablet, Sony Xperia M2 telefon, Panasonic AJ-PX270

 

Nokia; (Finlandiya): Nokia X, Nokia X+, Nokia XL “Hepsi akıllı telefon”

 

 

Kimler geldi, MWC 2014

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here