Ana sayfa Haber Kafanızdan aşağı su dökerken bir kez daha düşünün!

Kafanızdan aşağı su dökerken bir kez daha düşünün!

0

Dünya nüfusu artıyor, kaynaklar azalıyor! Doğa, insanoğlunun tahribatı karşısında kendini yenileyebilme gücünü kaybediyor. Bu durum karşısında hükümetler, tüketimi kontrol altına almaya çalışarak çevre politikaları geliştiriyor. Yeryüzü kaynaklarının gelecek nesillerin ihityaçlarını karşılayabilme kapasitesini korumak, bu kaynakları bugün kullananların, yani bizlerin en önemli sorumlulukları arasında. Sürdürülebilir bir yaşamın temelleri, bu sorumluluğu sahiplenen kurumların, toplumların ve bireylerin katkısıyla atılabilir. 2013 yılının Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Su İşbirliği Yılıilan edilmesi de su sorununa dikkat çeken önemli bir işaret.

Su kaynaklarına dair verileri incelediğimiz bu infografikte, dünyadaki tüketilebilir su kaynaklarının azlığı öne çıkıyor. % 2,5 “i tatlı su olan dünyadaki su rezervinin yalnızca %1′i kullanılabilir durumda. Bu suya erişim ise özellikle Afrika ülkelerinde oldukça kısıtlı. Dünya genelinde 850 milyon kişi kullanılabilir suya erişemiyor ve buna rağmen su talebi 2020 yılına kadar %40 artacak. Kişi başı su tüketiminde dünya ortalamasının hemen üzerinde olan Türkiye”de, bugün, kişibaşı günlük su tüketimi 100 litre. Ancak bu rakamın 2030 projeksiyonunda 65 litreye gerileyeceği öngörülüyor. Su tüketiminin % 75′inin tarım için sulamaya kullanıldığı Türkiye”de 2010 yılında yıllık su tüketimi 45 milyar metreküp olarak gerçekleşti. 2030 yılında beklenen yıllık tüketim ise 65 milyar metreküp. Su tüketiminde yaklaşık %50 artış beklenen 2030 yılında, ihtiyaç duyulacak su kaynağının nasıl sağlanacağı ise henüz bilinmiyor!

Dünyada içilebilir tatlı su oranı %2.5

Bunun %70’ini kutupp buzulları, %30’unu ise yeraltı suları oluşturuyor.

Toplam kullanılabilir su ise sadece %1

850 milyon kişi yani her 8 kişiden biri kullanılabilir suya erişemiyor!

Türkiye’de yıllık su tüketimi yaklaşık 45 milyar metreküp. 2020’de 65 milyar metreküpe erişecek. 2000 yılında ise sadece 36 milyar metreküptü.

Kişi başı günlük 100 litre su tüketiyoruz.

Kaynak : Infografik.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here