Ana sayfa Haber Kaçak Bitcoin kazan Rus mühendislere suçüstü

Kaçak Bitcoin kazan Rus mühendislere suçüstü

0

Bugüne kadar Sarov’da ‘Federal Nükleer Merkezi’ adıyla bir tesis bulunduğunu bilmiyorduk, ya da bu gizli fabrikanın Sovyetler Birliği’nin ilk nükleer bombasını yaptığını. Fakat şimdi biliyoruz çünkü bu tesiste çalışan mühendisler, tesisin süper bilgisayarı ile Bitcoin kazma girişiminde bulunduktan sonra tutuklandılar. 

20.000 kişinin çalıştığı bu özel Rus nükleer tesisinde çalışabilecek kadar zeki oldukları nalaşılan dahiler, saniyede 1.000 trilyon işlem yapabilen süper bilgisayarı Bitcoin kazmak için internete bağlayablieceklerini düşündüler. Zaten bu yüzden yakalandılar. Anlaşılan dışarıdan gelen saldırılara engel olmak için internete bağlanamayacak şekilde tasarlanmıştı bilgisayar. 
Tesisin basın açıklamasının BBC’ye yaptığı açıklamaya göre ” Kazıcılık adı verilen işlem de dahil olmak üzere bazı özel amaçlar için tesisin bilgisayarı onay alınmadan kullanma girişimi oldu” deniliyor. 

Yetkililerin bildirdiklerine göre araştırmacılar Rus istihbarat servisi FSB’ye teslim edilerek haklarında dava açıldı.
Neden Bitcoin kazmak için bu özel süper bilgisayarı kullanmaya çalışmışlardı? Zira Bitcoin kazma işleminde çok miktarda enerji harcayan karmaşık denklemlerin çözümü gerekiyor. çok sayıda insan yıllardır Bitcoin kazdıkları için şu an itibariyle kazma işlemine girmenin bedeli oldukça yükseldi. Belki de bu dahiler çok güçlü olan bu bilgisayarı kullanmanın bu nedenle makul olacağını düşünmüşlerdir. Fakat tabii Bitcoin kazmak için internet bağlantınızın olması gerekiyor. 

Bu tip kripto para kazma işlemleri Rusya’da oldukça yaygın olarak kullanılıyor. BBC’nin bildirdiğine göre bölgede bir iş adamı kripto para kazmak için iki enerji istasyonunu satın almış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here