Ana sayfa Makale KAOS

KAOS

0

 

 

Uzun yıllar gerek plastik sanatlar ile, gerekse bugün dijital fotoğraf sanatı ile oluşturulmaya çalışılan yeni biçimler üretme (yakalama) eylemi birgün eskiyebilir mi?
Etrafımızda görmeye alıştığımız nesneleri veya olguları belli bir durumdan kurtarma, nesne-kavram arasına bir “boşluk” sıkıştırabilme, toplumsal dayatmalara karşı sanatçıya gelecekte (hala) alternatif bir gerçeklik yaratma imkanı sunabilir mi? Exupéry”nin öyküsünün bir bölümünde; Küçük Prens pilottan güzel bir koyun çizmesini ister. Fakat pilotun çizdiği resimlerin hiçbirini Küçük Prens beğenmez. Pilot da bunun üzerine bir sandık çizer ve “istediği gibi bir koyunun” sandığın içinde saklı olduğunu söyler. Küçük Prens bunu beğenir. İşte tam bu noktada sandığı çizen pilot ile onu seyreden Küçük Prens aynı durumdadırlar. Yani ikisi de sandığın içinde nasıl bir koyun olduğunu bilmemektedirler.

Demek ki biçim, kendi oluş süreci içinde çoğu kez sanatçının ortaya koyduğu olumsuzlamaları da yüklenmektedir. İzleyici de bu anahatarla yapıtı (imalarla) her seferinde yeniden üretebilme şansına kavuşur. Böylece sanat yapıtının oluşma süreci, sürekli uzar gider. Bu noktada sanat yapıtının oluşum sürecinin hem sanatçıya hem de izleyiciye aynı bilinmezliği (kaosu) yüklediği söylenebilir.

Sanatçı, bahsi geçen nesneyi maddi halinden uzaklaştırıp bir kavrama yaklaştırmaya çalışır (pilotun bir sandığın içinde koyun olduğunu ima etmesi gibi). Yani yapılan çalışma artık kendi nesnesi olmaktan kurtulmuştur. Sonuçta üzerinde durulması gereken en önemli konu; ister resim, ister fotoğraf sanatı olsun eserin böyle bir kaosu işaret edip o boşluğa kapı açmasıdır.

O kapıdan başını uzatan seyirci, alışılmış duyumlara rastlamayacak, ama bir “boşluğu” ve “kaosu” korkuyla hissedecektir. Bu bildik, somut bir korku değildir. Yalnızca bir histir. Kısaca izleyicinin yapıtı algılamasıyla işe girişilir ve o nesnenin sonradan algılanan şey olmadığı sezilir. O nedir? Ve o hangi düşüncedir?

Fotoğrafın ismi: Kaos
Yer: Floransa
çekim Tarihi: 2005
Ekipman: Canon 20D
Lens: 28-135 @ 80mm
Iso: 400
Diyafram: f:5
Enstantane: 1/100

 

 

   

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here