Ana sayfa Haber Kimdir Şu Dijital Dadı?

Kimdir Şu Dijital Dadı?

0
Bilirsiniz işte, kime sorsanız en zeki çocuğa sahip kendisidir, herkesin çocuğu en zekidir. Aslında haksız da sayılmazlar. çağımız çocukları hepimizi şaşırtan seviyede zekâ parlaması gösterip duruyorlar. çocuk sahibi değilim ama çevremdeki çocukları ve yakınlarımın çocuklarını gördükçe, kendi çocukluğumla kıyaslamadan edemiyorum ve açık söyleyeyim, kendimi kötü hissediyorum. “sanırım ben o kadar zeki değildim” diyorum. Bir dostumun kızı henüz 3 yaşında. USB belleğin ne işe yaradığından tutun, youtube geçmiş kayıtlarından daha önce izlediği videoları seçebiliyor. Okuma yazması olsa ve utanmasa oturup makale yazacak neredeyse benim yerime.

E tabi insan haliyle, “bizim zamanımızda bilgisayar, internet vardı da biz mi beceremedik” de diyor. Acaba olsa becerebilir miydik?
 

Ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, çocuklar profesyonel hacker”ler tarafından kolayca kandırılabiliyorlar maalesef. Günümüzde hacker”ler telefon numarası, adres, banka hesap şifresi gibi kişisel bilgilere kolayca ulaşabiliyor, kısaca korumasız bilgisayara sızarak her bilgiye erişebiliyorlar. Bu ürkütücü düşünceler karşısında siz ebeveynlerin “Keşke çocuğum için dijital bir dadı tutabilsem” dediğinizi duyar gibiyim. çocuklarınız için biz dijital dadı sağlıyoruz. Nasıl mı? Hemen bir teknoloji bayisi ya da mağazasına gidiyor ve Kaspersky PURE satın alıyorsunuz ve tüm endişeleriniz yok olup gidiyor.

 

 

Bu ürünü kullanmak için az sonra başka nedenlerde sıralayacağım . Ama önce şu dijital dadı hizmeti nedir biraz bahsedeyim;
 

Düşünün ki, çocuğunuz ödevi için araştırma yaparken, ya da bir arkadaşı ile yeni çıkan bir oyun hakkında sohbet ederken önüne birden bir pencere açılsa ve o pencerede “merhaba” yazsa. Sizce çocuğunuz bu mesaja cevap verir mi, vermez mi? Aklıma annemin “tanımadığın kişilerle sakın konuşma” tembihleri geldi. Tanımadığım biri bana “adın ne?” dediğinde, “sen kimin kızısın?” dediğinde veya “derslerini çalışıyor musun bakayım?” dediğinde susup, dilsiz mi olacaktım yani. E bu da saygısızlık olmayacak mıydı?

 

çocukken bunlara karar vermek ne kadar da zordu! Kötü niyetli bu kişi, çocuğunuzun bir tanıdığı hatta akrabası olduğuna bile ikna edebilir. Koskoca insanlar hackleniyor da, masum bir çocuk neden inanmasın?

Kaspersky PURE “un “Ebeveyn Kontrolü” modülü tam da bu amaca hizmet ediyor. Programı etkinleştirin ve işi olmuş bilin!

Kaspersky PURE çocuğunuza kontrol altında olduğunu hissettirmeden dikkatli bir ebeveynin yapabileceğinden daha fazlasını yapıyor. Ebeveyn Kontrolü seçeneği anlık mesajlaşmalar sırasında dilediğiniz kelimeleri kısıtlarken, kişisel bilgilerinizin başka bilgisayarlara aktarılmasını da engelliyor.

Ebeveynler ayrıca müstehcen dil kullanılan içerikleri veya çocuklarının kullandığı kelimeleri de kontrol edip, engelleyebiliyor. Hatta IM kontrolü sayesinde belirli kişilerle iletişim engellenebiliyor ve böylece ebeveynler çocuklarının yalnızca doğru kişilerle konuştuğundan ve güvenilir olmayan kişiler tarafından kandırılarak gizli bilgilerini vermediklerinden emin olabiliyorlar.

Kaspersky PURE çocuklarınızın gezebileceği veya gezmemesi gereken internet sitelerini de kontrol altında tutmak için harika bir araç olarak öne çıkıyor. Web siteleri “siyah” veya “beyaz” olarak listelenebiliyor ve böylece tehlikeli sitelere erişim kolayca engellenebiliyor. Bu özellik, özellikle çocuklarının belirli web sitelerini ziyaret etmesini istemeyen kullanıcıların işine çok yarıyor.

Sınırlandırma özelliği bununla da kalmıyor ve ebeveynlere çocuklarının bilgisayarda veya internette geçirdiği zamanı kontrol etme olanağı da sağlıyor. Siz sadece bir zaman belirleyin, o saat geldiğinde bilgisayar otomatik olarak kapanacaktır. Böylece çocuğunuzun bütün gününü internette oyun oynayarak geçirmesinin önüne geçilebilirsiniz. çocuğunuzun bilgisayardaki bazı uygulamalara erişimi kısıtlanmak isteniyorsa, bu da kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca bilgisayara yapılan yükleme işlemlerine de sınırlama filtreleri koyulabiliyor ve çocukların internetteki her tür tehlikeden uzak kalması amacıyla Google ve Bing için güvenli arama etkinleştirilebiliyor.

Kaspersky PURE çocuğunuzun internetteki tüm aktivitelerini izleyebiliyor ve tıpkı bir güvenlik ağı gibi çocukların her tıklamasını, yazdığı her kelimeyi koruyabiliyor. özetle; bir an çocuğunuzun, bir yabancının, sizin veya çocuğunuzun haberi olmadan bilgisayarınızdaki tüm belgelere, arşivlere ve kişisel bilgilerinize ulaştığını düşünün. Bir de tüm bu tehlikelerin önüne geçebileceğinizi, çocuğunuzun ve bilgisayarınızın güvenliğini sağlayabileceğini. Sizce bunlardan hangisini seçmeli?

 


Pure”un diğer özelliklerinden de biraz bahsedelim;

• Kaspersky PURE, KIS 2010″un sahip olduğu tüm güvenilir ve denenmiş özelliklerin yanı sıra pek çok yeni özelliğe de sahiptir.
• Tüm kötücül ve spamlere karşı koruma, Sandbox teknolojisi ile güvenlik garantisi Geliştirilmiş teknolojiler!
• Kontrol Merkezi ile ağa bağlı olan her PC”deki görevlerin, raporların, güncellemelerin merkezi yönetimine olanak tanır. Yeni!
• Şifre Yönetimi ile güçlü şifreler oluşturur, saklar ayrıca çevrimiçi formları sizin için otomatik doldurur ve sanal klavye içerir. Yeni!
• Geliştirilmiş Ebeveyn Kontrolü ile ev ağındaki tüm bilgisayarların güvenliğini bir bilgisayardan kontrol etmenizi sağlayarak size zaman kazandırır. Eşsiz, ek özellikler içerir!
• File Shredder multi-pass teknolojisi kullanılarak özel yazılımlarla bile silinen dosyaların geri çağrılmasını engelleme. Yeni!
• Veri Yedekleme ve Geri Yükleme ile yedekleme görevleri oluşturur ve zaman ayarlı çalışır. Yeni!
• Veri Kriptolama teknolojisi ile güvenliğinizi en üst seviyeye taşır. Verileri oluşturma, saklama ve transferinde şifreli koruma ve kriptolanmış depoda saklar. Yeni!
PURE hakkında söylenecek, yazılacak çok şey var aslında. Kimseyi sıkmadan tadında bırakayım diyorum.

Dijital Kirlilik nedir? Yoksa siz de dijital kirlilik mağduru musunuz? Kurtulmanın püf noktaları nelerdir? Pure ile başka neler yapılabilir? Gibi birçok konuyu yavaş yavaş anlatıp, fırsat buldukça burada paylaşacağım.
 

Bilgisayarlar Kaspersky PURE ile tam koruma altında…
 

Neslihan Aksun

HELYUM BİLİŞİM HAKKINDA DİĞER MAKALELER İçİN TIKLAYIN

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here