Ana sayfa İnternet Kendini yenileyen deri üretildi!

Kendini yenileyen deri üretildi!

0

Bilim insanlarının son çalışması tüylerinizi ürpertecek! Yoksa X-Men”deki Wolverine tarzı rejenerasyonlar gerçek mi oluyor?
 

Sıkı durun, oldukça etkileyici bir gelişme ile karşınızdayız: Stanford üniversitesi bünyesinde çalışan Prof. Zhenan Bao ve ekip arkadaşları, kendisini yenileyen (diğer bir deyişle yenileyen) plastik deri elde ettiklerini açıkladı! Yeni bir tür sentetik materyal sayesinde plastik deri tabakası, dokunma hassasiyetini maksimuma çıkararak darbelerin boyutunu kısa süre içerisinde darbenin şiddetine göre kendini yenileme süreci içerisine giriyor. Mevzubahis plastik kaplama, özellikle protez uzuv kullananlar için oldukça önemli atılımların atılabileceği anlamına geliyor.
 
Stanford

Yenileme işlemi için oda sıcaklığının beklenilen düzeyde olması gerekiyor. Bu da, ilgili materyali kullanan plastik protezin ölümsüzlükten çok, süreklilik sağlaması anlamına geliyor. Materyal aynı zamanda elektrik akımı da üretebiliyor. Bu da materyalin sadece protez endüstrisinde değil, elektronik cihazlarda da kullanabileceği anlamına geliyor. örneğin hasar almaya müsait elektronik cihazlar, bu madde sayesinde “Hasarın neresinden dönülürse kârdır” felsefesini unutarak, “Ne de olsa hasar kendiliğinden onarılacak” felsefesine sahip olacak.
 

Stanford
Ekip önce dirençli polimer molekül zinciri oluşturduğunu, bu polimer zincirlerinin hidrojen ile bağ oluşturmasını sağladıklarını belirtti. Son olarak meydana gelen materyale ufak nikel parçaları eklenerek, materyalin elektrik akımı iletimini geçirmesi ve mekanik açıdan güçlendirilmesi sağlanmış. Materyalin test süreci de bir hayli ilginç. Stanford”taki bilim insanları ilgili materyalden bir parça alarak, bu parçayı iki alt parçaya kesmiş ve bu iki alt parçayı birbirine çok yakın bir şekilde konumlandırmış. Parçaların saniyeler içerisinde birbirlerine doğru hareket ederek, önce aradaki ultra kısa mesafeyi kapattıklarını gören Bao ve ekibi, sonrasında da materyalin parçalandığı kısmın hızla kendisini düzelttiğini görmüş. Bao ve ekibi parçanın sadece basınca karşı dayanıklı değil, aynı zamanda esnek olduğunu da sözlerine ekliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here