Ana sayfa Mobil Kabloyla şarj dönemi bitiyor

Kabloyla şarj dönemi bitiyor

0

Kablosuz şarj mobil yaşamı daha da hareketlendirecek

 

Bir kaç yıl içerisinde piyasaya çıkacak cep telefonu ya da dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazların büyük bölümünde kablosuz şarj ünitesi de yer alacak. Böylece bir kafede otururken ya da otobüste seyahat sırasında bu cihazlar kendi kendine şarj olacak.

Bugün bazı örnekleri bulunan kablosuz şarj cihazları, “pazar savaşında” ön plana çıkmak isteyen firmalar tarafından geliştirilecek. Böylece, GSM sektörünün “akıllı telefonlara yönelmesi gibi” elektronik cihazlarda da kablosuz şarj ünitesi, “olmazsa olmaz” özellikler arasında yer alacak.

Kablosuz şarj temel olarak üç farklı şekilde olabiliyor; indüksiyon, radyo dalgası ya da resonans. Bu şarj yöntemlerinde temel etken; manyetik alan. örneğin elektromanyetik indüksiyon yönteminde, şehir şebekesine takılı bir elektrik toplayıcı ki bu kafedeki bir masa bile olabilir. üzerinde bir çeşit RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) kartı veya enerji transferine uygun entegre bulunan cep telefonu yerleştirildiğinde, enerjiyi bu karta boşaltıyor. Kart da bazı diğer düzenleyici entegreleri kullanarak enerjiyi telefondaki pile iletiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here