Ana sayfa Haber Jeff Buckley Efsanesi Sürüyor

Jeff Buckley Efsanesi Sürüyor

0

1997 yılında vefat eden müziğin efsane isimlerinden Jeff Buckley”nin anısına çok özel bir albümün yayınlandığının müjdesini verelim.

Bundan 15 yıl önce tüm dünya, Jeff Buckley adlı genç bir New Yorklu şarkıcı ve müzisyenle tanışmıştı. Buckley”nin ilk albümü olan Grace, dönemin en çok ses getiren ve etki bırakan albümlerinden biri olmuştu. Albümün tanıtımı için Jeff Buckley ve grup arkadaşları 1994″den 1996″ya dek uzanan ve dünyanın farklı yerlerini kapsayan albümle aynı isimdeki bir turne ile şarkılarını müzikseverlerle paylaşmıştı.

Sonrasında yeni albüm çalışmalarına başlayan Jeff Buckley, bunun için Memphis Tennessee’ye gitmişti. Grubunun da kendisine katılmak için yola çıktığı gün, Buckley, akadaşı Keith Foti ile Mississippi Nehri kıyısına gitmiş, Led Zeppelin’ in Whole Lotta Love şarkısını söyleyerek, kıyafetleri ile nehre girmişti. Arkadaşı, kıyıda bulunan gitar ve radyoyu o sırada nehirden geçen bir botun oluşturduğu dalgalardan kurtarmaya çalışıyordu. Bir daha arkasına baktığında ise artık Jeff Buckley yoktu. Arama çalışmaları da sonuçsuz kalmıştı.  4 Haziran günü bir turist tarafından görülen vücudu karaya çıkarıldı. Buckley’nin polis raporlarında olaydan önce hiçbir alkol veya uyuşturucu almadığı ortaya çıktı. Ne yazık ki, dünya bir büyük yeteneği de yok yere kaybetmiş oldu. Buckley’yi yaşatan en önemli şeyse insanın içine işleyen romantik sesi ve şarkıları. Onun sadık dinleyicilerine ve ilk defa dinleyecek olanlara müjdemiz olsun: Buckley’nin yaşarken turneleri boyunca dünyanın farklı yerlerinde sergilediği performansları özel bir DVD halinde, 1994″de yayınlanan Grace albümün 15.yılı şerefine ilk defa müzik severlerle buluşuyor.

DVD”de Jeff Buckley”nin Amerika, Almanya, Japonya, İngiltere ve Fransa gibi farklı yerlerde verdiği performansları yer alırken ayrıca Jeff Buckley ile yapılmış röportajlar ile grubun kamera arkası görüntüleri de bulunuyor. Albümle birlikte hediye edilen CD”de ise DVD”de yer alan kayıtların audio versiyonları yer alıyor.

“GRACE” Dünya Turnesi’nden ilk görsel doküman, daha önce yayınlanmamış 9 kayıt, özel sahne arkası görüntüleri ve röportajlar, yeniden master edilen “Grace Around The World” albümü, Hallelujah videosu, Star Tours –VH1 Naked Cafe Kamera Arkası özel, 1995  Merri Cry Bus Röportajı ve daha bir çok canlı kayıt, özel fotoğraflarla ve albüm notlarıyla tam 16 sayfalık kitapçık sizleri bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here