Ana sayfa Haber Japon Uzay Ajansı, şimdiye kadar fırlatılan en küçük roketle yörüngeye uydu yerleştirdi

Japon Uzay Ajansı, şimdiye kadar fırlatılan en küçük roketle yörüngeye uydu yerleştirdi

0

Geçen yıl da aynı şekilde küçük bir roket ile yörüngeye uydu yerleştirmek isteyen Japon Uzay Ajansının görevi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Pes etmeyen bilim insanları projeyi tekrar ayakları üzerine kaldırdı ve bu kez başarılı oldular. Yörüngeye bir uydu yerleştiren dünyanın en küçük roketinin görevi başarıyla sonuçlandırıldı.

Japon Uzay Ajansı (JAXA)’ya göre fırlatma, bir deneyin parçasıydı ve TRICOM-1R küp uydusunu alt yörüngeye ulaştırdı. Küp uydu sahip olduğu kameralarla yeryüzünü gözlemleyecek ve şuan için tüm değişkenler beklenilen değerlerde seyrediyor.

Bu başarılı fırlatma ve yörüngeye yerleşmeyle birlikte SS-520-5 roketi, şimdiye kadar bu görevi başarıyla yerine getirebilen en küçük roket olmayı başardı. Görevin amacı, uzay araştırmaları alanında küçük kargoları uzaya küçük roketler kullanarak göndermeyi genelleştirmek ve bu sayede uzaya çıkmanın masraflarını ciddi anlamda azaltmak. Bu konuya farklı yaklaşımların var olduğu günümüz dünyasında ABD’den Elon Musk, firması SpaceX ile roket iticileri görevleri tamamlandıktan sonra yeniden kullanırken JAXA ise roket boyutunu küçülterek masrafları azaltmayı test ediyor. Aynı küçük roket yöntemini dahah önce de Yeni Zelanda, Electron adlı iticisiyle denemiş ve başarıya ulaşmıştı. Electron da her ne kadar küçük olsa da Japonların roketi kadar küçük değildi ve yörüngeye bir değil dört farklı uydu yerleştirmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here