Ana sayfa Makale Kendi Facebook uygulamanızı yapın!

Kendi Facebook uygulamanızı yapın!

0

Yıllar önce bilgisayar ile ilk tanıştığımızda, Monitorümüzde siyah bir ekran ve ekranda yanıp sönen bir ve cursor”den başka  görebileceğiniz herhangi bir görüntü mevcut değildi. Bir dosyayı başka bir dosyanın içine kopyalayabilmek için yazılan satırlarca komutu saymıyorum bile. 486 bilgisayarların, o zamanın bilgisayarcı diye anılan teknoloji marketlerinde satılmaya başlaması ile birlikte,  Microsoft 6 Disket “Dos 6.22” ve 11 disketlik Windows 3.1 yazılımları ile bizi Harddisk almaya zorlamıştı.

GB deyimi ilk kez bu dönemlerde ortaya çıkmıştıki, “Abi bu disk nasıl dolar” diye arkadaşlarımız arasında tartıştığımız dönemleri hatırlarım. Şimdi abi nasıl dolar dediğimiz boyutlar bilgisayarımızın ramleri halini aldı. İşlemler hızlandıkça, insanlar hızlanmak zorunda kaldı. Teknojinin bu hızı yüzünden kimsenin beklemeye tahammülü yok.

Sosyal Medya dostlarımızla yaptığımız paylaşımların yeni ismi. Daha once tanıdıklarımıza bir başka tanıdığımız ile karşılaştığımızda selam gönderirken artık, aklımızdan geçen dostlarımızı “Poke“lamaya başladık. Yöneticiniz sizden bir rapor bekliyor, çayınızdan bir yudum aldınız o esnada, bir arkadaşınızın size sosyal medya aracılığı ile sizden bahsettiğini fark ettiniz, çok hızlı cevap vermeniz gerekiyor ya da yoğun çalışma ortamında, sosyal medya takiplerinden vazgeçmek istemiyorsunuz, bu durumda daha hızlı yöntemler arıyorsunuz demektir.

Ben hala samanlı kağıda yazılan notların, dostlarla gönderilen selamların daha anlamlı olduğunu düşünsemde, günümüz yaşamının hızına ayak uydurmak isteyen okurlarımız için bir kaç program tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Facebook bildirimlerinizin, bilgisayarınıza yansımasını istiyorsanız aşağıda bahsedeceğim yöntemi Mac OS X işletim sisteminde kullanabilirsiniz…

Devamı için sonraki sayfaya tıklayınız…

 

Mac işletim sisteminizden “System Preferences” sekmesine tıklıyoruz. Açılan Ekrandan “internet Accounts” sekmesini tıklıyoruz. 

Facebook sekmesini tıkladığınızda; Facebook”a girerken kullandığınız “E-mail” adresiniz ve “Şifre” bilgilerinizi girmeniz istenecek. 

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda aşağıdaki işlemleri yapabiliyor olacaksınız;

Adres Defteri: Facebook hesabınızı yukarıda anlatmış olduğumuz teknik ile, macbook”unuz ile eşitlediğinizde; Facebook”ta bulunan tüm kişi bilgilerini adres defterinizde görebiliyor olacaksınız.

Resim Güncelleme: Adres Defterinizde bulunan kişilerin resimleri, Profil güncellemesi yapıldıkça, otomatik olarak güncelleniyor olacak.

Görüntü Paylaşma: Beğendiğiniz bir Web Sayfasını “Safari Share” özelliğini kullanarak tek bir tıklama ile ekran görüntüsü ile paylaşabileceksiniz. Bu sayede Fırsat sitesinde fiyatı düşen yeşil kıyafetin ekran görüntüsünü almak için vakit kaybetmenize gerek kalmayacak.

Lokasyon Bilgisi Gönderme : Bulunduğunuz Lokasyonun bilgilerini “Google Map” ile anında arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Akıllı telefonlarınızdan kullanmaya aşina olduğunuz diger tüm özellikler, Facebook hesabınızı Macbook”unuza eklediğinizde bilgisayar üzerinden kullanım için kolaylık sağlayabilen bir hal alacaktır. Teknoloji size bu imkanları sunmuşken kullanmayın demiyoruz ama; Siz yinede bir dostunuz aracılığı ile sıcak bir merhaba iletmeyi ihmal etmeyin. Hiçbir şey insan sesinin yerini tutmaz. Teknoloji dolu günler dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here