Ana sayfa Haber Kare kod mucizesi

Kare kod mucizesi

0

Türkiye”de her ay yaklaşık 1 milyon akıllı telefon satılıyor. Bu durumda tasarımlarda kare kod kullanmak “akıllıca” bir davranış değil mi? Kare kodun sıradan kodlara kıyasla büyük bir de avantajı var. Herhangi bir standarda uymak zorunda değilsiniz ve koda ne anlama geldiğini sadece barkod cihazlarının ve bilgisayar programlarının anlayabileceği bir dizi rakam yerine, akıllı telefona yüklenebilecek ücretsiz bir uygulamayla;

-hemen bağlanılabilen bir web adresi,
-hemen indirilmeye başlanabilen bir dosya linki,
-e-posta uygulamanızı çalıştırıp otomatik olarak adresi girilen bir e-posta adresi,
-hemen arama yapılabilen bir telefon numarası,
-gönderilmeye hazır, telefon numarası ve mesajı hazır girilmiş bir SMS mesajı,
-cep telefonuna eklenebilecek kişi bilgisi,
-takvime eklenebilecek etkinlik,
-haritada görüntülenecek coğrafik bir konum,
-hatta düz metin yazabiliyorsunuz.

CorelDRAW X7 kullanıyorsanız, tasarımınıza istediğiniz içerik ve görünümde bir kare kod eklemek sadece birkaç dakika sürüyor. “Object” menüsünden “Insert QR code” komutunu seçtiğinizde, otomatik olarak bir kare kod ekleniyor ve Object Properties penceresinde ayarlar ekrana geliyor. Bundan sonrası sizin ihtiyaçlarınıza yaratıcılığınıza kalmış. öncelikle Object Properties penceresinde girmek istediğiniz bilgi tipini (URL, email address gibi) belirtin. Sonra alttaki alanları kullanarak girmek istediğiniz bilgileri yazın.

 

 

 

İsterseniz burada bırakabilirsiniz. Ama kodun görünümünü de değiştirmek varken neden bırakasınız ki. Kare kodların ne kadar çirkin olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün derim. “Object Properties” penceresinde alttaki kontrolleri kullanarak kare kodun zemin ve benek renklerini belirleyebilir, anahat uygulayabilir, hatta beneklerin şeklini değiştirebilirsiniz. Renkleri düzenlerken, benekle zemin arasındaki kontrastı mümkün olduğunca yüksek tutmanızda fayda var, kare kod okuyucular algılayamayabilirler. Kare koda degrade ya da desenli dolgu bile verebilirsiniz. (ama yine okuma sorunları sebebiyle pek tavsiye etmem.)

Kare kodun tasarımı bittikten sonra Validate düğmesine tıklayarak, İnternet üzerinden doğrulatabilirsiniz, böylece doğru okunacağını garantiye almış olursunuz. Son olarak, fazla büyük olmamak kaydıyla kare kod üzerine grafik koyabilme olanağınız var. Kare kod üzerine firma logosu, kendi resminiz veya bir grafik koyarak neyle ilgili olduğuna dair bir hatırlatmada bulunabilirsiniz. 

 Artık tüm tasarımlarınızda kare kod kullanmamak için bir bahaneniz yok. Türkiye”de her ay 1 milyon akıllı telefon satılıyor çünkü.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here