Ana sayfa Haber Kepler Uzay Aracı’nın Sonu Yaklaşıyor!

Kepler Uzay Aracı’nın Sonu Yaklaşıyor!

0

NASA dün yaptığı açıklamada, Kepler uzay aracının yakıtının bitmek üzere olduğunu bildirdi. Kepler, Dünya benzeri gezegenleri, Güneş benzeri yıldızlar etrafında arayan bir uzay efsanesi. Yakıtının bitmek üzere olmasından dolayı ise Kepler’in uyku moduna alınması ve az kalan yakıtının sonraki haftalar için korunması planlandı.

Mart ayında NASA bu durumu öngörmüştü ve pazartesi günü yapılan gözlemler sonucu aracın yakıt basıncının düştüğünü ve yakıtının azaldığını gördü. Ne yazık ki Kepler, uyku modundayken yeni bilgiler toplayamayacak ve gözlem yapamayacak. Planlara göre bu durum 2 Ağustos kadar sürecek. 2 Ağustosta ise son 51 günkü veriler toplanacak.

Kepler, 12 Mayıs‘tan beri Yengeç Takımyıldız’ı doğrultusunda veri topluyordu. Bu sayede yeni Dünya benzeri gezegen adayları ile ilgili verileri daha kolay bulabiliyordu. Dediğimiz gibi, 2 Ağustos günü Kepler uyandırılacak ve anteni tekrar Dünya’ya çevrilecek bu sayede veriler aktarılacak. Her şey yolunda giderse, yakıtı bitinceye kadar kullanılmak üzere 6 Ağustos günü yeni görevine başlayacak.


Kepler’in sonu değil incelenecek tonla veri var.

2009’da görevine başlayan Kepler uzay aracı, beklenenden 3 yıl daha fazla veri topladı ve hayatta kaldı. 2.650 doğrulanmış gezegen buldu. Görevi yakında bitecek olsa da yığınla incelenecek belge bıraktı. Umarız bu uzay efsanesinin ardında bırakacakları insanlık için iyi şeylere sebep olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here