Ana sayfa Haber Kendi işlemcisini yapmak isteyen Google, Apple ve diğer firmalardan mühendis topluyor!

Kendi işlemcisini yapmak isteyen Google, Apple ve diğer firmalardan mühendis topluyor!

0

Google Pixel 2 XL

The Information’dan gelen son rapora göre Google’ın kendi işlemcisini geliştirmek için artarak devam eden çabaları, Apple’a ciddi anlamda yetenek kaybı olarak geri dönüyor. Raporda Google’ın Apple’da kilit noktalarda yer alan çipset geliştiricilerini kendi bünyesine kattığı belirtiliyor.

En son işe alımlardan biri olan John Bruno, Apple’da işlemcilerin sektördeki diğer silikonlara göre performans bakımında daha önde olup olmadığını kontrol eden ekibin liderliğini yapmaktaydı. Daha önce AMD’de de çalışmış olan yetenekli mühendis, bilgisayarlar için Fusion çipleri geliştiren ekibin liderliğini de yapmıştı. 

LinkedIn sayfasında da Google’a geçtiğini doğrulayan Bruno, Sistem Mimarı olarak çalıştığını da belirtti. John Bruno, 5 yıldır Apple’da çalışıyordu. 

Google’ın Apple’dan aldığı ilk kişi olmayan Bruno’dan önce, Manu Gulati de Google bünyesine girmişti. Gulati, Apple’da 8 yıldır çalışmaktaydı ve A serisi işlemcilerin üretiminde kilit bir noktada yer alıyordu. 

Raporlara göre, Google, Pixel serisi akıllı telefonları için kendi çiplerini üreterek yazılım-donanım arasındaki entegrasyonu arttırmak istiyor. Artan entegrasyonla birlikte gelecek olan daha iyi pil ömrü, daha yüksek performans ve daha iyi çalışan uygulamalar, tam olarak aynısını yapan Apple’ın iPhone’larına rakip olacak gibi görünüyor. 

Android ekosistemindeki cihazlar şimdiye kadar çok büyük çoğunlukla Qualcomm ya da başka firmalardan alınan işlemcileri kullanıyorlardı. Bu sebeple entegrasyon tam olarak sağlanamıyor, performans ve pil ömrü kayıpları oldukça fazla oluyordu. Kendi işlemcisini üreterek bunu atlatmak isteyen Google’ın başarılı olup olamayacağını hep birlikte göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here