Ana sayfa Makale Kayıp Bir Telefonu Nasıl Bulursunuz?

Kayıp Bir Telefonu Nasıl Bulursunuz?

iPhone veya Android telefonumuzu bıraktığımız yeri unuttuğumuzdan, her zaman telefon arama modunda olabiliyoruz. Bunu ortadan kaldırmanın yolu aslında telefonlarla birlikte bize sunuluyor.

0

Telefonunuzu bulamıyorsunuz. Hepimiz oradaydık. Sadece bir dakika önce cebinizdeydi  ve şimdi yok, kanepenin minderleri arasında unutulan veya yoğun zamanınızda bir yere yanlışlıkla bıraktığınız telefon kayboldu. Belki de sadece diğer ceketinizde, ya da belki de onu kaldırımda bulan birinin ellerinde. Her iki durumda da tek yapmanız gereken onu geri almak.

Neyse ki, kayıp telefonunuzu bulmanın birçok yolu var. iOS ve Android ile çalışan bir akıllı telefon (hatta bir tablet) varsa, gerekli olan yazılımları mevcutsa şansınız vardır veya telefonunuzu izlemek için yükleyebileceğiniz bir uygulama vardır. Kaybolan telefonun veya benzer bir cihazın nasıl bulunacağını izleyeceğiz.

Akıllı telefonlar

Kaybolan telefonunuz bir akıllı telefonsa, önemli akıllı telefon platformu sağlayıcılarının (Apple ve Google) ikisi de akıllı telefonlarında telefonu tekrar bulma teknolojisini içerir. Genellikle, bu uygulamaların çalışma şekli cihazınızla ilişkili hesap yoluyladır. Android cihazlar için bu sizin Google hesabınızdır, iPhone’lar için ise bu, sizin iCloud hesabınızdır. İkisi de telefonunuzu uzaktan kilitlemenize ve silmenize, çaldırmanıza ve onu bulanı uyaracak özel mesajlar oluşturmanıza izin verirler.

Elbette, bu özellikler yalnızca telefonunuzun pili kadar iyidir. Akıllı telefonunuz kapanırsa, onu bulmak ancak cüzdanınız veya yanlış yere bıraktığınız başka şeyleri bulmak kadar kolay olacaktır.

Akıllı telefonunuzu bulan kişiyle iletişim kurarken de dikkatli olmanızı öneririz. Güvenebileceğiniz biriyle görüştüğünüzü bilmeden ev adresiniz gibi kişisel bilgileri vermekten kaçının. İyi bir insana telefonunuzu nasıl iade edebileceğini bildirmek için telefon numaralarınızı veya e-posta adreslerinizi gönderebilirsiniz. İki işletim sisteminin her birinin nasıl çalıştığına bir bakalım.

Kayıp bir Android telefon nasıl bulunur?

Android, cihazınızı bulmak ve yönetmek için yalnızca Google’ın özel servisini sunmakla kalmaz, aynı zamanda akıllı telefonunuzu bulmak için tasarlanan bir dizi üçüncü taraf uygulamaları da sunar. Kullanımı en kolay olanı, Google Play Hizmetleri aracılığıyla doğrudan Android akıllı telefonunuza yerleştirilen Cihazımı Bul’dur. Bu, aynı zamanda bir tarayıcıda kullanılabilir veya Google Play Store’dan indirilebilir. Android 2.3 veya sonraki sürümleri çalıştıran çoğu cihaz bu özelliği kullanabilir.

Özelliği kullanmak, Google’da akıllı telefonunuzu aramaya başlamasını sağlayacak şekilde “Telefonum nerde” diye arama yapmak kadar kolaydır. Cihazımı Bul seçeneğini önceden yapılandırabilirsiniz, telefonunuzu kaybederseniz veya yanlış bir yere bıraktığınızda servis hazır olmalıdır. Cihazınızı bulmak için Wi-Fi’yi veya GPS’i kullanacaktır.

Android akıllı telefonunuzu doğrulamak için Cihazımı Bul özelliği açıksa, Ayarlar> Google (veya Google hizmetleri)> Güvenlik bölümüne gidin ve Cihazımı Bul bölümünde Cihazın uzaktan konumlandırıldığından emin olun.

Akıllı telefonunuzu bulamıyorsanız, hassas bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemek için her zaman silebilirsiniz. Ancak, cihazınızın İnternet bağlantısı olması ve sizinle iletişim kuracak kadar şarjının olması gerekir. Android 5.0 Lollipop’ta Google ayrıca Fabrika Sıfırlama Korumasını (FRP) tanıtmıştı. Bu, hırsızların telefonunuzu çalmasını, silip temizlemesini ve daha sonra onu kullanmasını veya satabilmesini önlemek için tasarlanmıştı. FRP etkinleştirilmiş bir telefonu fabrika ayarlarına sıfırladıysanız ve yeni bir cihaz olarak ayarlamayı denerseniz, cihazda kayıtlı olan son Google hesabının kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenir, bunu yapamazsanız telefon kilitli kalacaktır.

Telefonunuzu bulmanıza yardımcı olmak için yükleyebileceğiniz üçüncü taraf uygulamalar da var. Cerberus Anti-theft, uzaktan erişim ve kontrol sağlayan harika bir uygulamadır, telefonunuzun bulunduğu yer ile ilgili daha fazla bilgi edinmenize izin verir. Cihazınızı nasıl izleyeceğinize dair daha ayrıntılı kontrol, cihazınızın ne yaptığının ekran görüntüleri, muhtemelen hırsızı yakalatacak kamera fotoğrafları ve Cihazımı Bul’un sunmadığı daha ayrıntılı bildirimler gibi bir dizi ek özellik sunar. Cihazınız ‘root’ edilmişse, yani sistemin daha derinine inmenize izin verilmişse, cihazınızı sıfırlayabilmeniz veya cihazınızı kapatabilmeniz için daha fazla özellik mevcut demektir.

Belirli Samsung akıllı telefonlar için başka bir seçenek de, Mobil Cihazımı Bul servisidir. Bu, kayıp bir telefonu bulmak, kilitlemek veya tamamen silmek için kullanılabilir. Yine de bir Samsung hesabına ve telefonunuzda etkinleştirilmiş Uzaktan Kumanda seçeneklerine ihtiyacınız olacak. Akıllı telefonunuzda Mobil Cihazımı Bul olup olmadığını kontrol etmek ve görmek için Ayarlar> Ekranı kilitle & Güvenlik’e gidin. Menüde Mobil Cihazımı Bul’u görüyorsanız, hizmeti kullanabilirsiniz; Uzaktan Kontroller seçeneklerini Ayarlar> Güvenlik> Mobil Cihazımı Bul> Uzaktan kontroller aracılığıyla etkinleştirin.

Kayıp bir iPhone’u nasıl buluruz?

iPhone’unuzu bulmanın en iyi (ve tek) yolu Apple’ın kendi özelliği olan iPhone’umu Bul’dur. Uygulama, her iOS cihazında önceden yüklü olarak gelir ve kolayca bulmanıza ve yönetmenize yardımcı olmak için kayıp cihazınızı bir harita üzerinde gösterebilir. Bununla birlikte, bu özelliği kullanmak için iPhone’umu Bul uygulamasına sahip bir bilgisayara veya başka bir iOS cihazına ihtiyacınız olacaktır. Ne yazık ki, bu özellikler sadece telefonunuz açıkken ve internete bağlıyken kullanılabilir.

Bu özelliği kullanmak için iCloud’a giriş yapıp iPhone’umu Bul özelliğini açın. Apple servisi telefonunuzu bir harita üzerinde bulabilir ve cihazınızın çalması, telefonunuza “kayıp mod” ile mesaj gönderme veya içeriğini silme seçeneklerini sunar. Tüm bunlar herhangi bir ek konfigürasyon olmadan yapılabilir.

iPhone’umu Bul, Mac, iPod ve iPad’inizi de bulabilir. Herhangi bir iOS cihazını takip etmek için inanılmaz derecede etkili bir araçtır.

Apple ayrıca iPhone’unuzu hırsızlıktan korumak için Etkinleştirme Kilidi olarak bilinen başka bir güvenlik biçimini de kullanıyor. Samsung akıllı telefonlar için yeniden etkinleştirme kilidine benzer şekilde, Aktivasyon Kilidi de, iPhone’umu Bul özelliğini devre dışı bırakmadan, cihazınızı silmeden veya yeniden etkinleştirmeden önce Apple ID’nizi ve şifrenizi girmenizi gerektirir.


Bu yazı, Appusers dergisinin Mayıs sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here