Ana sayfa Haber Japonlardan bir harika daha: LED ekranlı akıllı deri

Japonlardan bir harika daha: LED ekranlı akıllı deri

0
Türkiye'de elektronik cihaz

Son bir kaç yıl içerisinde ilaç kontrolünden sağlık durumunu görüntülemeye kadar bir dizi esnek, elektronik deri yama konseptleri gündeme geldi. Tokyo üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı ise bu konseptlere bir de LED gösterge eklediler. Kullanıcının nabzını ölçerek anlık olarak ekrana yansıtabilen bu yama oldukça ince, esnek ve aynı zamanda nefes alabilir bir malzemeden yapılmış. 

Nano boyutta ağ elektrotlar ve gerilebilir kablolar kullanılarak yapılan yama, deriyle birlikte bükülebilen ve elektrokardiyogram dalga biçimi gibi basit ve hareketli görüntüleri ekrana aktarabilen mikro boyutta bir LED dizilimine sahip. Bu yama ile sadece kullanıcının sağlık bilgilerini yansıtmak değil, aynı zamanda başkalarının da acil durumlarda sorunun ne olduğunu tespit etmelerini sağlamak amaçlanıyor. 

Biyometrik verilerin depolanması ve hatta bulut sunucuya gönderilmesini sağlamak için sensörün bir akıllı telefon ile eşleşebilmesi de diğer etkileyici özellikleri arasında yer alıyor. Araştırmacılar bu yamayı yaşlı ya da yatalak insanların sağlık durumlarının takip edilmesi için uygun özellikte bir araç olarak görüyorlar. Böylece deri yamayı giyinen kişilerin sağlık durumları doktorlar tarafından uzaktan kontrol edilebilecek. 

Orijinal uzunluğunun yüzde 45’i oranında esnetilebilen yama, mevcut diğer deri göstergelere oranla yırtılmaya karşı çok daha dayanıklı. Tokyo üniversitesi ve Japonya Dai Nippon Printing bu yamayı önümüzdeki üç yıl içerisinde seri olarak üretmeye başlayacakları beklentisini taşıyorlar. O zamana kadar gerek dayanıklılık noktasında, gerekse daha geniş alanlarda uygulama açısından daha ileri seviyede gelişmeler sağlanacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here