Ana sayfa Haber Kanser hücrelerini 10 saniyede tespit edebilen müthiş kalem!

Kanser hücrelerini 10 saniyede tespit edebilen müthiş kalem!

0
yeni kanser tedavisi

Kanserli olma ihtimali olan bölgeye küçük bir su damlası bırakan kalem hücrelere kimyasal bazı maddeler enjekte ettikten sonra tekrar geri emiliyor ve analiz ediliyor. Bu işlemler sadece 10 saniye sürüyor.

Daha sonra çok sayıda kimyasal maddeyi aynı anda analiz edebilen büyük bir spektrometreye takılan cihaz, kimyasal bir parmak izi üretiyor. Böylece tümörler çok kısa bir zaman zarfında tespit edilerek, ameliyat sonrasında kalan kanserli hücreler yok edilmiş oluyor. İşlem esnasında karşılaşılan yegane sorun, kanserli hücre ile sağlıklı hücre arasındaki sınırı netleştirmek. Denemeler toplam 253 denek üzerinde gerçekleştirildi. Cihazın önümüzdeki yıl içerisinde yapılacak ameliyatlarda kullanılması tasarlanıyor.

Deneme safhasında kullanılan yaklaşık 1.5 mm boyutundaki yama bilim adamlarınca 0.6 mm”lik doku yamasını analiz edecek hale getirilerek kanserli hücrelerin vücuttan alınması esnasında geride kalan küçük boyutlu kanserli hücrelerin tümöre dönüşmesi de büyük oranda engellenmiş olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here