Ana sayfa Haber Japonların elektrikli hiper arabası Aspark Owl, Tesla”yı çatlatacak

Japonların elektrikli hiper arabası Aspark Owl, Tesla”yı çatlatacak

0

Japonya’daki küçük bir mühendislik firması zamanı ve uzayı bükmeyi başardı. Bugüne kadar halka açık yollarda hiperarabaların 2 saniyenin altında 0-100 km hıza ulaşmalarına neredeyse imkansız gözüyle bakılırdı. Fakat AsparkOwl’un dün yaptığı duyuruyla bu rekorun artık mümkün olabileceği anlaşıldı. 

Aspark Owl oldukça seksi görünümlü bir elektrikli spor araba. Geçtiğimiz yıl Frankfurk Otomobil Fuarı’nda piyasaya sürülen aracın o zamanlar 430 beygir gücünde, 563 dört çekerli lb-ft torka sahip olduğu, ağırlığının 860 kg’ın altında olduğu ve sadece 2 saniyede 100 km hıza ulaştığı söyleniyordu. 

Ve bu araç şimdi hız rekorunu da geride bıraktı. Videoda göreceğiniz üzere işe koyulan Aspark, sadece 1.921 saniye içerisinde 100 km hıza ulaşıyor. Araçta Hoosier yarış lastikleri bulunuyor (Continental’in IMSA WeatherTech Spor Araba Şampiyonası’nda kullandığı yarış lastiklerine oldukça benziyor gibi görünüyor).

Deneme öncesinde lastikleri ısındırmak için sadece arka tekerlekler yol üzerinde patinaj yapıyor. Bu hız rekoru inanılmaz bir şey olmakla birlikte Aspark, bu rekorun normal yollarda kullanılan lastiklerle de gerçekleştirilebilmesini sağlayana kadar gerekli çalışmalara devam edeceklerini söylüyor. 

Testin küçük bir üretim tesisinin arkasında yapıldığı anlaşılıyor. Belki de aracın bir araya getirildiği üretim tesisidir. Kısa bir zaman diliminde saatte 100 km hıza ulaşmak gibi bir rekoru hedefleyen bu kırılgan karbon fiber aracın kullanıcısının da oldukça marifetli olduğunu söyleyebiliriz. 

Aspark bu araçtan yakında 50 tane üretileceğini söyledi. Fyatı ise 4.4 milyon dolar civarında olacak. Tesla marka araba kullanan bir tanıdığınıza elektrikli araba dünyasında kimin sözünün geçtiğini göstermek isterseniz, Aspark’tan daha iyi bir seçenek olmadığını söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here