Ana sayfa Sektörden Karadeniz’de Mac ESC’den Sorulur!

Karadeniz’de Mac ESC’den Sorulur!

0

ESC Bilgisayar“ın Şirket Müdürü İbrahim Samat ile hem başarılarının sırrını hem de bölge halkının iPhoneiPadMac ürünlerine yaklaşımını konuştuk. Ortaya dopdolu ve keyifli bir söyleşi çıktı. İşte o söyleşinin satır başları…


Technotoday: Karadeniz Bölgesi”nde Apple Yetkili Satıcı denildiği zaman akla ilk gelen firmalardan biri de ESC Bilgisayar. Uzun yıllardır sektördesiniz ve önemli bir başarı hikayesisiniz. 2003 yılına dönecek olursak ESC Bilgisayar nasıl ve kimler tarafından kuruldu? Şu anda hangi hizmetleri veriyor?

İbrahim Samat: ESC bilgisayar 2003 yılında bir aile şirketi olarak kuruldu. O zamandan bu tarihe birçok markanın bölge temsilciliğini yaptık. 2007 yılında yapmış olduğumuz yenilenme çalışması ile kurumsal bir yapıya geçtik. 2010 yılının sonlarında yolumuz Apple Yetkili Satıcılığı ile kesişti. Karadeniz bölgesinde Apple Yetkili Satıcı ve Apple Yetkili Teknik Servisi olarak devam etmekteyiz.

T: ESC Bilgisayar, Apple Yetkili Satıcısı dünyasına 2010 yılında katıldı. Neden Apple Yetkili Satıcı ve bu karar nasıl alındı, bu süreçten bahseder misiniz?

i.S: Başlangıçta diğer firmalar gibi Apple Yetkili Satıcılığı yapmayı düşünüyorduk. Beraber çalıştıkça diğer markaları bırakıp yolumuza yalnız Apple Yetkili Satıcısı olarak devam etme kararı aldık. iPhoneiPad–Mac müşterileri diğer müşterilerden çok farklıydı. Bize ve yaptığımız işe verdikleri değer bizlerin işimize daha çok sarılmamıza sebep oldu. Bunun yanı sıra, Markan”ın müşterisine ve çalışma ortaklarına vermiş olduğu değer kurumsal yapılanmamızda daha sağlam adımlar atmamıza sebep oldu.

Devamı için sonraki sayfaya tıklayınız…

 

“ESC Bilgisayar,  güzide şehrimiz Trabzon”da 12 yıldır faaliyetlerine devam ediyor.”


T: ESC Bilgisayar, satış sonrası desteğiyle de adından söz ettirdi; hatta kısa sürede Karadeniz Bölgesi Tek Apple Yetkili Teknik Servisi olma ünvanını kazandı. Bu başarının kaynağı neydi?

i.S: Bizim için önemli olan müşterilerimizin devamlılığıdır. Yeni müşteriler tabi ki olmalı ama daimi müşterilerimizle yolumuza devam etmek çok daha keyifli. Bundan dolayı yeni müşterilerimizi de sunduğumuz hizmetler ile daimi müşterilerimiz arasına katmayı hedefliyoruz. Bölgemizi ve insanlarını iyi tanıyoruz. Neler istediklerini ve nasıl sorunlarla karşılaşabileceklerini önceden tahmin edebildiğimizden dolayı hızlı hareket etme ve problemleri daha hızlı çözme konusunda beraber başarılı sonuçlara ulaşıyoruz.


T: Güzide şehrimiz Trabzon”daki mağazalarınızla iPhone–iPad-Mac  ürünlerinin daha yakından tanınmasını sağlıyorsunuz. Peki bölge halkı en çok hangi ürünlere ilgi gösteriyor? Bu ürünlere bakışları nasıl?

i.S: Bölgemizde her yerde olduğu gibi iPhone”a karşı çok büyük ilgi var. Ancak diğer ürünlere karşı bir direnç var ve bölge halkının alışkanlıklarını kırmak kolay değil. Sabırlı ve uzun süren bir şekilde yürütmüş olduğumuz eğitimler ve tanıtımlar sonucu halkımız özellikle Mac”lere büyük ilgi gösterdi.

 

T: Online satış kanalına da sahipsiniz. Tüketiciler www.escmarket.com üzerinden ürünlerinize ulaşabiliyor. İlgi nasıl?

i.S: ESCMarket.com“u Karadeniz bölgesinin büyüklüğü ve dağınık yapısına bir çözüm olarak müşterilerimizin ürünlere daha kolay ulaşmaları amacıyla kuruldu. En son araştırmalarımızda ve raporlarımızda bölgemiz dışından da, özelikle Ankara İstanbul gibi büyük şehirlerden talep geldiğini gördük.


T: Kurumsal tarafta da çalışmalarınız var. Bu yönünüzden bahseder misiniz?

i.S: 2015 yılında kurumsal tarafta çok daha güzel projeler yapmak istiyoruz. çalışmalarımızın karşılığı olarak  Kasım ayı itibariyle Apple Eğitim çözüm Uzmanı olarak atandık. Bölgemizde sanayi haricinde birçok eğitim kurumu var. Bu kurumlar la ortak çok güzel projeler yapacağımıza inanıyoruz. Uzun zamandır planladığımız bir projemizi inşallah yakın bir zamanda sonuçlandıracağız.

 

T: Geleceğe dair projelerinizden bahseder misiniz? ESC neyi hedefliyor? Sonraki adım nedir?

i.S: İlerleyen dönemlerde daha büyük projeler yapmak istiyoruz. Yakın zamanda bünyemize kattığımız yazılım bölümümüzle yapmış olduğumuz ARGE çalışmalarımız sonucu iOS ve Mac ürünleri ile uyumlu çalışan yazılımlar ile değerli müşterilerimize çözümler üreteceğiz.


T: Bu röportaj, Türkiye”nin her yerinden iPhone-iPad-Mac kullanıcıları, tarafından okundu. Son olarak söylemek istediğiniz şeyler varsa memnuniyetle iletmek isteriz.

i.S: öncelikle derginizde firmamıza yer ayırmanız ve bizleri tüm iPhone-iPad-Mac kullanıcıları ile buluşturmanızdan dolayı Macline dergisi çalışanlarına teşekkür ederim.ESC çalışma hayatı boyunca işini ve müşterilerini önemseyerek, müşterilerine değer katmaya devam edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here