Ana sayfa Foto Galeri Kahve telvesinden fincana

Kahve telvesinden fincana

0

İstatistiklere göre bir yıl içerisinde 600 milyara yakın fincan kahve içiliyor. Yoğun işlenmiş kahveler, açık kahveler, koyu kıvamlı kahveler tek bir meyve çekirdeğinden geliyorken işin sırrı aslında kahve çekirdeklerinin işlenme ve kavurma işlemlerinden geçiyor. Her kahve çekirdeğinin aslında tadı aynı iken, fabrikalarda kahvelerin nasıl, kavurulduğu da lezzet açısından en önemli unsur. Aslında espresso, amerikano, türk kahvesi olarak ayrılan kahve çeşitleri aynı kahve türüdür, sadece çekirdeklerin çekimleri, tane büyüklükleri ve kavurulma teknikleri, malum tadlarını kazandırırlar.

Kahvelere farklı bir bakış açısı da Julian Lechner’den geliyor. Dezeen isimli sitede sergilenen kahve fincanları, hepsi birer espresso kahvesi için tasarlanmış, ana maddesi kahve telveleriyle oluşturulmuş.

Bir konsept fincan seti olarak sergilenen emek serisi,77 dolardan alıcı buluyor ve Amsterdam’da sergileniyor halen.

 

 

 

 

 

 

İşleme açısından standart yöntemler uygulanıyor tasarımcı tarafından. Bir seramik, bir cam fincan nasıl işleniyor, nasıl üretiliyorsa bu telveden yapılan fincanlar da aynı yöntemle üretildi. Sadece materyali farklı.

 

 

 

http://www.dezeen.com/2015/05/22/kaffeeform-recycled-ground-coffee-waste-cup-julian-lechner/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here