Ana sayfa Haber Kendi akıllı bisikletini kendin yap

Kendi akıllı bisikletini kendin yap

0

Kendi akıllı bisikletini kendin yap

Rotanı takip et

Garmin Edge 810, takıldığı bisikleti tam anlamıyla son teknoloji yol bilgisayarlarıyla donatılmış bir otomobilden farksız hale getiriyor. Dokunmatik navigasyon cihazı konumunuzu anlık olarak takip ediyor, detaylı cadde ve TOPO haritaları sunuyor, hava durumunu gösteriyor, hızınızı ve dahası kalp ritminizi ölçüyor. Aktivite günlüğünüzü tutuyor ve bunları analiz etmenizi hatta sosyal medyada paylaşmanızı sağlıyor. 80 gramlık Garmin Edge 810″un bataryası 17 saat dayanıyor. Fiyatı ise biraz tuzlu : 1359 TL + KDV.

Daha hesaplı bir alternatif ararsanız; B”TWIN bisiklet sayacı 299 TL. Hızınızı, sürdüğünüz mesafeyi, zamanı ve yüksekliğinizi ölçebiliyor, navigasyon özelliği sayesinde seçtiğiniz rotada size yol gösteriyor.

Bisikletin çalınırsa?

Bike Spike, bisiklete monte edilen bir GPS vericisi. Esasında çok dikkat çekmeyecek kadar küçük ama yine de takılı olduğu yerden sökülmeye kalkarsa, çok sarsılırsa ya da bisiklet devrilirse, bir terslik olduğunu anlayıp size ve seçtiğiniz arkadaşlarınıza mesaj gönderiyor. Bisikletinizin o an nerede olduğunu gösterme gibi doğal yeteneklerinin yanında, favori rotalarınızı da ezbere biliyor. Şimdilik bir Kickstarter projesi ancak talep ettiği desteği çoktan topladı.

Hem sür hem kaydet

Yediğin içtiğin senin olsun, gezip gördüğünü anlat. Ya da anlatma, sen kaydet, paylaş, biz izleriz. Bunun için piyasada bir çok model aksiyon kamerası mevcut. Hemen hepsini de ek bağlantı aparatlarıyla gidona, bisiklet kaskına ya da kolunuza takabilirsiniz. örneğin SuperView ile geniş açı video ve saniyede 30 kare fotoğraf çekebilen, üstelik WIFI bağlantısı 4 kat daha hızlı hale getirilmiş bir GoPro HERO3+ 1395 TL iken, 120 derecelik geniş açıyla çekim yapabilme ve su geçirmez olma iddiasındaki Mznmoonstar marka bir aksiyon kamerası 199 TL”ye alınabiliyor. GoPro kameraları bisiklet kasklarına bağlamaya yarayan ek aparatlar ise 50 TL civarı.

Akıllı telefonun ile senkronize ol

Bisiklet sürerken telefonunun, sarsıntılarda kolayca düşmeyecek bir yerde durduğundan ve şu uygulamaların açık olduğundan emin ol :

Cyclemeter Bike GPS Computer : Bu iPhone uygulaması, rotanızı, hızınızı ve bisiklet üzerinde geçirdiğiniz süreyi hesaplıyor ve bunları hem telefonunuzdan, hem de web üzerinden görüp paylaşabilmenizi sağlıyor.

iMapMyRide : Android ve iOS ile uyumlu olan bu uygulama mesafe, süre, ortalama hız, nabız, harcanan güç, yakılan kalori, pedal çevirme performansı gibi bir çok veriyi ölçerek kaydediyor. Web üzerinden bu verileri görmek ve paylaşmak mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here