Ana sayfa Makale Kamera dünyasında son bir yıl

Kamera dünyasında son bir yıl

0

Son bir içinde kamera teknolojisi adına neler oldu? Neleri takip edebildik neleri kaçırdık? Kim neler yaptı? İsterseniz bunlara genel bir özet geçelim…

Arri

Arri 2013 yılında IBC fuarında duyurduğu yeni kamera modelini 2014 yılında piyasaya sundu. Arri bu kamerasında da Super 35 sensör kullanmaya devam etti. Alexa ile neredeyse aynı olan Amira temelinde bazı farklılıklara avantaj ve dezavantajlara sahip. Alexa”da bulunan ArriRaw kayıt özelliği Amira”da yok ancak Amira Premium 200 fps Prores 4444 kayıt yapabiliyor. Kilogram olarak daha düşük olan Amira temelinde belgesel piyasası için piyasaya sürülse de Türk Dizi piyasası için gayet mantıklı bir seçim olacağı konuşuluyor. Dizilerde yavaş yavaş kullanılmaya başlayan Amira”nın ne kadar başarılı olacağını 2015″te göreceğiz…

 


Blackmagic

Blackmagic”in Production Camera ile başlattığı kamera macerası Pocket ve Cinema Production Camera ile iyice güçlendi. çarpan ve global shutter gibi sorunları da aşan Blackmagic daha farklı özellikleri ve avantajları ile Ursa”yı duyurdu. Yakın zamanda dağıtıma başlayan Ursa açıkçası pek bir talep görmese de farklı avantajları ve kullanım alanları ile kullanıcıya göz kırpmakta. Super 35 sensore sahip Ursa 4k kayıt yapabilmekte. Görünüş olarak bir yarı broadcast kamerayı andırsa da film kamerası olmaya aday olduğu açık. Büyük boyuttaki LCD”si operatör için ciddi avantajlar sağlayabilir diye düşünüyorum. 12 adımlık bir dinamik aralığa sahip olması ise ayrı bir avantaj. Dediğim gibi ülkemizde beklenilen ilgiyi görmese de gelecekte ne olacağını bilemeyiz. Her ne kadar artık teknolojiyi dünyayla birlikte tanısakta Türk kullanıcısnı yeniliklere hala açık değil.

 

Panasonic

Panasonic cephesinde durum biraz daha ataklı geçti bu sene. Handycam piyasasında yıllardır varlığını sürdüren Panasonic, CES 2014 fuarında 5 yeni modelini tanıttı. Panasonic, bu doğrultuda HC-W850, HC-V750, HC-V550CT, HC-V250 ve HC-V130’u resmi olarak lanse etti. Genel olarak normal kullanıcılar için hazırlanan ve tasarımsal olarak yılların getirdiği alışkanlıkları koruyan video kameralar, ortak olarak 1920 x 1080 piksel yani Full HD video çekimi yapabiliyorlar. Tanıtılan modellerden HC-W850, “Twin Camera” özelliğiyle dikkat çekiyor ve bu sayede taşıdığı iki lensin de desteğiyle videoyu çeken kişi de kayıt altına alınabiliyor.

HC-V750 ile beraber 6.03MP sensör barındıran ve 20 kat optik yakınlaştırma yapabilen HC-W850, yeni geliştirilen işlemci sayesinde de eskiye oranla 1.5 kat daha hızlı çalışabiliyorlar. Bu iki model aynı zamanda 4-drive isimli teknolojiye sahipler ve Full HD çözünürlükte 120 FPS yavaş çekim videolar elde edebiliyorlar. HC-V550CT ve HC-V250 modellerini 50 kat ve 90 kat optik yakınlaştırma değerleri ile hazırlayan Panasonic, BSI sensörlü giriş seviyesi HC-V130 da ise 38 kat optik yakınlaştırmayı uygun görmüş. Kameralar aynı zamanda Wi-Fi ile NFC kablosuz bağlantı desteklerine sahip.

Panasonic”in bir diğer atağı ise DSLR Video Kamera piyasasına doğruydu. Yılbaşından sonra açıkladıkları Lumix Dmc-Gh4 modeli ile gerekli dikkatleri üzerlerine çektiler. Kendisinin biraz iri abisi Gh3″ten rahatsız olanlar bu model ile Panasonic”e yaklaşmaya başladılar. Yine CES 2014 sırasında tanıtılan bu yavrunun Blackmagic 4K Production Camera”nın önünü hafiften kestiği aşikar. GH4 4K çeken neredeyse en ucuz sistem.  önümüzdeki sayılarda bu yavruya ve muadillerine bir karşılaştırma yazısı ayırmayı düşünüyorum açıkçası. Videographer”lar GH4″ün yükselişini heyecanla takip ediyor. Türkiye”de de GH4 fanları oluşmaya başladı.

Ayrıca Panasonic, Nisan ayında (Ulusal Yayıncılar Birliği) fuarında iki adet profesyonel kamera modelini de tanıttı. VariCam 35 ve VariCam HS. VariCam 35, yeni geliştirilen Super 35mm CMOS sensörüyle 4K (4096 x 2160) çözünürlüğünde saniyede 120 kare çekim (RAW) yapabilmesiyle bir adım öne çıkıyor. Sunduğu 14 durak dinamik aralık ile özellikle düzenleme noktasında yüksek performans vaat eden kamera, bünyesinde optik yakınlaştırma desteğine sahip OLED vizör bulunduyor. Panasonic’in NAB fuarı kapsamında görücüye çıkartacağı diğer profesyonel kamera modeli VariCam HS ise, 2/3-inç boyutundaki CMOS sensörüyle 1920 x 1080 piksel saniyede 240 kare çekim yapabilmesiyle dikkat çekiyor. VariCam 35 ile benzer olarak 14 durak dinamik aralık ve iki adet XLR girişiyle 24-bit 48KHz dört kanal ses kaydı gerçekleştirebilen kamera, geniş kablolu / kablosuz bağlantı özelliklerine de sahip. VariCam 35 ve VariCam HS’nin ortak olarak en faydalı özellikleri ise modüler tasarımları ile ortaya çıkıyor. Bu yapı kullanıcıların sensör kafası ile kayıt modülünü ihtiyaçlara bağlı olarak destekli diğer ürünlerle değiştirilmesine imkan tanıyor.

 

Sony

Sony aynasız kameraları ile profesyonel DSLR cephesinde savaşmaya çalışsa da pek başarılı değil açıkçası. A7 modeli ile sektörde tutunmaya çalışan Sony daha çok turist kamerası kıvamında benim için. Aralık ortası civarı internette bir video dönmeye başladı. Rivayet odur ki Sony”nin A7s diye yeni bir modeli var. Ve bu kamera 409600 ISO”ya çıkabiliyor. Gerçekliği konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamasam da çok ciddi bir atak bu. Video”da kamera geceyi gündüze çeviriyor ve herhangi bir gran, noise ya da kumlanma gözükmüyor. Açıkçası ben buna inanmıyorum ama bu gerçekse Sony”den özür dilemeye ve bu aletten almak için sıraya girmeye hazırım.

Ayrıca yine CES fuarında asıl piyasaları olan Handycam”ler için 6 adet yeni model tanıttılar. Bunların içinde bir adette 4K çeken handycam”leri vardı. FDR-AX100 4K, Dünyanın ilk 4K video çeken el kamerası.4K şirketler arasında ciddi bir üstünlük simgesi. Ama hatırlatmakta yarar var; 8K çekim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ve dedikodular arasında bunu tam anlamıyla başaran bazı şirketlerin olduğu söyleniyor.

 

Polaroid

Bu markayı burada görünce şaşırmış olabilirsiniz. Bu bizim bildiğimiz 80″lerin ünlü şipşak makinası değil mi? Kesinlikle öyle ama Polaroid sektörde yer edinmek için bazı ataklar halinde.

Maceraseverleri düşünen Polaroid C3 adını verdiği action cam”ini CES”te tanıttı. Alet 720p kayıt imkanına sahip ve 2 metreye kadar su geçirmez. Ayrıca küp şeklinde 35 gr”lık avuçiçinde çok tatlı görünen bir yavru. Tabi GoPro”ların Sony”in yanında sadece Polaroid için bir prestij ürünü. C3″ün bir üst modeli olarak da XS1000i modelini çıkardı Polaroid. Bu da görüntü olarak Sony Action Cam”e benzeyen 30 fps 1920×1080 kayıt yapan bir kamera. Ancak dediğim gibi sadece bir prestij ürünü olarak kaldılar.

 

Canon

Canon, 2014 yılında daha çok haberciler ve düğün çekimi yapan profesyonel kişileri hedef alarak Canon XF205 ve XF200 HD, XF105 ve XF100 kamera modellerini duyurdu.  Birbirlerinden 3G-SDI ve HD-SDI (XF205) çıkış terminalleriyle ayrılan kameralar, ortak olarak CMOS sensör, 20 kat optik yakınlaştırma yapabilen 26.8 mm geniş açı lensi, 1920 x 1080 piksel yani Full HD çekim kalitesi, yayın istasyonları tarafından kullanılan MXF ile MP4 formatlarında çekim desteği, hareketli 3.5-inç OLED ekran, geniş manuel kontrol yeteneği ve Ethernet LAN ile çift bant kablosuz internet desteği gibi teknik ayrıntılara sahipler. Gövdelerinin XF305/XF300 modellerine göre %58 oranında daha hafif ve ufak olduğu belirtilen XF205 ve XF200 HD, CameraAccess uygulaması üzerinde canlı ön izleme ve kablosuz yönetme gibi çağımıza uygun özellikleri de kullanıcılarına aktif olarak sunulabiliyor.

Canon ayrıca video çekimleri için özel olarak hazırlanan PL ile E-Mount bağlantı yapısına sahip Cine-Servo 17-120mm T2.95 lens modelini de kullanıcıların beğenisine sunmuş durumda. üzerinde yer alan özel tutma bölümüyle omuz üstü kamera kullanım tarzı için hazırlanan lens, optik olarak 4K çekime çıkılmasına izin veriyor ve elektronik olarak yakınlaşma yapabiliyor. Canon’un yine video odaklı tanıttığı son lensi ise HJ18ex7.6B ismine sahip. Cine-Servo 17-120mm T2.95 ile benzer bir kullanım ve gövde yapısıyla gelen lens, 2/3-inç kameralar için geliştirilmiş ve 7.6 – 137mm’lik odak uzaklığıyla birçok farklı çekim tarzı için rahatlıkla kullanılabiliyor.

Ayrıca Canon DSLR piyasasına dedikodu olarak Mark 4″ü bırakmış durumda. 2015 Nisan”da piyasaya çıkacak ürünün Amerika fiyatının 3800$ olacağı söyleniyor.   EOS 5D Mark IV, 36 megapiksel CMOS tam kare sensör, 50- 204,800 ISO hassasiyet değeri, yüzde 98 kapsama alanlı vizör, 65 odak noktası ve 1/8000 saniyeye çıkan enstantane hızıyla birlikte sunulacağı dedikodular halinde. Gerçekleri bu ay içinde yapılacak CES 2015 fuarında öğreneceğiz artık.

Burada yer alması gereken asıl kral kesinlikle GoPro ancak kendisine bildiğiniz üzere daha önce tam bir yazımızı ayırdık. Bu yazımda elimden geldiğince kamera teknolojisi olarak 2014 yılında gerçekleşen ancak gözden kaçırdığımız yeniliklere değinmeye çalıştım. Aslında birazda sektörün sadece belirli markalar üzerine yoğunlaşmasından dolayı kaçan haberler bunlar. Herkese iyi seneler. İnanın 2015 senesinde bizi çok daha büyük gelişmeler bekliyor.

MacLine Dergisi

Yazar: Ercan Sevinç

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here