Ana sayfa İnternet Kickstarter paraları nereye gidiyor?

Kickstarter paraları nereye gidiyor?

0

Kickstarter paraları nereye gidiyor?

Güzel fikirlerin hayata geçmesi için en pratik ve en ekonomik yollardan biri Kickstarter benzeri kitle fonlama araçları. Hem destek toplayan, hem de destekleyenler için çeşitli avantajları olan bu modelle, bugüne kadar bir çok güzel ve faydalı proje hayata geçti. Hatta Kickstarter ile para toplayıp, aya uzay aracı gönderme peşinde olanlar bile var.

Biz internet kullanıcıları, potansiyel ya da halihazırda Kickstarter destekçileri olarak, konunun sadece “parayı ödeme” ve karşılığında da bize vaadedilen ürünü ya da hediyesini alma kısmıyla ilgileniyoruz. Toplanan bütün bu paraların ne olduğunu ise hiç merak etmiyoruz.

Bir Kickstarter kullanıcısı olan ve projesi için kitle fonlama ile 65 bin dolar para toplayan Cameron Moll, blogunda işte bu meselenin iç yüzünü anlatmış.

Hikaye şöyle; Moll bir grafik tasarımcı ve Brooklyn Köprüsü’nün tipografi ile bir çizimini yaparak, poster haline getirmek için Kickstarter’da destek aramaya başlıyor. Buluyor da; tam 65 bin dolar topluyor. Ancak proje tamamlanıp, posterler basılıp kullanıcılara gönderilince Moll görüyor ki, elinde sadece 5 bin dolar kalmış. Yani 60 bin dolar kuş olup uçmuş. Oysa projeye başlarken “her şey için 10 bin dolar yeter” diye düşünen Moll, oturup kalem kalem nereye ne kadar harcadığını hesaplamış.

Moll’ün aktardığına göre, Kickstarter’ın ve ödeme aracısı firmaların aldığı komisyonlar, toplanan paralardan devlete ödenen vergi, depolama ve posta masrafları en büyük masraf kalemleri ve bunlar çoğu projede önceden öngörülemiyor.

İlgilenenler için yazınıın devamı burada.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here