Ana sayfa Donanım Kablosuz Modemler

Kablosuz Modemler

0

Kablosuz Wireless Modem almaya gittiğinizde karşınıza çıkan birçok seçenekle baş başa kalıyorsunuz. Fiyat aralıkları birbirine yakın ürünler arasında ne alacağınıza karar vermeniz zor olabilir. Sizi bu zor seçenekler ile karşı karşıya bırakmamak adına bu ay sizlere sektördeki lider firmaların en iyi modellerinden oluşan kablosuz modemlerin özellikleri ve performanslarına göre detaylı kablosuz modem rehberi hazırladık.

 

Kablosuz ağlar birçok cihazı birbirine bağlayan genellikle internete erişebilmek adına ihtiyaçlarımı karşılan bir bağlantı kaynağı. Kablosuz ve şifresiz bir bağlantı kaynağı bulduğumuz andan itibaren elimizdeki kablosuz donanımları kullanarak anında internete erişerek dünya ile bağlantıya geçebiliyoruz. Bunun için ilk ihtiyaç duyduğumuz cihaz öncelikle kablosuz modem. Taşınabilirliği göz önüne alırsak, daha iyisi bir kablosuz modem, yani ADSL modem. Piyasada pek çok marka altında çok sayıda ADSL modem bulunuyor. Fazlasıyla özelliğe sahip bu ADSL modemler arasında seçim yapmak zor olabiliyor. Ancak her satın alma aşamasında olduğu gibi yine ilk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek ve ADSL modemlerin temel özelliklerini anlamak olmalı.Laptop, tablet, akıllı telefon veya kablosuz ağı destekleyen oyun konsolları kullanıyorsanız kablosuz modemler bu aşamada elbette ilk tercihiniz olacaktır.ADSL modemler, kablosuz ağ kartı veya USB kablosuz adaptörler sayesinde masaüstü bilgisayarları da internete kablosuz olarak çalışabiliyor. 

 

 

Kablosuz modem satın alırken ilk dikkat etmeniz gereken adımsa kablosuz ağ standardı olmalı. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte geçmişten günümüze farklı kablosuz ağ standartları hızla değişiyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan standart şu an için IEEE 802.11n. Yakın gelecekte yaygın olarak kullanmayı beklediğimiz standart ise IEEE 802.11ac. Şimdi bu kablosuz ağ standartlarını yakından inceleyelim. Kutuların üzerinde yazan IEEE 802.11n. vs gibi yazılar bakın esasında neleri ifade ediyor.

 

802.11a: 54 Mbps veri hızı ile 5 GHz bandında çalışan bir bağlantı türüdür. 5 GHz bandı desteklemesinden dolayı kesintisi diğer bağlantı türlerine oranla daha azdır. 802.11a, 35 metre ila 120 metre arasında erişim mesafesi sunuyor.

 

802.11b: 11 Mbps veri hızı ile 2,4 GHz bandında çalışan bir standarttır. 35 metre ila 140 metre arasında erişim mesafesi sunuyor.

802.11g: 54 Mbps veri hızı ile 2,4 GHz bandında çalışan bir standarttır. 802.11b standardını destekleyen cihazlarla uyumludur ve 38 metre ila 140 metre arasında erişim mesafesi sunuyor.

 

802.11n: 54 Mbps” den 600 Mbps” ye kadar veri hızı ile hem 2,4 hem de 5 GHz bandında çalışan bir standarttır. 70 metre ila 250 metre arasında erişim mesafesi sunuyor.

 

802.11ac: 1300 Mbps” ye kadar veri hızı ile 5 GHz bandında çalışan bir standarttır.

İsmi geçen kablosuz bağlantı standartlarında da gördüğünüz gibi farklı frekans değerlerinden (GHz) bahsediliyor. 2,4 GHz frekansı kullanan ADSL modemler, bu frekansı sürekli olarak kullandığımız en basitinden kablosuz fare, klavye, telefonvs.Gibi birçok cihazla ortak frekansları paylaşıyor. Bu sebeple 2,4 GHz frekansta çok fazla sinyal çakışması yaşanıyor ve bu da bağlantı performansınızı olumsuz yönde etkiliyor. Piyasada yalnızca 2,4 GHz frekansta çalışan ADSL modem modelleri olduğu gibi, hem 2,4 GHz hem 5 GHz frekansları destekleyen modeller yer alıyor. Eğer iki frekansı da destekleyen bu modellere yönelirseniz belki ödeyeceğiniz fiyat biraz artacak, ancak daha kaliteli bir kablosuz bağlantı deneyimi yaşayabileceksiniz.

 

Kablosuz bağlantınızın evinizin arka odalarına ulaşmadığından şikâyetçiyseniz, artık bunun da bir çaresi bulunuyor. Menzil genişletici olarak adlandırılan HomePlug / Wireless Extender’lar vasıtasıyla kablosuz ağınızın sınırlarını dilediğiniz kadar genişletmeniz mümkün. Evinizin elektrik tesisatını kullanarak elektrik prizi olan her odayı yeni bir internet alanına dönüştürebileceğiniz Wireless Extender’lar harici olarak satın alınabileceği gibi ADSL modemlerle birlikte paket halinde de satılıyor. Bu sebeple eğer yeni bir ADSL modem satın alıyorsanız ve evinizde bağlantı kayıpları yaşayacağınızı düşünüyorsanız bu tür ürünlere yönelmeniz iyi olacaktır.

 

ADSL modemlere ilişkin son bir bilgi verecek olursak, üzerinde USB arabirimi bulunduran modelleri tercih etmenizin avantaj yaratacağını söyleyebiliriz. USB arabirimi sayesinde harici disk veya yazıcınızı direkt olarak ADSL modeminize bağlayabilir, böylece bu cihazları da ağınıza açabilir ve ağa bağlı diğer cihazlar tarafından erişilebilir kılabilirsiniz.

 

Asus RT-AC66U

 

802.11ac Dual-Band Kablosuz-AC1750 Gigabit Router
5. nesil 802.11ac standartlarına sahip yonga seti 1,75 Gbps”e hızında çalışabilen, eşzamanlı 2,4 GHz ve 5 GHz çift bant çalışma özelliği sayesinde, Asus AiCloud hizmeti ile dosyalarınıza uzaktan erişin, izleyin, paylaşın ve senkronize edin. Asus AiCloud hizmeti kullanıcılarına sınırsız depolama kapasitesi sunuyor. AiRadar özelliği sayesinde kablosuz kapsama alanınızı kontrol edebilme imkanı yanı sıra, kolay kullanılan ara yüzü sayesinde 3 adımda kolay kurulumu sağlıyor. Kablosuz veri depolama için Download Master ve router cihazınıza bağlı USB depolama cihazlarına uzaktan erişim özellikleri ile istediğiniz yerden cihazınız üzerindeki Download dosyasını takip edebilirsiniz. çok fonksiyonlu USB girişleri ile dosya, yazıcı ve 3G paylaşımı imkanına destek veren cihaz, 1,75Gbps ile dünyanın en hızlı router cihazı olan ürün Broadcom 802.11ac Wi-Fi kontrolcüsüne sahip olmakla beraber 2,4GHz ve 5GHz bantlarında eş zamanlı olarak çalışabiliyor.

 

1,3Gbps”e destek veren 5GHz bandı ile mevcut Gigabit kablolu veri transfer hızını aşan ürün, 802.11n standardından ise 3 kat daha hızlı. RT-AC66U akıcı ve kesintisiz bir şekilde birden fazla işlem yapabilir ve medya dosyalarını hızlı bir şekilde çalıştırabilir. Bunun yanı sıra Asus AiRadar kablosuz sinyal gücünü artırarak en iyi performansı uzun süre korumanızı sağlıyor.Kutudan çıkardığınız gibi kablolarını bağlayıp İnternette dolaşmaya başlayabilir, bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve diğer kablosuz cihazlarınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. özel olarak geliştirilmiş arayüz ile cihazınızı daha önce görmediğiniz şekilde kontrol ederek, sinyal gücünü görebilir, ebeveyn kontrolü ayarları yapabilir ve diğer faydalı özellikleri kolayca kullanabilirsiniz.

 

ZyXel NBG5715

 

HD medya
NBG5715 Dual-Band Wireless N900 Media Router cihazı ile 450 Mbps’e kadar üstün veri aktarım hızı ile gerçek dual band ağlar üzerinden mükemmel bir deneyim sunar ve evin her odasında, çoklu HD video akışlarının, oyun uygulamalarının ve Web’de gezinti fonksiyonlarının hizmetlerini sorunsuz yaşamanızı sağlıyor. Gerçek Dual Band ağ desteği sayesinde aynı anda HD medya aktarımını yaparken web”de gezinti deneyimini de en iyi şekilde sunuyor. Ortak 2.4 GHz bandı üzerinden web’de yüksek hızlarda eş zamanlı olarak gezinebilir ve HD videoları izleyebilir veya parazitsiz 5 GHz bandı üzerinden, sorunsuz geri oynatma özelliği ile çevrimiçi oyunlar oynayabilirsiniz.MIMO teknolojisine sahip üç adet dual-band anten ile NBG5715 cihazı, gerçek dual-band ağlar üzerinden size, 450 Mbps”e kadar üstün veri aktarım hızını kullanıcısına kayıpsız yaşatıyor. 

 

Fiber geniş bant hizmetleri üzerinden yüksek bant genişliğine sahip medya akışı hizmetlerinin sunulmasını talep eden kullanıcılar için ZyXEL NBG5715 cihazının gelişmiş QoS özelliği, çoklu HD video akışlarının, oyun, IP üzerinden ses ve web gezinti fonksiyonlarının stabilitesini arttırır.İki dahili USB portu ile NBG5715 cihazı, yazıcıları veya USB yığın depolama cihazlar, doğrudan bilgisayara bağlıymış gibi paylaşabilir, bunun için USB cihazlarını NBG5715’e takmanız yeterlidir böylelikle evin her noktasındaki aile bireyleri, bunları kablosuz olarak kullanma şansını elde edecektir.

 

AirTies Air 5452

 

Son sürat kablosuz bağlantı.Air 5452 sahip olduğu 802.11n teknolojisi ile 300 Mbps’e varan hızlarda kablosuz veri taşıyabilir. HD çözünürlüktevideo izleyin ve resimlerinizi internete yükleyin. Kablosuz 802.11b/g cihazlar ile geri dönük uyumlu olarak çalışabilen Air 5452, eski teknolojilere kıyasla 6 kata varan hızda kablosuz iletişim sağlıyor. MIMO (Multiple Input Multiple Output) teknolojisi ve 802.11n standardının getirdiği gelişmiş hata düzeltme sistemleri ile kablosuz ağınızdaki bağlantı problemleri ve paket kayıpları hataları ile karşılaşmazsınız.Günümüzde kablosuz erişim noktalarının büyük bir çoğunluğu 2,4 GHz frekansında çalışmaktadır. 2.4 GHz frekansından birbiri üzerine örtüşme yapmayan 3 adet kanal bulunmaktadır ve 802.11n destekli erişim noktaları yüksek bant genişliği sağlayabilmek için aynı anda iki kanal birden kullanmaktadır.

 

AirTies MESH Teknolojisi ile ortaya çıkan sinyal zayıflaması sorununu çözer. Mesh Teknolojisi sayesinde uzun mesafelere ya da betonarme engellere bağlı olarak yaşanan sinyal zayıflaması önlenir. Ayrıca kablosuz kapsama alanı dilediğiniz kadar genişletilebilir.USB Tak&Paylaş özelliği sayesinde tek bir noktadan tüm ağınıza yazıcı ve dosya paylaşımı yapmanıza olanak sağlıyor. Böylelikle, USB yazıcı ve harici USB depolama aygıtlarını (harici USB disk, Flash Disk vb.) bilgisayara bağlamak yerine Air 5452’ye bağlayarak tüm ağınıza paylaştırabilirsiniz. Böylelikle standart bir USB yazıcıyı ya da harici bir USB diski, tıpkı bir ağ cihazı gibi kullanabilirsiniz.

 

TP-LİNK AC1750 

 

Aynı anda 2.4GHz ve 5 GHz bandında çalışıyor.
TP-LINK”in Archer AC1750″si yeni nesil Wi-Fi standardı ile geliyor – 802.11ac, kablosuz N hızlarından 3 kat daha hızlı ve 1.75Gbps”e kadar birleşik kablosuz veri aktarım hızı sunuyor. Kristal netliğindeki 5GHz bandı üzerinden 1.3Gbps ve 2.4GHz bandı üzerinden 450Mbps kablosuz hızı ile AC1750, kesintisiz HD yayın, çevrimiçi oyun ve diğer yoğun bant genişliği gerektiren görevler için eşsiz bir seçenek sağlıyor. Gecikmesiz çalışma ve eğlence için 1,75 Gbps”lik dual band desteği veriyor. Hem 2.4GHz hem de 5 GHz bandında çalışan Archer C7, inanılmaz kablosuz performans sağlıyor. Eş zamanlı Dual Band size iki özel ağın esnekliğini sunuyor – ihtiyacınız olan bant genişliğinin birkaç katı ile. E-mail göndermek veya web”de dolaşmak gibi basit görevler 2.4Ghz bandı ile idare edilebilirken, çevrimiçi oyun veya HD video yayını gibi bant genişliğini yoğun kullanan görevler 5GHz bandı tarafından yerine getiriliyor.

 

İki adet çok fonksiyonlu USB 2,0 portu ile yerel ağınız üzerinde veya evden uzaktayken ftp sunucusu üzerinden farklı cihazlarla yazıcıları, dosyaları ve medyayı paylaşabilirsiniz.Daha yüksek kalitedeki anten teknolojisi ile birlikte 5GHz bandında hizmet gören 3 harici 5dBi anteni ile 2.4GHz bandında hizmet gören 3 dahili anten ile, daha uzun mesafelerde yüksek hızlara sahip olabilirsiniz. Bu size, ev ve ofisinizde herhangi bir yerden kullanımda inanılmaz bir kablosuz kapsama alanı ve güvenilirlik sağlıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here