Ana sayfa Makale Kar ve Sis Fotoğrafı

Kar ve Sis Fotoğrafı

0

Kış mevsiminin en gizemli ve en “beyaz” fotoğraf kareleri için dikkat edilmesi gereken unsurlar…
 

Kış mevisiminde iklim bazlı bir takım unsurlar fotoğrafa dair konularınızın, objektifinizin tam kalbinde yer alabilir. Peki bu unsurlar arasında yer alan kar ve sis anları fotoğrafa en iyi şekilde nasıl yansıtılabilir? Nelere dikkat edilmesi gerekli? Bu soruların yanıtında bazı püf noktalar gizli ve bizlerde bunları sizler için araştırdık.
 

 
çekim öncesi Hazırlık
Kar fotoğrafı çekebilmek için öncelikle bazı fiziksel ve kondisyonel motivasyonun fotoğrafçı üzerinde hazırda bulunması gerekir. Kar fotoğrafı çekmek için tecrübe, bilgi birikimi gibi unsurlara ek olarak doğa şartlarında harcanacak fazla eforla paralel şekilde kondisyon çok önemlidir. Bu nedenle çok zayıf ve dayanıksız kişilerin kar fotoğrafı çekmesi bazı fiziksel sorunlar doğurabilir. Yani özetle eğer kar fotoğrafı çekecekseniz kuvvetli olmalısınız. Ayrıca kar ve soğuk havanın önünde sizi bir zırh gibi koruyacak montlar, tercihen termal olamak üzere mutlaka içlikler, kalın çoraplar, kalın giysiler ve elbette karda yürümenizi kolaylaştıracak botlar giymeniz gereklidir. Kar fırtınaları için de mutlaka önlemler almalı, hava raporlarını mutlaka takip ederek kendinizi ona göre programlamalısınız.

GPS özellikli fotoğraf makinelerinin önemi bu noktada yüksektir. Dahili ya da harici GPS teknolojisinin yanınızda olması zorlu anlarda yönünüzü bulmanıza yarayabilir. Ancak bu bahsettiğimiz detayların dışında çok daha güvenli fotoğraf noktalarını tercih edebilirsiniz. ülkemizde özellikle Bolu il sınırları içindeki Abant, kar fotoğrafı için ideal doğal fotoğraf sahası özelliği taşımaktadır. Siz yine de sırt çantanızda ve techizatlarınızda bahsettiğimiz detaylara önem verin. En basitinden cep telefonunuzun şarjının tam dolu olmasına özen gösterin.

 

Poz Müdahalesi
Kar fotoğraflarınızda renklerin kar renginde beyaz çıkması için fotoğraf makinenizde bir takım ayarlar yapmanız gerekmektedir. Kar fotoğrafı çekerken en önemli unsurlardan biride fotoğraf makinenizde yapacağınız poz müdahalesidir. Fotoğraf makinemizin pozametresi yansıyan ışığı %18 üzerinden ölçer. Poz müdahalesi yapmadan fotoğraf çektiğinizde; karlı zemin gri ya da açık mavi tonlarda çıkabilir.
 

 
Karla kaplı doğada manzara ve sis fotoğrafı çekmek benzersizdir. Eğer fotoğraflayacağınız alanın %70″inden fazlası karla ya da sisle kaplıysa yapmanız gereken işlem + (artı) poz müdahalesidir. Kar örtüsünün gözle görüldüğü gibi beyaz çıkması için bir veya iki stop (+1 veya +2) poz müdahalesi yapmanız gerekir.

Karlı Ortamda Portre Fotoğrafı

Karlı ortamda anı veya portre fotoğrafı çekerken kadrajınızın yaklaşık %70″i karla kaplıysa + (artı) poz müdahalesi yapmanızı öneririm + (artı) poz müdahalesi yapmadığınızda fotoğrafınızdaki kişilerin yüzleri daha koyu tonlarda çıkacaktır. Fotoğrafı çektiğiniz alandaki ışık koşullarını gözlemleyip, tecrübenizle yorumlayıp uygun poz değerlerini fotoğraf makinenizde tanımlayıp kar ve sis fotoğrafları çekebilirsiniz.

 

Farklı Açılar ve Tripodun önemi
Fotoğraf çekimlerinizde farklı açılardan birden fazla kadraj yapabilirsiniz.
Odak uzaklığı farklı objektifler, farklı poz değerleri, farklı enstantane ve diyafram değerleri kullanarak DSLR makinenizin teknik olanaklarını üst seviyede kullanmanızı öneriyoruz.
 

 
Fotoğraf çekiminde tripod kullanımı elbette bir tercih meselesidir. Bazı kimseler tripod kullanarak daha net fotoğrafa ulaşırken bazıları da fotoğraf makinesini bütünüyle hissetmek istediklerinden bahseder. Ancak konu kar ve sis fotoğrafı olduğunda tripodun önemi yadsınamaz düzeylerdedir. Kışın fotoğraf çektiğinizden dolayı rüzgar her an karşılaşabileceğiniz bir iklim unsuru olacaktır. Bu noktada tripod kullanmanız fotoğraflarınızın daha net olmasını ve kadrajınızı daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.

Batarya Kullanımı
Soğuk havada fotoğraf makinenizin bataryası çabuk bitebilir. Bu nedenle yedek bataryanızı vücut ısısına yakın cebinizde taşımanızı öneririz. Doğada fotoğraf çekerken bataryanızı şarj etme imkanı olmadığı için yedek batarya almanız, gezi süresince kesintisiz fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here