Ana sayfa İnternet Kapitalizmin Modern Tarlaları

Kapitalizmin Modern Tarlaları

0

Yaşamın 400 metre bayrak yarışı para ve onu yanlış kullanmak…
 

Dünya nice savaşlara sahne oldu, ne muzaffer kişiler yaşamlarını bir “saldırı” ve bir “savunma” için feda etti. Bu feda ediş; kimi zaman yaşamın nedeni, kimi zaman hayatı sürdürebilmenin gerekliliği farz edildi. Yıllar geçti, savaşlar artık masabaşına ya da onun etrafına doğru kaydı. Buradaki alınan kararlar ve kişiler, hayatları tekrar tekrar belirledi. Koşulları yeniden oluşturdu, bozdu veya düzenledi. Ancak burjuvazide olduğu gibi kölelerin sahipleri için bir somun ekmek için ölümüne çalışmasındaki acımasızlık, hiçbir zaman değişmedi. Günümüzde para güç haline gelirken insan özelliğini yitirmedi: Güçsüzse mutlak bir doğru olarak “ezilmek zorundadır” özelliğini.

Tarla
Tarihin en eski zamanlarından günümüze gelen ritüel artık üniversite mezunu yani “eğilimli” insanları da sarıp sarmaladı. İstemeyerek ya da eli mahkûm şekilde modern tarlalarda çalışan eğilimli insan, bir savaş düzeninin basit ve ucuz askeri oldu. Ancak bu kez patronların paralarını acımasızca savunmaları savaşına. Ayrıca bu sınıfın yaşantısı pek bir önemsiz olan ve olmamasının dünya için hiçbir sorun teşkil etmeyeceği türden. Platon”un o iyi insan kavramındaki gibi insanların, paralarını bu denli acımasızca savunmalarına karşı durmak gerekmez mi? Zaten kapitalizm tarlalarında çok büyük zorluklarla elde ediliyor değil mi?
 


 
İşçi
Peki sınırlı metalarla meydana getirilen bu savaş düzenlerinde insanın doğal yaşam anları için bazı önlemler alınamaz mı? örneğin bir akıllı telefon ihtiyacından yola çıkalım. İnsanoğlunun olmazsa olmaz(su gibi temel) gereksinim maddelerinden akıllı telefonların satın alınmasında bazı anekdotlar dikkate alınabilir. İhtiyaçlar ve sonuçları bazlı.Metanın doğru kullanımını birkaç örnekle açıklamaya çalışacağım.

İhtiyaçlar ve Sonuçları
Akıllı telefon satın alırken dikkate alınan konuların başında kullanım geliyor. Kolay kullanım, akıcı bir işletim sistemi, iyi kamera, iyi ses sunumu gibi özellikler iyi telefonunun genel özellikleri oluyor. Bununla birlikte iyi telefonlarda vaat edilen şeylerle sunulan şeyler arasında bir takım farklılıklar da olabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına daha önceden X marka telefon kullanmış bireylerin fikirlerini almak önem taşıyor.

 

Doğru ve Yanlış
Dikkat ettiniz mi bilmiyorm? ülkemizde bir Android”li telefondur gidiyor. Yüksek fiyat etiketlerine sahip olmalarına karşın yüksek satış grafikleriyle dikkat çeken Android işletim sistemli akıllı telefonların stabilite sorunları bilinmesine rağmen durum böyle. Bir iPhone satın aldığınızda yıllarca sorunsuz şekilde kullanabilir, hatta yeni versiyonlar geldiğinde eski iPhone”unuzu satmak istediğinizde dahi çok yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Güncelliğini kaybetmeyen bu aygıtların sürekli gelişen işletim sistemi iOS, sürekli gelişen uygulama mağazası App Store ve derlitoplu kullanım özellikleriyle kapitalizimin acımasızca yaşandığı günümüzde paranızı çöpe atmayacağınız bir işlem anlamı taşıdığı aşikar.
 

 
Sonuç
Yukarıda belirttiğimiz örnekleri çoğaltabilmek mümkün. Pil şarjı birkaç ay sonra 1/3 oranında daha az dayanıklı hal alan dizüstü bilgisayarlar, kullanmaya başladığınız anda gerek donma sorunlarıyla gerek şarj dayanıklılıklarıyla hayal kırıklığı yaratan tablet bilgisayarlar bunlara örnek… Yapılması gereken ise bilinçlenmek ve zaten zorlu çalışma saatleri sonucunda elde edilen metanın doğru yerlerde kullanılması.

Hint Felsefesi”nden çok özel bir satır şöyle der: “Hayat, aldatmanın peçesidir. Bu peçe, ölümlülerin gözlerini örter onlara bir dünya gösterir. Kişi bu dünya vardır da yoktur da diyemez. çünkü o bir düş gibidir. Kumda parlayan, gezginin uzaktan su sandığı günışığı gibidir; ya da o yere atılmış bir ip parçasıdır da gezgin onu yılan sanır.” O “ip” evet bir yılan ve ona karşı her an uyanık olmak gerekiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here