Ana sayfa İnternet Kablosuz Multimedya Ağı Rehberi

Kablosuz Multimedya Ağı Rehberi

0

Evinizi ya da ofisinizi yerinizden kalkmadan kontrol edebileceğiniz bir multimedya cennetine çevirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit.
 

Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün elektronik cihazlar da biraz daha taşınabilir hale geliyor. Bu sürecin önemli bir parçası da cihazların kablolarından kurtulmasından geçiyor. Birçok farklı kablosuz veri aktarımı protokolü sayesinde etrafımızdaki cihazlar birbirleriyle daha fazla etkileşim halinde olmayı başarırken bu durum kullanıcının da hayatını bir hayli kolaylaştıran bir durum. Günümüzde buzdolapları bile kablosuz bir şekilde internete bağlanıp evinizdeki multimedia ağınızın bir parçası bile olabiliyorken siz de hem cihazlarınızı en efektif şekilde kullanmak hem de kablo karmaşasından kurtulmak adına evinizdeki kablosuz ağınızda birkaç basit değişiklik yapabilirsiniz.
 

 
Evinizde bir multimedia ağı oluşturabilmek için en temel düzeyde tek ihtiyacınız bir kablosuz modem ve internet bağlantısı. Evinizdeki ağa dahil olacak diğer cihazlar, bu modem aracılığıyla birbirleri ile iletişim kurabilecek. Evinizdeki ağa dahil olacak cihaz sayısını ise siz belirleyeceksiniz. Ancak kablolardan kurtulmak istiyorsanız ve evinizin içerisindeyken 3G gibi paralı hizmetlerden uzak durmak istiyorsanız mobil cihazlarınızdan akıllı televizyonunuza, henüz pek yaygın olmasa da klimanızdan medya oynatıcınıza kadar bütün wifi destekleyen cihazlarınızı ev ağınıza dahil etmeniz, işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Eviniz için seçeceğiniz elektronik cihazları tasarlarken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, büyük teknoloji markalarının kendi cihazları için geliştirdiği kablosuz ağ standartları ve sadece kendi markasını taşıyan cihazlar arasında kullanılabilen özel fonksiyonlar olacaktır. Bu açıdan evinizdeki televizyon, tablet ve akıllı telefonu aynı markadan tercih etmeniz, bu fonksiyonları en etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle tabletiniz sadece bir tablet olmaktan çıkıp televizyonda oynatacağınız görüntüleri seçebildiğiniz bir cihaz, akıllı telefonunuz ise televizyonunuzun uzaktan kumandası olarak kullanılabilir.

 

Modem
Ev ağınızın en önemli üyesinin kablosuz modem olduğu bir gerçek. Birçok cihaz wifi teknolojisini kullanırken bu kolaylıktan mahrum kalmamak için modem tercihinizi kablosuz modellerden yana yapmak, günümüz şartlarında en doğru seçim. Wifi ya da diğer adıyla WLAN (kablosuz yerel ağ bağlantısı)en basit tanımıyla IEEE”nin (elektrik ve elektronik mühendisleri enstitüsü) radyo dalgaları aracılığıyla bilgisayarların kendi arasında veri aktarımı sağlamasına imkan veren sistemdir. Günümüzde birçok cihaz tarafından desteklenen bu teknoloji sayesinde kolay bir şekilde kablosuz ve yüksek hızlı veri aktarımı gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca internet paketlerinin sabit ücretli olması sayesinde bir akıllı telefon ve wifi sayesinde ücretsiz ve görüntülü görüşmeler yapabilmek bile mümkün.
 

 
Nerede Dursun?
Evinizdeki wifi teknolojisine sahip cihazların birbiri ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmesi için kablosuz modeminizin durduğu yer de büyük bir önem taşıyor. Bildiğiniz üzere kablosuz ağ, radyo dalgaları üzerine kurulu bir teknoloji. Yani evinizdeki duvar, kapı ya da diğer engeller, bağlantı hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Kablosuz modeminizin alanını en etkin bir şekilde kullanabilmek için evinizin ortasına yakın bir yerine yerleştirmek, bütün evinizde eşit bir bağlantı hızı yakalamanıza imkan verecektir. Ayrıca modeminizin etrafında mümkün olduğunca az eşya olması da sizin avantajınıza olacaktır. Bu açıdan modemi bir aparat ile tavana sabitlemek ideal bir çözüm olarak görülebilir.

Access Point

Multimedia ağını ofisiniz için kurmak istiyorsanız ya da gerçekten normalden çok daha büyük bir eviniz varsa bir access point”e ihtiyaç duyabilirsiniz. Access point, gelen kablosuz ağ sinyalini güçlendirip tekrar yayarak daha geniş bir alandan ağa bağlanabilmenize imkan verir. Eğer sinyal seviyesi kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız access point sayesinde kablosuz ağınızla ilgili yaşadığınız bu sorunu aşabilirsiniz. Ayrıca access point, evinizdeki kablolu bağlantıyı da kablosuza çevirebilmekte ve böylelikle sizi wireless modem alma zahmetinden kurtarabilmektedir.

 

Bluetooth”la her an multimedya akışı
Birçoğumuzun hayatına gelişen cep telefonları ile birlikte dahil olan ve yine birçoğumuzun cep telefonu ile etrafımızdaki kişilere veri göndermek için kullandığı Bluetooth, temelleri 1994 yılında atılmış olan bir teknolojidir. Kısa dalga boyu ile 2400-2480 MHz frekans aralığında radyo dalgaları ile veri aktarımı sağlayan bluetooth, 10 metreden kısa mesafelerde etkin olarak kullanılabilmekte. Daha çok ses aktarımı için kullanılan bu teknoloji, evinize kurmayı planladığınız multimedya ağı için de önemli bir rol oynuyor.

Bluetooth denilince genelde, günümüzde birçok tarafından destekleniyor olduğu için cep telefonu ve cep telefonu aksesuarları geliyor. Bluetooth kulaklıklar gerçekten ciddi anlamda telefon kullanımını kolaylaştırmış olsa da bluetooth”un diğer kullanım alanları büyük bir hızla yaygınlaşmaya devam ediyor.

Günümüzde, piyasadaki bluetooth hoparlörlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Eğer evinizde Bluetooth destekleyen bir televizyon ya da cep telefonu varsa, kolaylıkla bu hoparlörler aracılığıyla daha kaliteli bir ses deneyimi yaşayabilirsiniz. Yapmanız gereken ise bluetooth üzerinden ortamdaki cihazları taradıktan sonra hoparlöre bağlanmak ve cihazın etrafındaki 10 metrelik çemberin içerisinde bulunmak. Eğer evinizde 5.1 ses sistemi varsa büyük ihtimalle o odada ciddi bir kablo karmaşası söz konusudur. Bluetooth destekli ses sistemleri ile bu sorunu ortadan kaldırmak ve hoparlörleri kablo kısıtlaması olmadan özgürce yerleştirmek de mümkün.
 


 
3G ile stream
Henüz birkaç sene önce hayatımıza giren ve büyük bir hızla kullanımı yaygınlaşan 3G, mobil cihaz kullanımı alışkanlıklarımızı da ciddi bir şekilde etkiledi. Bu teknoloji ile operatörünüzün baz istasyonu bulunan her yerden internete erişebilmeniz mümkün. Her ne kadar bağlantı hızı ve kalitesi evinizdeki internet kadar verimli olmasa da 3G teknolojisi sayesinde evinizdeki ağa ya da internete erişebilmeniz mümkün.

3G”nin en bilinen kullanım alanlarından bir tanesi şüphesiz ki görüntülü konuşma teknolojisi olmuştur. Siz de 3G desteği bulunan bir mobil cihazla görüntülü konuşma yapabileceğiniz gibi bütün internete de yayın yapabilirsiniz.

 

Paylaşım
Eğer göndereceğiniz görüntüyü bütün internetin izlemesini istiyorsanız YouTube Live ya Ustream tarzı bir yazılım ile bir nevi kendi televizyon kanalınızı kurup bütün internet ahalisinin beğenisine sunabilirsiniz. Eğer bağlantı kaliteniz stream yapmak için yeterli durumdaysa yüksek görüntü kalitesi ile kesintisiz bir şekilde canlı yayınınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 

 
Cebinizdeki Ağ
Mobil internet teknolojisi, eğlenceli olduğu kadar hayat kurtarabilecek özelliklere de sahip. Yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefon ya da tabletimiz, nerede olursak olalım ev ağımızın bir parçası olarak kullanılabilir. Bunun için yapmanız gereken VPN (virtual private network) bağlantısı oluşturabileceğiniz bir uygulama. Mobil cihazınızla bulunduğunuz yerde kullanabileceğiniz bir wifi ya da 3g bağlantısına erişebilirsiniz, ev ağınız elinizin altında demek oluyor. Gerekli güvenlik ayarlarını yaptıktan sonra istediğiniz anda evinizdeki ağda yer alan (tabi bunun için modeminizin ve bağlanacağınız cihazın açık olması gerekiyor) cihazlara risksiz bir şekilde erişebilmek mümkün. örneğin kariyerinizin dönüm noktası olma özelliğini taşıyan bir toplantıya giderken bütün gece üzerinde uğraştığınız dosyayı yanınıza almayı unuttuysanız, toplantıya giderken VPN ile evdeki ağınıza bağlanıp laptop ya da wireless özelliği bulunan harici diskinizden gerekli dosyayı akıllı telefonunuza ya da tabletinize indirebilmeniz mümkün. Ya da evinizdeki bilgisayarda bulunan bir şarkıya ya da birisine göstermek istediğiniz bir fotoğrafa erişmek istiyorsanız yine bu basit adımları uygulayarak ev ağınızı yanınızdaymış gibi kullanabilmeniz mümkün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here