Ana sayfa İnternet Kayıp halka bulundu

Kayıp halka bulundu

0

Zengin içerikli, dinamik, interaktif dosyaları ve Web uygulamalarını hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamştı.

Adobe”nin CS5 serisini büyük bir heyacanla karşılamış durumdayız. Bütün seride çok ciddi yenilikler ve gelişmeler mevcut. Ancak bunlardan bazıları diğerlerine göre daha ön planda. özellikle; Photoshop, Flash, Dreamweaver, InDesign ekseninde getirilen yenilikler göz dolduruyor.
Tüm bu yeniliklere ek olarak bir süredir Adobe”nin sitesinde beta sürümüyle boy gösteren Flash Catalyst adlı program da aileye artık resmen katılmış durumda. Flash Catalyst, Web ve interaktif uygulama tasarımında çığır açma amacında. özellikle de Flash tasarımcıları ve Actionscript yazılımcılarını yakından ilgilendiren bir yapılanma. Web programlama ve Web tasarım birbirinden farklı iki mesleğin, yazılımcılıkla tasarımcılığın aynı potada eritilmesinin şart olduğu bir alan. Bu alanda estetik ve sağlam temele dayalı dinamik bir Web uygulaması ve bunları içinde barındıran bir Web sitesi inşa etmek ancak böyle mümkün olabiliyor. Fakat gelin görün ki bu iki mesleğin tek bir bireyde aynı anda varolması hem kolay rastlanır bir durum değil, hem de bunun ne derece sağlıklı olduğu tartışılır. Yani bir tasarımcıdan bir yazılımcı kadar bilgi sahibi olmasını beklemek ne kadar doğru? Veya bir programcı bir tasarımcı kadar yaratıcı olabilir mi? Şüphesiz imkansız değil ama her iki durumda da insan bünyesini zorlayan bir durum söz konusu

 

 

Altyapısı sağlam Web uygulamaları yaratılması aşamasında Actionscript yazılımcılarının yakından takip ettiği Adobe Flex -ki bu uygulamanın adı da artık Adobe Flash Builder oldu- bir diğer ciddi atılımdı. Bu sayede Adobe, yazılımcılar için çok fonksiyonel bir platform yaratmış oldu. Adobe Integrated Runtime (AIR)”ı da bu yapılanmanın bir parçası olarak saymalıyız tabii. Yakın geçmişten bu günlere gelirken, Adobe genel olarak, hem uygulama geliştiriciler hem de Web yazılımcılar için oldukça pratik çözümler sunuyordu anlayacağınız. Ancak bu alanda faaliyet göstermek isteyen ama yazılıma değil de sadece tasarıma odaklanan kitle için net bir çözüm yoktu.
 
Aslen tasarımcı olmama rağmen; HTML, PHP, Ajax, Javascript, JQuery, XML, Actionscript 2 ve 3 gibi dillere de ilgi duyuyorum. Web tasarımlar için de ideal buluyorum ve kullanıyorum. Fakat herkes böyle olmak zorunda değil. Bununla beraber yazılım ve tasarım faaliyetlerinin ayrı işlediği profesyonel yapıda bir şirkette dahi Flash tasarımcılarında Actionscript ve XML bilgisi olması farz durumda. Takdir edersiniz ki tek bir deriden birçok post çıkarmaya meraklı günümüz iş dünyasında bu durum tasarımcılar için ciddi bir handikap. Siz istemesiniz de; Flash tabanlı tasarımlar yapmak söz konusuysa, hiç değilse Actionscript ve XML bilmek zorunda kalıyorsunuz. Yani işin doğası gereği ister istemez “bir tane bireyden iki tane işçi” çıkıyor. Bu alandaki tersliği Adobe de fark etmiş olacak ki bir süredir bu Catalyst projesini geliştirme halindeydi. Nihayet şimdi gün yüzüne çıkmış ve Flash tasarımcılarının yüzünü güldürmüş durumda. Bu uygulama XML veya Actionscript bilgisi olmadan da dinamik ve gelişmiş Flash tasarımlar yapmayı olanaklı kılıyor. Program ne kadar yaygınlaşır ve tasarımcılar tarafından ne kadar benimsenirse o denli hızlı gelişir ve yerini sağlamlaştırır. Böylece Flash uygulamalar ve siteler yaratılmasında sağlanmış olan kolaylık mükemmelleştirilmiş hale gelir. Programın çalışma mantığını dört temel başlıkta toplayabiliriz.

 

 

1- Projelerin oluşturulması
Programın kullanılma mantığı Flash”dan ve Illustrator”den veya benzeri diğer Adobe uygulamalarından çok farklı değil. Yine araç paneli, Timeline gibi diğer uygulamalardan aşina olduğumuz arayüzleri ve özellikleri görmekteyiz. Doğal olarak Flash Catalyst”i kullanmayı öğrenmek Flash bilen biri için çocuk oyuncağı. Hiç bu tarz uygulamalarda çalışmamış kullanıcılar için de Flash”a oranla daha basit bir yapıya sahip olduğundan çözmesi oldukça kolay. Efektif geçişleri, dinamik butonları, iletişim formlarını, oturum açma panellerini ve aklınıza gelebilecek basit veya kompleks tüm Web uygulamalarını bu program sayesinde hızlıca ve kod yazmaya gerek kalmadan yapmak mümkün. Bunları Web sayfalarına uyarlarken, yerleştirirken de InDesign”da veya Photoshop”da çalışmaktan hiç de farklı olmayan oldukça benzer tekniklerle tasarımları tamamlamak mümkün. İnteraktif tasarımlar, dijital portfolyolar, videolar veya dinamik medyalar oluşturmak için yaratılmış gerçekten çağdaş ve üstün bir program.

 

 

2- Diğer tasarım programlarıyla entegrasyon ve FXG Script
Flash Catalyst”in en önemli özelliklerinden bir diğeri tüm grafik tasarım uygulamalarıyla tam uyumlu çalışıyor olması. Aksi de beklenemzdi zaten. Tasarımınızı oluşturmaya direkt olarak Catalyst”de başlayabileceğiniz gibi, Photoshop veya Illustrator”de hazırlamış olduğunuz dosyalaranızı da burada doğrudan açmanız mümkün. Ya da Catalyst”de hazırlamış olduğunuz dosyanızı, Illustrator”de, dosyayı taşımadan, Catalyst”in içindeki “Edit in Illustrator” özelliğini kullanarak düzenlemek, değiştirmek olası. Bu oldukça pratik ve zaman kazandıran bir özellik. Ayrıca FXG yani Flash XML Graphics dosya formatını kullanarak dinamik dosyaların alışverişini yapmak da oldukça kolay. örneğin Fireworks”de oluşturmuş olduğunuz dinamik öğeleri FXG formatını kullanarak Catalyst”le entegre bir biçimde kullanmanız mümkün. Dilediğiniz an bir diğer programa geçerek değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Diğer yandan, mevcut SWF veya FLV medyalarınızı dosyalarınızın içinde kullanma şansınız da var pek tabii ki. Mesela oldukça kısa bir sürede dosya içine aktardığınız medyaları portfolyo haline getirebilir, buton ekleyebilir, oluşturduğunuz uygulamaların bir parçası halini almasını sağlayabilisiniz.

 

 

3- Projelerin yayınlanamsı
İş tamamlanıp sıra projelerin yayınlanmasına geldiğinde de alternatif bol. Localhost”da ister offline ister online kullanmak üzere, bir Web server”a yönlendirerek, Dreamweaver veya herhangi bir text editor-HTML editor ile entegre ederek ve tabii ki Adobe AIR”da izlemek üzere dosyanızı farklı şekillerde veya tüm bu şekillerin hepsinde birden yayınlama şansına sahipsiniz.

 

 

4- Code View özelliği ve Flash Builder entegrasyonu (gerektiğinde XML ve Actionscript verilerinin düzenlenebilmesi)

.fxp uzantısına sahip olan bu Flash Catalyst dosyalarının, kendi içindeki Code View özelliği yardımıyla veya Flash Builder”da açarak kod bölümlerini düzenlemek de mümkün. MXML olarak tanımlanan bu kod formatı, çalıştığınız dosyanın bünyesinde bulunan Actionscript ve XML kod yapısını göstermekte.

 

 

Yani siz Catalyst”de kod yazmadan, sürükle-bırak (ne görürsen onu elde edersin, what you see is what you get -WYSIWYG-) mantığı olarak tanımlanan şekilde, zahmetsizce işinizi görürken, aslında Catalyst arka planda tüm olan bitenin kodunu kendisi yaratmakta. Olur da yazılımcınız veya siz bu kod üzerinde değişikliğe, düzenlemeye gitmek isterseniz dosyayı, Code View özelliğini aktif hale getirerek veya Flash Builder”da açarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

FC”nin “kullanıcı dostu” özelliklerinden; daha çok Web uygulamalarında farkını ortaya koyacak noktalarının altını çizmiş gibi olduk ama program sadece Web uygulamaları için değil Flash”ın kullanıldığı tüm interaktif platformlar için çığır açıyor. Flash CMS mantığının da iyice yerleşmeye başladığı son yıllarda, bu gelişme Web platformunda daha estetik ve daha kolay güncellenebilir işlerin yaratılmasını kolaylaştıracak.
Adobe”nin her şeyi düşünüp bunu en sona bıraktığı, deyim yerindeyse zincirin kayıp halkası konumunda olan Flash Catalyst de artık piyasada olduğuna göre, halka tamamlanmış oluyor. Gözümüz aydın.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here