Ana sayfa Makale Karda fotoğraf keyfi

Karda fotoğraf keyfi

0

Kış aylarının sonlarına yaklaşmış olsak da, kar halen kapımızda. çekmesi zevkli olduğu kadar zorlayıcı da olan karın fotoğrafa kattığı huzurlu hava tartışılmaz. Bu dosyamızda başarılı kar kompozisyonları yaratmanıza olanak sağlayacak küçük ipuçlarını bulabilirsiniz.

Kar; kimisi için zorluk, soğuk, hüzün, çığ, felaket, kimisi için de su, umut, tatil ve bol bol fotoğraf demek. Pek çok fotoğrafçıyı heyecanlandıran, büyülü bir görsel malzeme olan karın görüntülenmesi ise maalesef pek kolay değil. Hiç kar ve sis fotoğrafı çekmemiş olanlar için biraz şaşırtıcı gelebilir ama kar ve sisin ışık yansıtıcılığının ne kadar yüksek olduğunu bilenler için bu çok sıradan bir gerçektir. Yalnızca kar ve sis değil, tüm beyaz (hatta tüm açık renk) tonlar, fotoğraflanması güç konulardır. Bunun nedeni, ışığı yansıtma yeteneklerinin fazla olmasıdır. Yine de genel bir yaklaşım olarak, tüm çerçevemizin kar ile dolu olduğu durumlarda, öğlen saatlerinde hava açık ve güneşliyse +2 stopluk poz farkı doğru pozlama için yeterli olacaktır. örneğin ışıkölçerimiz 1/1000 ve f/16 değerlerini gösteriyorsa, 1/250 ve f/16 ya da 1/500 ve f/11 gibi değerlerde çekim yapmalıyız. Ama çıplak güneşin olmadığı durumlarda, karın yansıtıcılığı da azalır. Bu durumlarda +1,5 ya da +1 stopluk poz farkları yeterli olabilmektedir. Daha güvenilir pozlamalar için ışıkmetre yardımıyla ya da konunuzdaki orta tonlara yaklaşıp spot ölçüm alınarak yapılabilir.

 

 

 
Dijital kameraların en büyük avantajı, verdiğiniz pozlama değerinden sonra çekim yaptığınızda sonucu görebilmenizdir. Eğer uygun sonuca ulaşamadıysanız yeniden pozlama değeri atayabilirsiniz.

Gölgede kar fotoğrafı çekerken renklerin ciddi biçimde maviye kaydığı görülür. Bu durumu düzeltmek için de gölgenin koyuluğuna bağlı olarak 81 serisinden “soğan kabuğu rengi” bir filtre kullanılabilir. Hafif bir gölge için 81A, daha koyu gölgeler için 81B ya da 81C uygun olabilir.

Renk sıcaklığı

Karı genelde beyaz olarak düşünürüz, fakat mavi gökyüzü altında fotoğrafladığımızda kar üzerine büyük bir miktarda mavi ışık yansıması olur ve beyazdan ziyade maviymiş gibi görünür. Saydam film kullanıyorsanız yukarıda bahsedilen doğrulama filtreleri işinizi görecektir. Dijital kameralarda buna benzer bir ayarlamayı günışığı seçeneği ile yapabilirsiniz. 
 

  Yağan kar
Yağan kar tanelerini görüntülemek için flaş kullanmayı deneyin. Böylece kar taneleri, arka plandan koparak daha belirgin hale gelecektir. Flaş etkisi, yağışın şiddetine bağlı olarak farklı görüntüler oluşturacaktır. özellikle tipi şeklinde yağan kar taneleri düşük enstantane ve flaş kullanarak görüntülerseniz, hem hareketi dondurmuş, hem de hareket netsizliği sağlamış olursunuz. Bu gerçekten ilginç bir etkidir. Eğer ön plandaki konunuz önemli ise dolgu flaşı kullanabilirsiniz. Doğal bir görüntü elde etmek için flaş değerinin -2/3 ile -2 stop arasında olması gerekir.

 

Kar fotoğrafları hem genel, hem de ayrıntı verecek şekilde çekilebilir. özellikle form üzerine dayanan görüntüler oluşturulabilir. Karla kaplı bir yüzeyde yalnızca objelerin öne çıktığı ve başka bir lekenin olmadığı, sadelik kriterine uygun fotoğraflar daha çok çekilir. Donmuş su taneleri gibi ayrıntılar üzerine yoğunlaşmak da çok ilginç sonuçlar verebilir. Makro bir objektifle kar ya da buz dokusuna iyice yaklaşarak çok etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama bunları yaparken kendi gölgenizin konu üzerine düşmemesine de dikkat edin.

 

 

Donma tehlikesi
özellikle kompakt tasarımlı fotoğraf makineleri soğuğa duyarlıdır. Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde mekanik SLR fotoğraf makineleri de 0″ın altındaki sıcaklıklarda ciddi problemler yaşarlar. Soğuğa en dayanıklı modeller, kalem pil kullanan modellerdir. Pilleri kavrama kabzasının içinde yer alan modeller, soğuğa karşı uzun süre direnebilirler. Eğer makineniz çalışmayı reddediyorsa, pillerini çıkarıp avucunuzda bir süre ısıtmayı deneyin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here