Ana sayfa Makale Kar kış sana engel değil, bas pedala!

Kar kış sana engel değil, bas pedala!

0

Kar kış sana engel değil, bas pedala!

Güneşin tatlı tatlı ısıttığı, kafamızı çevirdiğimiz her yerin yeşillendiği, çiçeklendiği bahar aylarında bisiklet sürmek kadar keyiflisi yoktur. Yazları Adalar”a gidip de bisiklet kiralayarak koca bir ada turu atmanın tadı ise bambaşkadır… Ne var ki bisiklet sürmek ister spor için yapılsın, ister hobi olarak, sadece havaların güzel olduğu ilkbahar-yaz aylarına has bir eylem değil. Yağmura, çamura, soğuğa, rüzgara hatta kara aldırmadan pedal çevirmek de mümkün. Elbette önlemlerimizi alarak…

Giyinmeyi abartmayın

Sanıldığının aksine kışın bisiklet kullanırken kat kat giyinmek faydalı değil. Tam aksine, zaten bisiklet sürmenin kendisi vücut ısısını çok yükselttiği için, çok kalın giyinmek aşırı terlemeye, su kaybına ve cildin havasız kalmasına neden olur. Bunun için, özellikle yabancı internet sitelerinde, “polar-fleece” denilen tamamen sentetik bir kumaş türünden yapılan iç giysiler önerilir. Buna hiç gerek yok; biz sorunu daha “babadan kalma” yöntemlerle çözeceğiz. İçinize yün fanila giyin. Böylece hem vücut ısınız korunacak, hem de terleseniz bile bir kısmını emecektir. üzerine ise yine yünden, boğazlı bir kazak yeterli olacaktır. Bunların üzerine ise rüzgardan ve yağmurdan korunmak için su tutmayan bir yağmurluk ya da bir rüzgarlık iş görür. Bisiklet sürerken en dikkat etmeniz gereken bölge, bacak kaslarınız. Zira ısınan kasların soğukla temas etmesi iyi bir şey değil. Bu yüzden likra ya da polar tayt, mutlaka ayağı sıcak tutacak kalın, gerekirse iki çift çorap ve su geçirmeyecek bir bot tercih edin. Eldiven olarak ise, parmaksız bisikletçi eldivenleri ya da yün eldivenler yerine, -rüzgardan ve sudan etkilenmemesi için- deri ya da kayak eldivenleri kullanın.

Kışın bisiklet kullanımı

İlk kural her zaman aynı; güvenlik! Görüş mesafenize dikkat edin. özellikle yağmurlu ya da karlı-buzlu zeminlerde fren yapmanın zor ve riskli olduğunu unutmayın ve çok hızlı gitmeyin. Eğer yağış görüşünüzü etkileyecek kadar çoksa, kayak tipi gözlük kullanın. Fren mesafesinin 5-10 metreye kadar çıkabileceğini unutmayın ve gerekirse sık sık frenleyerek, fren balatalarının ve jant yüzeyinin kuru kalmasını sağlayın. Büyük su birikintilerinin içinden asla geçmeyin, fark etmediğiniz bir çukur ya da mazgal vs. olabilir. Kaygan-buzlu zeminlerde lastiklerin havasını biraz indirmek, dönerken bisikleti çok yatırmamak, vücut ağırlığını dengeli olarak yaymak, kaymaları engeller. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, kışın bisiklet sürdükten sonra, işiniz bittiğinde mutlaka çamurları kurumadan temizleyin ve bisikletinizi kurulayın, pasa karşı tedbir olarak bakımınızı aksatmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here