Ana sayfa Yazılım Kar Leoparı

Kar Leoparı

0

Apple Mac OS X Snow Leopard’ın ön incelemesi

Apple Mac kullanıcılarının heyecanla beklediği an geldi ve Apple”ın yeni işletim sistemi kullanıcılara tanıtıldı. ‹lk bakışta görülen, son kullanıcıları memnun edecek “şık” değişiklikleri bir kenara bırakırsak, Mac OS X”teki gelişmelerin, performansı, verimliliği ve kullanılan hafıza alanının azaltılmasına yönelik olduğu. Bu yeni sistemin, System 7.1.2″den beri ilk kez PowerPC mimarisini desteklemeyen özelliklere sahip olduğunu da hatırlatalım. Bu da Apple”ın Intel tabanlı ürünlerine odaklanmayı tercih ettiği şeklinde yorumlanıyor.

2009″un Eylül ayında Apple severlere sunulacak olan Mac OS X 10.6 Snow Leopard”ın ayrıntılarını bir ön incelemeyle okurlarımızla paylaşmak istedik. 
Worldwide Developers Conference”da Apple Mac OS X Snow Leopard ile ilgili öne çıkan özelliklerden biri, en genel anlamıyla yeni sistemin çok daha hızlı olmasıydı. Sistemi incelemeye başladığımız anda da göze çarpan yönü gerçekten bu oluyor. Hız, işletim sistemini yüklerken de büyük fark yaratıyor. Leopard 10.5″i yaklaşık bir saatte yükleyebilen kullanıcılar, sanıyoruz ki Snow Leopard”ın 15 dakika civarı bir süre alan yükleme işleminden oldukça memnun kalacaklar. Tabii ki bu hızdaki bu artışın önemli bir sebebi var. İşletim sistemi geliştirilirken, çekirdek uygulamaların boyutlarının düşürülmesine özen gösterilmiş. örneğin Leopard 10.5″te yaklaşık 300 MB”lık bir yer tutan Mail uygulaması 100 MB”ın altına çekilmiş. Ancak hızı bir kenara bırakırsak, 10.5 ve 10.6 işletim sistemlerinin yükleme süreçleri arasında çok büyük bir fark bulunmuyor.

Kullanmaya başladığınızdaysa, Leopard”dan aşina olduğunuz bir sistemle karşılaşıyorsunuz. Tabii ki bu noktada Eylül ayına dek bazı değişiklikler olması hala mümkün. Aqua”daki değişiklikler, çok büyük olmasa da kullanım keyfini artıracak nitelikte. Ancak kullanırken de, bir kez daha bizi etkileyen yeni işletim sisteminin hızı oluyor. Mac”le kullandığımız tüm uygulamalar, çok daha hızlı yükleniyor ve çalışıyor. Burada işin özü yeni 64 bit mimarinin kullanılıyor olması diye düşünüyoruz. Snow Leopard”ın sistem dosyasının Leopard”dan yaklaşık 1 GB daha küçük olması da gözlerden kaçmıyor.

 

Yeniliklere göz atmaya Finder”dan başlayalım. Cocoa ile yeniden taratılan Finder, Mac kullanıcılarının gözündeki popülaritesini sürdürecek gibi görünüyor. öncelikle artık klasör boyutlarını Options kullanmadan değiştirmeniz mümkün oluyor. Açılan pencerelerin parlak renkleri de göz alıcı. Menü seçimlerindeyse daha parlak bir mavi kullanılmış. Dock”a baktığımızdaysa yeni bir Spaces uygulaması görüyoruz. İstediğiniz uygulamayı buraya atayabilmeniz mümkün oluyor. Bunu yapmak için sadece Dock ikonu üzerine sağ tıklamanız ve space seçmeniz yeterli. Dock”taki diğer yenilikler, görünüm ve kullanım kolaylığıyla istediğiniz uygulamaya çok daha çabuk ulaşabilmenizi sağlamak amacıyla tasarlanmış. Exposé de artık tek bir programa ait tüm pencereleri görüntüleyebiliyor. Sol tıklayıp bırakmazsanız tümünü görebiliyorsunuz.

Kullanıcı dostu yenilikler bununla da bitmiyor. Güncelleme anlamında Snow Leopard bize sürprizler sunuyor. örneğin yazıcı yazılımları için en yeni güncellemeyi otomatik olarak bulabiliyor. Grand Central Dispatch ise siz fark etmeseniz bile kullanımda fark yaratan yeniliklerle geliyor. Artık yeni Machintosh”larda birden çok işlemci çekirdeği kullanan Grand Central Dispatch, daha yüksek performans elde etmenizi sağlıyor. Bu noktada oluşabilecek sorunlar da, Grand Central Dispatch”e eklenen API”lerle çözülüyor. Burada programcıların paralel programlama için çekirdekleri kullanabilmeleri amaçlanmış.

Kullanıcı tarafından bakıldığında, Kar Leoparı”nın yenilikleri, renkli ve estetik görünüm ve menülerin dışında tek bir noktaya gelip dayanıyor: Hız… Henüz kullanıcılara sunulmuş olmasa da, “Snow Leopard mı, Windows 7 mi daha iyi” tartışmaları alevlenirken (sonucu önceden belli olmasına rağmen), Apple, hız konusunda PC”ye bir gol daha atmış gibi görünüyor. Açılış ve kapanış hızının Snow Leopard”la %75″e varan oranda arttığı duyurulmuştu. Yeni işletim sistemini incelediğinizde de bu gerçeği açıkça görebliyorsunuz. Eski sistemin iki katı hız, Kar Leoparı”yla parmaklarınızın ucunda.

Snow Leopard kullanıcılarını sevindirecek bir diğer haber de şüphesiz iChat cephesinden geliyor. Artık iChat video sohbetlerinde çok daha yüksek çözünürlükte görüntüler kullanılabilecek. iChat Theater içeriği, eskisine oranla çok daha yüksek çözünürlükte, 640×480 piksele varan bir çözünürlükte görüntülenebiliyor. Bu da Mac OS X Leopard”ın dört katı bir çözünürlüğe tekabül ediyor. Ayrıca iChat görüşmeleri için gerekli bant genişlikleri arasında da göze çarpan farklar bulunuyor. Leoparımız 900 Kbps bant genişliğine ihtiyaç duyarken, Snow Leopard 300 Kbps bant genişliğiyle DVD kalitesinde videolar sunabiliyor. Bu da internetteki diğer uygulamalar için size daha çok yer kaldığı anlamına geliyor.

  Yeni fontlar kullanıma sunulurken, dilbigimiz de gelişiyor. TextEdit artık siz yazarken hatalarınızı düzeltiyor. ‹ngilizcemiz Kar Leoparı sayesinde artık çok daha iyi olacak! Bunun yanında iPhone”un sevdiğimiz özelliklerinden “web spot”u da Kar Leoparı”nda kullanabiliyoruz. Böylece birsayfanın bizim için önem taşıyan kısmına zıplayabiliyoruz ve zaman kaybetmiyoruz. 

Diğer yandan, Mac OS X Leopard”ın özelliklerine baktıkça, yeni işletim sistemini “Apple”dan kurumsal kullanıcılara iyi haber” şeklinde yorumlayanlara da hak vermemek elde değil. Mac bilgisayarlar, ülkemizde kısıtlı seviyede sayılabilse de yurtdışında özel sektörde sıkça kullanılıyor. Mac”in Microsoft Office ve Windows uygulamalarını desteklemesi de bu kullanım alanını daha da artırıyor. Ancak diyebiliriz ki Snow Leopard bunu Microsoft Exchange Server 2007 desteğiyle bir adım ileriye taşıyor. Böylece bir Apple ürününde, henüz Windows PC”lerde bile olmayan bir özellik görmek mümkün oluyor. Outlook”u sevmeyen Mac kullanıcıları için bu gerçekten de çok iyi bir haber, çünkü bu sayede elektronik posta, takvim vs gibi Exchange servislerine ulaşmak için Outlook”la uğraşmanıza gerek kalmıyor. Mac”in Mail, iCal ve Address Book uygulamalarını kullanarak da işlerinizi kolayca halledebiliyorsunuz. Tabii bu sırada Spotlight, Quick Look gibi aşina olduğunuz uygulamaları kullanmaya da devam edebilirsiniz.

 

Sistemin özelliklerinin gelecekteki Apple yeniliklerinin temelini oluşturacağı gerçekten de açık. Yeni teknolojiler, Microsoft Exchange desteği ve keyifli kullanım özellikleri tüm Apple severleri memnun bırakacak nitelikte. Sistemin daha hızlı ve daha tepkisel olmasının yanında, daha güvenilir olması da önemli bir avantajı. Hız, Finder”dan Time Machine”e kadar fark yaratan bir boyutta. Expose entegrasyonuna sahip bir dock ve Safari”nin 64 bit versiyonu da kesinlikle kullanıcıların hayranlığını kazanacak diğer özellikler. Yeni QuickTime X, bizim de tanışmayı dört gözle beklediğimiz bir diğer yeni özellik. öyleyse bize de Eylül 2009″u heyecanla beklemek düşüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here