Ana sayfa Yazılım Kaspersky CoinVault virüsü için bedava deşifre anahtarları paylaştı

Kaspersky CoinVault virüsü için bedava deşifre anahtarları paylaştı

0

Coinvault ransomware virüsü kaspersky tarafından deşifre edildi.

Kötü bir malware olarak tanımlayabileceğimiz CoinVault isimli virüs insanların dosyalarını fidye karşılığı tutup onlardan para sızdırma amacıyla ortaya çıktı. “Fidye yazılımı” diyebileceğimiz bu yazılım, birçok Windows tabanlı bilgisayara bulaşmış durumda fakat artık bunun hakkında endişelenmemize gerek yok. Hollanda polisi Uluslararası İleri Teknoloji Suç Birimi (The National High Tech Crime Unit) ve Kaspersky Labs işbirliği ile CoinVault virüsünden kurtulmak için gerekli deşifre anahtarları bedava olarak paylaşıldı.

CoinVault virüsü Windows yüklü bir makineye yüklendiği anda sisteminizdeki tüm dosyaları kopyalayıp şifreliyor ve orijinal dosyaları da siliyor. Şifreli dosyaları kullanıcıya geri vermek için ise kullanıcıdan dijital bir para birimi olan Bitcoin istiyor. Bu virüs AES-256 gibi güçlü bir şifreleme algoritması kullanıyor ve bu yüzden de kırılması çok zor.

CoinVault virüsü kurbanlarının şifrelenmiş tüm dosyaları görmesini sağlayarak ve bir dosyayı ücretsiz olarak deşifre etmelerine izin vererek onları ödemeye teşvik ediyor. İstenen para 200 Euro civarında ve programdaki geri sayın aracı her sıfırlandığında fiyat artıyor.

Kaspersky deşifre anahtarları oluşturmak için harekete geçti ve Hollandalı yetkililerin yerlerini tespit ettiği sunuculardan ele geçirilen deşifre anahtarları ve Bitcoin hesapları gibi verilerle ulaştı ve deşifre anahtarlarını internet üzerinden paylaştı.

Aynı sorun sizin de başınıza geldiyse ve çözüm arıyorsanız, Kaspersky yayınladığı dokümanda yapılacak işlemleri adım adım anlatmıştır. Bu programa Noransom Kaspersky adresinden ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here