Ana sayfa Donanım Joemeek OneQ Studio Channel Strip

Joemeek OneQ Studio Channel Strip

0

4 bant EQ, kompresör ve mikrofon preamp’i olan bu harika cihaz her derde deva bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.
 

Tasarım

Koyu nefti yeşil rengi ve kocaman Analog VU metresi ile ilk bakışta kendini hemen sevdiren bu güzel cihaz, tam bir “hepsi bir arada kombinasyonlu” ekipman. Yani işlemek istediniz audio sinyalinize yapılması muhtemel tüm işlemleri OneQ ile yapabiliyorsunuz.
 

joemeek
 
Hatta ve hatta sinyalinizi oldukça kaliteli AD konvertörleri sayesinde istediğiniz dijital formata da dönüştürüp yaptığınız işlemden en yüksek verimi elde etmeyi de garanti altına alıyorsunuz.

Preamp katında klasik olan, 48V desteği,-20dB pad, line in, HPF, faz çeviricinin haricinde bir de iron butonu bulunuyor ki; bu kullanılan mikrofonun veya sinyal kaynağının özelliğine göre Enhancer(harmoni zenginleştirme) işlemi uygulandığında alt frekanslar ve üst frekanslar arasında oluşan dengesizlikleri düzenliyor. Bu da duyum tadının en kararlı şekliyle algılanmasını sağlıyor.

 

Kompresör

Joemeek, kullanılmış klasik kompesör katı optik sensörleri aracılığı ile görevini başarıyla yerine getiren çok hassas bir yapıya sahip, genel ve telaşlı bir ayarlama yerine oturup sabırla dinleyerek parametrelerinizi düzenlerseniz, optik kompresörden gelen sound’a hayran kalacaksınız! ?öyle ki, opto kompresörlerin çalışma prensibi gereği baskıya dayanıklı değillerdir. Ancak tüm parametreler yerli yerine oturduğu taktirde de sunmuş oldukları sesin berraklığı, yumuşaklığı da kolay bulunacak türden değildir. özellikle projemde kullanmak üzere akustik gitar ve yaylı enstrümanlarda muazzam bir dolgunluğa sahip kayıtlar elde etmeyi başardık cihaz sayesinde bunu itiraf etmem lazım. Knob’lar üzerinde yazılan terimlerin bazıları alışılagelmişden biraz farklı. Mesela, Treshold yerine Compress, Ratio yerine Slope yazılmış. Bu terimsel farklılıklar olsa da işlev aynı. Cihazda çok önemli bir özellik olarak PostEQ butonu var ki EQ işlemini kompresyon öncesine veya sonrasına yönlendirebilmeye yarıyor. Ayrıca CompLink özelliği sayesinde eğer bu cihazdan bir tane daha kullanıyorsanız parametrelerinizi yalnızca birinin üzerinden yönetebilmenizi sağlıyor. Ancak cihazın arka yüzeyinde bulunan bir link terminali ile bağlantıları doğru yapıp cihazlardan birini master diğerini ise slave pozisyonunda tutmanız gerekiyor. Gain Reduction işlemi başladığında Analog VU metrenizi eğer preamp için kullanıyorsanız, Gain Reduction olup olmadığını gösteren bir de küçük kırmızı led, göstergenin hemen sol üst kısmında bulunuyor.
 

joemeek oneq studio
 
Kocaman oval VU metrenin hemen üs sağ kısmında bulunan Enhancer fonksiyonu, seçmiş olduğunuz frekans harmoniklerini istediğiniz oranda karıştırmanıza yarıyor. Bu özellik yalnız Joemeek’e ait ve hem harmoniyi almak istediğiniz frekans bölgesini hem de etki alanını belirlemek oldukça lüks sayılacak bir özellik. çok başarılı…

DE-ESSER’ın otomasyon özelliği sayesinde işinizin oldukça kolaylaştığını da söyleyebilirim. Listen butonuna bastığınız zaman en rahatsız edici frekans noktasını JoeMeek kendisi buluyor ve yine sizin belirlediniz bir oranlama ile o bölgeyi azaltıyor. özellikle kayıt esnasında inanılmaz derecede işinize yarayacak bir özellik bu ve her kaynak için ayrı ayar yapmak zorunluluğundan kurtuluyorsunuz.

 

EQ katı: MEEQUALISER

Evet şimdi gelelim işin en can alıcı kısmı olan EQ katına ki bu kata Joemeek kendine has bir isim vermiş: MEEQUALISER… LF bölgesinde 80 hz veya 120 hz’den birisini seçip +15 dB boost -15 dB cut yapabilirsiniz, LM bölgesinde 120hz ve 2khz arasındaki bölgeye de aynı işlemi uygulayabilirsiniz. HM frekans aralığı ise 600 hz ve 10 khz arasında yer alıyor. HF aralığı ise 7khz veya 14 khz arasında bir seçim yapmanıza olanak tanıyan bir butonla görevini yerine getirebiliyor. Tonlar oldukça yumuşak karaktere sahip. özellikle de vokal tonları için çok güzel bir aralığa sahip. Zaten tam olarak da bu işe uygun tasarlanmış bir cihaz JoeMeek. Kullanımı çok rahat. Meek’in output volümü cihazın en sağ üst bölgesinde bulunuyor ihtiyacınız oranında kullanabilirsiniz.
 

kompresör
 
Bağlantılar

Cihazın arka yüzeyinde XLR Mic input, TRS line input, TRS insert ve XLR çıkışı var. TRS için -10 dB veya +4 db çıkış verebilmesi için bir buton bulunuyor. Cihazın digital interface bölümünde ise örnekleme hızını seçeceğiniz butonlar, WordClock giriş çıkışlarının yanı sıra optik ve RCA SPDIF çıkışlar mevcut. ayrıca AES/EBU çıkışı sayesinde kayıtlarınızda maksimum verimi alabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak her şeyi bir arada bulup işinizi kolayca çözebileceğiniz bu cihazı edindiğiniz taktirde uzun yıllar sorunsuz ve memnun bir şekilde kullanabilirsiniz. Joemeek’in Türkiye distribütörü olan BL Müzik’te OneQ’nun satış fiyatı: 1.531 TL KDV dahil. Bir sonraki sayıda yeni bir ekipmanı test etmek üzere Mobaseri Sound stüdyolarından sevgilerle.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here