Ana sayfa Donanım JBL OnBeat Air

JBL OnBeat Air

0

Müziğin kablosuz teknolojiyle aktarabileceğiniz JBL Onbeat Air, ses kalitesiyle de “Burdayım” diyor
 

JBL”in müzik dünyasına sunduğu OnBeat serisinin bir diğer elemanı olan OnBeat Air, abisi OnBeat Xtreme”den çok daha portatif boyutlara sahip. Buna kıyasla oldukça da hafif. Geçtiğimiz aylarda da incelediğimiz üzere OnBeat Xtreme”i bu sayfalarda ağırlamış ve derinlemesine incelemiştik. OnBeat Air de abisinin yolunu izledi ve test merkezimize konuk oldu. OnBeat Air, portatif yapıya sahip olmasının avantajlarını kullanıcılara sunarken, ses sürücüsünden ödün vermeyerek performansı yine üst düzeyde tutmayı başarıyor. Bu da özellikle işitsel performans meraklılarının gönlünü çelecek türden bir detay.
 
jbl
 
OnBeat Air”in yetenekleri sadece kaliteli bir ses performansı sunması değil elbette. Zira adından da anlaşılacağı üzere JBL OnBeat Air, müzikleri havadan da yakalayıp çalabiliyor. Tabii bunun için Apple”ın AirPlay adlı kablosuz veri aktarım teknolojisini kullanıyor. Air adını da buradan alıyor zaten. Cihaz bu özelliğiyle oldukça keyifli bir müzik dinleme deneyimi sunuyor. Zira oturduğunuz yerden birkaç basit adımla birlikte AirPlay destekli iOS cihazınızı JBL OnBeat Air ile senkronlayabiliyor, ardından kablosuz olarak OnBeat Air üzerinden müzik dinleyebiliyorsunuz. Bu gerçekten insanı mutlu edebilen bir deneyim.

 

Gelelim JBL OnBeat Air”i nasıl kullanacağımıza… Cihazı fişe takıp çalıştırdıktan sonra AirPlay destekli iOS cihazınıza JBL”in App Store”da yer alan ücretsiz uygulamasını yüklüyorsunuz. Bu uygulamayı açtıktan sonra AirPlay üzerinden veri aktarımını mümkün kılan bağlantıyı gerçekleştireceğiniz bölümü açıyorsunuz. Bu bölümde zaten ne yapmanız gerektiğiniz adım adım anlatılıyor. özetle, cihazın kendi ağını açtıktan sonra iOS cihazınız üzerinden JBL OnBeat Air”in adıyla açılan o ağa bağlanıyorsunuz ve ilgili bağlantıyı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Sonra iOS cihazı üzerinden tekrar kendi Wi-Fi ağınıza bağlanıyorsunuz. Artık iOS cihazınız üzerinden AirPlay ile kablosuz müzik dinleyebilirsiniz. Bu bağlanma aşaması biraz daha kolay ve pratik yapılabilirmiş. Şu haliyle bir aşamayı geçemediğiniz zaman AirPlay bağlantısını gerçekleştiremeyebiliyorsunuz ve bu da kablosuz müzik dinleme keyfinizi baltalamış oluyor. Biz 5 denemeden bir tanesinde bu bağlantıyı gerçekleştiremedik. Diğer 4 denemede ise sorunsuz bir şekilde AirPlay teknolojisine adım atmayı başardık. Bağlantıyı gerçekleştirdiğiniz zaman, müzik dinlerken bir sembol belirecek ve bu sembole tıkladığınızda müziği iOS cihazı üzerinden mi yoksa AirPlay üzerinden mi çalmak istediğiniz sorulacak. Bu aşamada AirPlay”i seçerseniz müzik çalma işlemi JBL OnBeat Air üzerinden gerçekleştirilmiş olacak.
 
jbl onbeat
 
JBL OnBeat Air ile sadece AirPlay üzerinden müzik dinlemek zorunda değilsiniz. Dilerseniz, iOS cihazınızı JBL OnBeat Air”in iPod istasyonuna takarak da, yani alışılagelmiş yöntemlerle de müzik dinleyebiliyorsunuz. JBL OnBeat Air”in işitsel kalitesi bir hayli tatmin edici.

 

Yüksek seslerde dağılma meydana gelmiyor. Baslar olabildiğince güçlü. JBL”in uygulaması üzerinde bir adet ekolayzır bulunuyor fakat bu ekolayzır, kullanıcılara çeşitli ayarlar yapmaya yönlendirmek yerine, hazır olarak gelen ekolayzır ayarlarıyla baş başa bırakıyor. Bu açıdan en azından JBL uygulamasında biraz daha kapsamlı bir ekolayzır görsek fena olmazdı. Genel olarak baktığımızda ise JBL OnBeat Air”in oldukça tatmin edici bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. öte yandan JBL OnBeat Xtreme”den alışık olduğumuz şekilde iPad”i cihaz üzerinde dikey ya da yatay konuma getiremiyorsuz. İstasyon yine yatay ve dikey konuma gelebiliyor ama bu işlem sadece iPod touch ve iPhone”larda işe yarıyor.
 
jbl onbeat air
 
iPad”lerde ise bu istasyon yatay konuma getirilirken iPad”in ağırlığını kaldırmıyor. Dolayısıyla iPad”iniz varsa JBL OnBeat Air üzerinde iPad”inizi rahatlıkla yatay konuma getirebileceğinizi düşünmeyin. Dikey konumda kullanmak tek tercihiniz. Eğer bu gibi ufak detaylar sizi rahatsız etmiyorsa, JBL OnBeat Air ile oldukça keyifli bir kablosuz müzik deneyimi yaşayabilir, iOS cihazınız üzerinden oturduğunuz yerden, JBL OnBeat Air”e uzak olsanız dahi dilediğiniz gibi müzik dinleyebilirsiniz.

Genel Puan: 88
Kullanım: 4
Tasarım: 5
Performans: 4

Artıları:
• Ses kalitesi
• Kompakt tasarım

Eksileri:
• AirPlay kurulumu daha pratik olabilir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here