Ana sayfa Makale Kakava Ateşi

Kakava Ateşi

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her ay farklı bir çekim hikayesi anlattığımız bu bölümümüzün konuğu Kıvanç Şen. 1983 yılında doğan Kıvanç Şen; Trakya üniversitesi Resim-İş Eğitimi öğretmenliği son sınıf öğrencisi. Trakya üniversitesi Basın Yayın Bölümü”nde fotoğrafçı olarak çalışan Şen, üniversite”nin 25.yılı için hazırlanan ansiklopedinin fotoğraflarını çekti. 2007 Yılında Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği”nde gençlere yönelik çalışmalar yaparak Genç EFOD`u kuran Şen, Allionai Sular Altında Kalmasın isimli protesto amaçlı düzenlenen ve başarılı fotoğrafçıların yer aldığı topluluğa seçildi. Bergama”da fotoğraf gönüllüsü olarak görev aldı. Kıvanç ?en birçok ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmasında derece ve sergilemeler aldı. Fotoğrafı geleceği olarak gören Şen, fotoğraf sanatını şu soru ile anlamlandırıyor: Vizörden bakan yalnızca göz müdür? Filmlere düşen sadece iz midir?
 
Kakava Ateşi
Bu fotoğrafım kakava ateşinden bir enstantanedir. Kakava, Roman”larımızın geleneksel bahar eğlencelerine verilen isimdir. Ortada devasa bir ateş yakılır ve ateşin üzerinden atlanılır. Bu fotoğraf, o anlardan bir kare. Her hareketin çok hızlı gerçekleştiği bu anda, enstantaneyi düşürerek fotoğrafı çektim.
Böylece yüksek enstantane yerine düşük enstantane kullanarak, insanların havada hareketlerinin durdurulması tercih ettim ve daha estetik bir görüntü elde etmeyi amaçladım. Fotoğraf sanatı da ışığın ve estetiğin buluşması değil midir?
 
Patlama Noktası

 

Bu fotoğrafımdaki amaç ise; balonun patlama anında içinde bulunan suyun dağılımını, insan gözünün fark edemeyeceği o anın saniyenin 8000″de 1″i kadarını, yakalamaktı. Bu fotoğrafta bir anda olup biten, insan gözünün fark edemediği o anlık değişimi çok yüksek bir enstantane yardımıyla gözler önüne sermektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here