Ana sayfa Haber Kasım ayı Android dağılım verileri ortaya çıktı: Nougat yükselişte

Kasım ayı Android dağılım verileri ortaya çıktı: Nougat yükselişte

0

Android versiyon dağılımı - Kasım 2017

Ağustos ayında tanıtılmasına rağmen Google’ın en güncel mobil işletim sistemi olan Android Oreo, ancak geçen aydan itibaren cihazlarda görülmeye başlandı. Bu ay boyunca da az miktarda yükselmesine rağmen Oreo, hala seçkin bir azınlık dışında hiç bir kullanıcının erişiminde değil.

Altı haftanın ardından, Android oreo sadece %0,1’lik bir artış göstererek tüm Android cihazların %0,3’ünde aktif olarak çalışıyor. Bu cihazlar, tabiki Google’ın kendi akıllı telefonları Pixel ve Pixel 2 modellerinin yanı sıra güncelleme devrini hala bitirmemiş Nexus’lardan oluşuyor. Google dışında Android Oreo yüklü cihazların en çok dikkat çekenleri diyebildiğimiz Sony’nin son amiral gemisi serisi XZ1’ler yerini alıyor. Tüm üçüncü parti OEM’lerin en çok zorlandıkları nokta olarak gördüğümüz yazıım güncellemeleri, bildiğiniz gibi Oreo çıkalı bu kadar zaman olmasına rağmen hala erken beta aşamalarında devam ediyor. Bu OEM’ler arasında Samsung, Huawei, HTC ve LG gibi markalar yerini alıyor. 

Oreo için durumlar çok yavaş ilerlerken, Android’in 2016 versiyonu Nougat 7.0, %1,8’lik bir artışla tüm cihazların %17,6’sına ulaşıyor. Android Nougat 7.1’de de %1’lik bir artış söz konusu. Bunların ardından iki versiyonun toplam yüzdesi %20,6’ya ulaşıyor. 

Kasım’ın 9’una kadar bir hafta içinde elde edilen bu veriler, Play Store’a erişen cihazları kapsıyor. Play Store, kullanıcı herhangi bir girişimde bulunmasa da otomatik olarak çalıştığı için bu araştırmaya dahil olmayan tek cihaz kümesi bu bir haftalık süreç boyunca kapalı olan ya da internetsiz olan cihazlar oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here