Ana sayfa Haber Katı hal pillerinin üretimine Çin’de başlandı

Katı hal pillerinin üretimine Çin’de başlandı

0

Şimdiki pil teknolojisi elektrikli otomobillerden telefonlara her alanda karşımıza çıksa da bazı limitler maalesef mevcut. Bu limitlerin önüne geçecek potansiyel katı hal bataryasında görülüyor fakat üretim maliyeti bu üründe bir hayli fazla. Endüstri bu ürünü seri üretime sokmak için yollar arasa da hep başarısız olmuştu fakat Çin’den iyi bir haber geldi.

Qing Tao Energy Development Co. adlı bir firma, Çin’in en yüksek kademeli teknik üniversitelerinden birinin bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Firma tarafından yapılan yeni açıklamaya göre yeni bir katı hal bataryası üretim tesisi hizmete sokuldu. Tesis yılda 100 MWh üretim kapasitesine sahip ve 2020 yılında bu kapasitenin 7 katına çıkarılması planlanıyor.

İlgili Haber: Unagi Elektrikli Scooter Kendisine Hayran Bırakıyor!

Şimdilik bu üretilen bataryaları “özel ekipmanlar ve üst seviye dijital ürünler” için kullanan firma birkaç tane büyük otomobil üreticisiyle de görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Firma raporlara göre şuan 400 Wh/kg enerji yoğunluğuna ulaşmış durumda. Yeni nesil Li-ion piller 250-300 Wh/kg arasında kalıyorlar.


Aracı: Fred Lambert / Electrek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here