Ana sayfa Makale Kickstarter mı Indiegogo mu?

Kickstarter mı Indiegogo mu?

0

Sosyal web, İnternet’te kitlesel fonlama diye bir olgu yarattı. Kitlesel fonlama web siteleri aracılığıyla, dünyanın dört bir yanından insanlar bir proje veya hayır işini finanse etmek için para bağışlayabiliyor veya vaatte bulunabiliyorlar. Kitlesel fonlama fikrini biliyorsanız muhtemelen en popüler platformlardan ikisinin Kickstarter ve Indiegogo olduğunu da biliyorsunuzdur. Her ikisi de harika seçenekler, ancak her birinin kendi avantajları ve dezavantajları var. Kickstarter’ın veya Indiegogo’nun sizin kitlesel fonlama kampanyanız için doğru olup olmadığını öğrenmek için yazımızın devamındaki karşılaştırmaları okuyabilirsiniz.

 

Farklılıkları
Belki de Kickstarter hakkında bilmeniz gereken ilk şey, sadece yeni teknoloji ürünü cihazların üretimi veya klas bir indie oyunu fikri gibi yaratıcı projeler için oluşturulmuş olmasıdır. Felaketzedelere yardım gibi bir şey için para toplamak istiyorsanız veya bir ürünün veya hizmetin geliştirilmesini gerektirmeyen bir şeyse, Kickstarter’ı kullanamazsınız.
Diğer taraftan Indiegogo, gerçekleştirebileceğiniz kampanyalar hakkında çok daha açık. İki platform arasındaki en büyük fark, Indiegogo’nun neredeyse her şey için kullanılabileceği, oysa Kickstarter’ın çok daha sınırlı olması.

Kickstarter: yaratıcı projeler için dünyanın en büyük fon platformu.
Indiegogo: herkesin film, müzik, sanat, hayır işleri, küçük işler, oyun, tiyatro ve daha fazlası için para toplayabileceği uluslararası çapta bir site.

 

Kimler kampanya başlatabilir?
Kickstarter ile yalnızca 18 yaşın üzerindeki ABD, İngiltere, Kanada’da (ve daha başka yerlerde) oturan bir kişi bir kampanya başlatabilir.

Indiegogo kendini uluslararası bir platform olarak tanıtıyor; bu nedenle, dünyadaki herkesin, banka hesabı olduğu sürece bir kampanya başlatmasına izin veriyor. Indiegogo’nun tek gerçek kısıtlaması, ABD OFAC yaptırım listesindeki ülkelerden kampanyacılara izin vermiyor olması.

Başvuru süreci
Kickstarter kampanyalarının başlamadan önce onaylanması için gönderilmesi gerekiyor. Genel olarak kampanya, sanat, çizgi roman, dans, tasarım, moda, film, yemek, oyun, müzik, fotoğraf, teknoloji ve tiyatro gibi kategorilerinden herhangi birine giren bir projenin tamamlanması etrafında ele alınmalı.

Indiegogo’nun başvuru süreci yok; bu nedenle herkes, öncelikle onaylanmaya gerek kalmaksızın bir kampanyaya başlayabilir ve başlatabilir. Başlamak için ücretsiz bir hesap oluşturmanız yeterlidir.

 

Kickstarter ve Indiegogo”un aldıkları ücret
Muhteşem kitlesel fonlama platformlarını kullanma karşılığında hem Kickstarter hem de Indiegogo kampanyayı düzenleyenlerden ücret alıyorlar. Bu ücretler, kampanyanız sırasında topladığınız paradan alınıyor.

Kickstarter, toplanan toplam para miktarından yüzde 5 ücret alıyor. ABD’li kampanyacıların bir Amazon Payments hesabına sahip olmaları gerekirken, İngiltere’deki kampanyacılar için ücretler bir üçüncü taraf ödeme şirketi üzerinden tahsil edilebiliyor.

Indiegogo, hedefinize ulaşmanız halinde toplam para üzerinden yalnızca yüzde 4 ücret talep ediyor. Fakat bağış toplama amacına uymazsanız, toplanan paranın yüzde 9’u tahsil ediliyor.

Fonlama hedeflerine ulaşmayan kampanyalar 
Kickstarter, ya hep ya hiç kitlesel fonlama stratejisi üzerine çalışıyor. Başka bir deyişle, bir kampanya, bağış toplama hedefi tutarına ulaşmazsa, var olan destekçilerin vadettikleri tutar alınmıyor ve proje yaratıcıları da hiçbir para alamıyorlar.

Indiegogo, kampanyacılar için kampanyalarını iki farklı şekilde kurma seçeneği sunuyor. Amacınıza ulaşamamış olsanız bile topladığınız parayı almanızı sağlayan Esnek Finansman’ı veya hedefe ulaşılmadığı takdirde fon sağlayıcılara tüm katkıları otomatik olarak geri ödeyen Sabit Fonlama’yı seçebiliyorsunuz.

 

Hangisi daha iyi?
Her iki platform da mükemmel ve ikisi de diğerlerinden daha iyi değil. Indiegogo’da, başlatabileceğiniz kampanya türleri arasındaki, hedefinize ulaşamasanız bile esnek finansman sağlama ve ilk kampanyanız için herhangi bir başvuru sürecinin olmaması gibi seçenekler Kickstarter’dan çok daha fazla.

Bununla birlikte, Kickstarter, teknoloji / yeni şirket ve yaratıcı sanat endüstrilerinde mükemmel marka tanınırlığı olduğundan, eğer yaratıcı bir proje başlatmayı planlıyorsanız, Kickstarter, Indiegogo’dan daha fazla kısıtlama getirmesine karşın, sizin için daha iyi bir kitlesel fonlama platformu olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here