Ana sayfa Donanım Kampçılar için tavsiyeler

Kampçılar için tavsiyeler

0

En pratik kamp ve ekipman tavsiyeleri

Neden kamp yaparız?

Bazen kafayı rölantiyeye almak, bazen de tutkularımızı tatmin etmek için gideriz kamp yapmaya. Kimimiz otomobiline atlar, uygun bir kamp yeri bulur, öyle kamp yapar. Kimimiz ise her şeyiyle kendisini doğaya bırakır. Kamp yapmak bir tutkudur. Doğayla iç içe, eşsiz manzaralar eşliğinde kamp sandalyesine oturup şehrin yoğun gürültüsünden uzaklaşmanın ve sadece doğayı dinlemenin verdiği hazzı çok az başka şey daha verebilir şu hayatta! Kamp yaparken yaşanılan özgürlük hissi ise ayrı bir çerçevede incelenmeli. Doğanın bizlere sunduğu görsel güzellikler tablosuna belki birkaç fırça darbesinde bulunamayız ama, doğada kamp yaparak o şahane tablonun içinde yer alabiliriz.
 

kamp

Doğru çadırı seçin

Kamp için doğru çadırı seçmek her şeyin önünde gelir. Dolayısıyla çadırı öyle rafta görüp alarak aceleye getirmeyin. Kaç kişi kampa gideceğinizi, çadırın içine gireceklerin boylarını, eşyaların konumlandırmasını iyi hesaplayın. Yanlış bir çadırla yapılan kamp eziyete dönüşebilir.
 

Ateş yakmayın!

Kamp ateşi bir kültürdür, evet. Fakat eğer profesyonel kampçı veya bu alanda deneyimli değilseniz, kesinlikle ateş yakmayın! Her yıl onlarca hektar alan sırf amatör kampçılar yüzünden küle dönüşüyor. Her şeye rağmen ateş yakacaksanız, kesinlikle uyumadan önce ateşi söndürmelisiniz.

 

Handpresso Auto

Eğer kamp alanına veya gezinize otomobiliniz ile başladıysanız ve çadırınızı veya konaklayacağınız bölgeyi otomobilinize yakın bir yere seçtiyseniz, gece boyunca kahve içmek için sıkıntı çekmek zorunda değilsiniz. Handpresso Auto adlı ürün ile kaliteli espressonun tadına varmak şaşırtıcı derecede kolay. Otomobilinizin bardak tutucu kısmına oturan ürün, 12V sigara çakmağı soketine bağlandıktan sonra kahvenizin içine biraz su da katarak kısa sürede espressonuza kavuşuyorsunuz. 3 bip sesinden sonra hazır hale gelen espresso, görüldüğü gibi kullanım açısından da oldukça kolay.
 

 

Ne tür bir kampçısınız?
 

Kimi kampçılar teknolojiden ve şehirden kaçmak için kamp yapar. Dolayısıyla yanlarında getirdikleri eşya sayısı son derece kısıtlıdır. Mevsime göre yağmurluk/kazak gibi kıyafletler, bolca mat, uyku tulumu vb. Bazılarımız ise kamp aktivitesini sadece hobi olarak görür ve beraberinde birçok teknolojik alet götürür. Dijital pusula, akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar, güneş enerjili şarj kiti bunların başında gelmektedir. Eğer bir amaç uğruna kamp yapacaksanız, mesela şehir ışıklarından uzakta, yıldızlarla dolu bir gökyüzünü fotoğraflamak için kamp yapacaksanız, yanınıza bir adet (duruma göre) teleskop, dijital SLR fotoğraf makinesi, sağlam bir tripod, DSLR için uzaktan kumanda, yedek batarya ve termos(Termos önemli!) getirmelisiniz. Eğer kamp yapmak isteyenler arasında yer alıyorsanız, siz de öncelikle ne tür bir kampçı olduğunuza karar verin, yanınıza alacağınız eşyaları ona göre seçin.
 

İpucu: Ekipman listesi

Bir kamp aktivitesinde yanınızda olmazsa olmaz olan ekipmanlar arasında çadır, uyku tulumu, mat, su matarası, güvenlik cihazı, pusula ve mümkünse acil aramalar gerçekleştirebilecek bir cihaz yer almalıdır.

İpucu: çadır kurulumu

Kamp yapacağınız bölgeye geldiniz, çadırı kurmaya başladınız. Fakat o da ne? İşler yolunda gitmiyor. Bir türlü çadırı kuramadınız. Kamp yalan mı olacak? Eğer bu senaryonun gerçekleşmesini istemiyorsanız, çadırı önce evinizin içerisinde (tercihen salona) veya evin civarındaki boş bir yere kurarak bolca pratik çalışması yapmayı unutmamayın.

 

Tavsiye: Doğru DSLR”ı seçmek

Kamp esnasında yanınıza alacağınız fotoğraf makinesinin DSLR olması şüphesiz sizin de istediğiniz bir şeydir. Yanınıza alacağınız DSLR”ın sensöründe toz temizleme özelliğinin olması çok iyi olacaktır. Küçük titreşimlerle sensörü temizleyen bu özellik, böylece tozlu sensörlerin çektiği kalitesiz fotoğraflardan sizi koruyacaktır. Benzer şekilde Image Stabilization (IS) özelliğine sahip bir lens barındırmanızda fayda var. Bu sayede fotoğraf çekerken yaşayacağınız ufak titreşimlerin fotoğrafınızı mahvetmesini engellersiniz.
 

Kamp esnasında bol bol doğa fotoğrafı çekeceğinizi var sayarak, DSLR”ınızın megapiksel sayısının fazla olmasını tavsiye etmekteyiz. Manzara fotoğrafları çekerken üçe bir oranına dikkat etmekte fayda var. Bunun için de DSLR”ın ekranını 3×3 kareye bölmeniz lazımdır. Grid denilen bu ızgara görünümünü birçok DSLR destekliyor. Siz de fotoğraf çekerken grid özelliğini açmayı deneyebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here