Ana sayfa Haber Kanser tedavisinde çığır açacak buluş: Kanserli hücreler tamamen yok ediliyor!

Kanser tedavisinde çığır açacak buluş: Kanserli hücreler tamamen yok ediliyor!

0

Söz konusu yeniliğin sahibi Glasgow üniversitesi araştırmacıları. Buldukları yeni yönteme CICD (Kaspaz Bağımsız Hücre ölümü) adını veren araştırmacılar bu yöntemle tümörleri oradan kaldırarak, hastalığın tekrarına engel olduklarını belirtiyorlar.

Nature Cell Biology”de yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre “kaspaz” adı verilen proteinler aktif hale getiriliyor ve böylece kanser hücreleri yok ediliyor.

Her ilaçta olduğu gibi bunda da bazı yan etkilerin bulunabileceğini belirten bilim insanları, bazı vakalarda kanserli hücrelerin tamamen yok edilememesi ya da hastalığın nüksetmesi gibi durumların ortaya çıkmasının doğal olabileceğini söylüyorlar.

Araştırma ekibi yöneticisi Dr. Stephen Tait elde edilen sonuçlar konusunda şöyle bir açıklama yaptı: “Bu yöntem tümörü bütünüyle ilk evresine hapsetmesi nedeniyle çok daha etkili olabilir. Bizim yöntemimizde tüm tümörlü hücrelerin yok edilmesi gerekmiyor zira geride kalan tümörleri temizleyen ve böylece kanseri ortadan kaldıran bir çeşit bağışıklık ortaya koymuş olduk.”

Halihazırda uygulanmakta olan “apoptosis” yönteminin aksine CICD, kanser hücrelerini öldürürken bağışıklık sisteminin de inflamatuvar proteinler üzerinden tahrik edilerek, kalan tümör hücrelerinin de öldürüldüğünü belirtiyorlar. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here