Ana sayfa Haber Kaliforniya iklim takibi için kendi uydusunu fırlatmayı planlıyor

Kaliforniya iklim takibi için kendi uydusunu fırlatmayı planlıyor

0

Kendi ülkesinin hükümetiyle küresel ısınma dahil birçok konuda anlaşamayan Kaliforniya eyaleti, iklim takibi amaçlı bir uyduyu uzaya göndermeyi planlıyor. Planlar herhangi bir engelle karşılaşıp iptal edilmezse eyalet kendi başına iklimi takip ederek küresel ısınmayı yoksayan hükümete aykırı hareket etmiş olacak.

ABD Başkanı Donald Trump baskısıyla iklim uydularını başka görevlere yönlendirmesinden korkulan NASA’dan konuya ilişkin bir açıklama olmasa da bilim insanlarının bu meseleye daha idealist yaklaşacaklarını düşünüyoruz. Dünyanın kaynaklarını tüketip ona zarar vermekten hiç çekinmeyen bu siyasetçilere yönelik bilinçli insanların bağımsız şekilde harekete geçebilecek olması da büyük bir cesaret gösterisi. Kaliforniya Valisi Jerry Brown, yaptığı açıklamada sert konuşarak kendi uydularını gönderebileceklerini açıkladı. Bu açıklamayı desteklemek için ise Planet Labs firmasıyla çalışmaların devam ettiği belirtildi. Yönetim ayrıca proje için California Air Resources Board (Kaliforniya Hava Kaynakları Masası) desteğini alacaklarını ifade etti.

Fotoğraf: David Paul Morris/Bloomberg, Getty Images aracılığıyla

Uydunun ne zaman fırlatılacağı ve yörüngeye yerleştirileceği ya da fiyatın ne kadar yüksek olacağı henüz belirsiz. Yüksek bir maliyetin ortaya çıkması durumunda projenin ciddi bir direnişle karşılaşması bekleniyor. Uydu sistemi hazır olana kadar Amerikan hükümetinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı konusu da yine belirsizliğini koruyor. Yeni bir hükümetin gelmesi durumunda yeni politikalar da şüphesiz kendilerine yer bulacaklardır.

Kaliforniya eyalet, küresel ısınmaya karşı mücadele eden en büyük güçlerden bir tanesi konumunu koruyor. Koyduğu sert emisyon standartları yüzünden merkez hükümetle çatışan eyalet, bu durumla ilgili olarak 40 farklı dava açmış durumda.


Aracı: Jon Fingas / Engadget
Kaynak: Jeremy B. White / Politico

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here