Ana sayfa Donanım Karşınızda 2013 model ultrabook’lar!

Karşınızda 2013 model ultrabook’lar!

0

Intel Türkiye”nin Tarabya”daki Klasik Otomobil Müzesi”nde gerçekleştirdiği Mini IDF ile, 2013 model ultrabook”lar görücüye çıkıyor!
 

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın sahneye çıktı ve Intel”in tarihini anlatmaya başladı. Bilgisayar ve mikroişlemci dünyasının günümüze kadar izlediği yol ile konuşmasına devam eden Aydın, kullanıcı ihtiyaçlarını ve gerekliliklerini takip ettiklerinde ultrabook ve benzeri mobil cihazların gelişiminin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Ses ve komut ile kumanda edilen bilgisayarların bizleri beklediği gerçeğini bizlere hatırlatan Aydın, şimdiden hareketle komut teknolojilerinin hızla yaygınlaşmaya başladığını da hatırlatmadan geçmedi.
 

Burak Aydın”a göre teknolojik interaksiyon üç ayrı era ile bizleri bekliyor. Bunlar günümüz, yakın gelecek ve vizyon olarak adlandırılan gelecek. Günümüzdeki interaksiyon dokunmatik panelleri karşımıza çıkarırken, yakın gelecekte ses ve hareketle komut ön plana çıkacak. Vizyon ise tamamen sanal ekranlarda sanal hareketlerle algılayıcıların ön planda olacağı bir interaksiyon içerecek. Bunlar için tabii ki silikon dünyasındaki inovasyonların son hız devam etmesi gerekiyor.
 

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın”ın konuşmasından sonra, Intel”den Paul Rietze ve Vijay Keshav sahne aldı (Gerçekten çok uzun bir titrı var: Technical Sales & Architecture Enabling Consumer Channels Group – Sales and Marketing Group Director). Keshav 2013 yılında notebook”ların yeniden keşfedileceğini, bunun da 4. nesil Intel Core işlemcilerle gerçekleştirileceğini söyledi. Yüksek performans, üst düzey güvenlikli cihazların teknolojinin geleceğine yön vereceğini belirten Keshav, Windows 8 ile teknoloji dünyasının bu doğrultuda önemli bir adım attığını belirtti.
 

Şimdi karşımızda 4. nesil Intel işlemcilerini barındıran ultrabook cihazları var. Bu cihazlar convertible, yani melez, çıkartılabilir ekranlı ultrabook”lar olacak. Cihazlar her türlü kullanım senaryosunda en yüksek performansı göstermeyi amaçlayacak. Algısal bilişimin ise ön planda tutulma çabaları ne denli başarılı olacak heyecanla bekliyoruz. Dokunmadan daha fazlası bizleri bekliyor ne de olsa.

 

Intel Türkiye”nin Tarabya”daki Klasik Otomobil Müzesi”nde gerçekleştirdiği Mini IDF ile, 2013 model ultrabook”lar görücüye çıkıyor!
 

Yeni nesil ultrabook”larda bir diğer önemli konu ise batarya süreleri hiç şüphesiz ki. Beklenildiği gibi 4. nesil Intel Core işlemciler, pil ömrü konusunda daha verimli daha uzun süreli bir kullanım sunmaya çalışacak. 2013 ultrabook”larının temel felsefesi belli: “Tek bir cihazı istediğin zaman tablet bilgisayar olarak kullan, ihtiyacın olduğun zaman bilgisayar olarak kullan”. Bu gerçekten güzel bir slogan.
 

Intel Mini IDF”teki en hafif ultrabook, NEC”in ultrabook”uydu. Sadece 875 gram ağırlığa sahip 11.6 inç ekran boyutunda bir ultrabook NEC”in ultrabook”u. Lenovo Carbon ise inceliği ve barındırdığı teknolojileriyle ilgi çekti.
 

Intel”in yeni teknolojileri arasında öne çıkan en önemli özellik: PayPAss Wallet. Mastercard ile ortak çalışılan bu teknoloji, kredi kartı ile ultraboook üzerinden alışveriş yapabilmeyi sağlıyor. Bunun için kart numarasını girmeye gerek yok. Kartı ultrabook cihazın yaklaştırıyoruz ve PayPass otomatik olarak kart bilgilerini okuyor.
 

Algısal bilişimde öne çıkan özellikler sesli komut, yüz analizi, hareket kombinasayonları, augmented reality olarak adlandırılan arttırılmış gerçeklik olacak. Kabloların mobil cihazlardan uzaklaştırılmasını sağlayacak teknolojiler ise 2013 yılı için tüm gün sürmesi planlanan pil ömrü ve 2014 yılı için kablosuz şarj özelliği olacak. Algısal bilişim ile kablosuzlaştırma projelerinin arasındaki köprü ise dokunmatik paneller olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here