Ana sayfa Haber ‘Katlanabilir’ ev ile dilediğiniz yerde yaşayın!

‘Katlanabilir’ ev ile dilediğiniz yerde yaşayın!

0

Türkiye’de ve Rusya’da faaliyet gösteren Dahir İnşaat isimli bir firma, TIR dorsesinin arkasında katlanabilip taşınabilen bir yapı konsepti geliştirdi. Basit bir şekilde kurulabilen binalar sivil ve askeri amaçlar için kullanılabilecek.

Şirketin yayınladığı animasyon videoda, bir veya iki katlı binaların katlanıp kapanarak bir TIR dorsesi üzerine sığabildiği ve karayoluyla taşınabildiği görülüyor. Sadece yaşanabilir ev olarak değil, askeri baraka ve iş yeri olarak kullanılabilmesi de dikkat çekiyor. Tek katlı yapı yaklaşık 140 metrekare, iki katlı yapı ise 250 metrekarelik yaşam alanı sağlıyor. Ancak banyo ve tuvaletlerin nasıl monte edileceği şimdilik bir soru işareti.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, çelik levhalarla güçlendirilmiş ahşap duvarlar 15 santimetre kalınlığında. Otonom dizel jeneratörle elektrik, sıhhı tesisat ve su ihtiyacı karşılanıyor. Binanın katlanmasının ardından merkezde bir boşluk oluştuğu, taşınma sırasında eşyaların buraya konulabileceği ifade ediliyor. Habere göre, katlanabilir evlerin fiyatları 350 bin – 450 bin euro arasında değişecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here