Ana sayfa Haber Jaguar ufak elektrikli botuyla hız rekoru kırdı!

Jaguar ufak elektrikli botuyla hız rekoru kırdı!

Jaguar elektrikli gelecekte yer almak için elinden geleni ardına koymuyor.

0

Jaguar’ın pille çalışan V20E botu su üzerinde yeni bir dünya rekoru kırdı.

Jaguar Vector’un eş kurucusu Peter Dredge tarafından pilotluğu yapılan bot, su üzerinde 88,62 mil/saat hıza ulaştı. Rekor İngiltere’nin Coniston Water gölünde 8 millik bir mesafe içerisinde kırıldı. Bu denemeyle başarıya ulaşan pilot, daha önceki rekor olan 76,8 mil/saat‘i kırdı. Bu rekor, tam on yıldır kimse tarafından dokunulamamıştı.

Küçük ve hızlı V20E botu, Vector’deki yarış uzmanları tarafından geliştirildi ve projeye Williams Advanced Engineering firması da destek oldu. Aynı mühendislik firması, aracın elektrikli yürüyen aksamını da sağladı. Hızlı bot Jaguar’ın Formula E serisinde kullandığı teknolojiden faydalanılarak tasarlandı.

Elektrikli geleceğe yüklü yatırım

Jaguar, son dönemde klasik içten yanmalı araçlardan olabildiğince uzaklaşmaya çalışıyor. Firma yaptığı açıklamayla 2020 yılında içten yanmalı motorların üretimini tamamen durduracağını açıklamıştı.

Mart ayının sonunda medyaya açtığı tam elektrikli ilk SUV tipi aracı I-Pace’i satışa çıkaracak olan Jaguar, bu araçlardan oluşan bir yarış serisi bile düzenleyecek. Elektrikli geleceğe böylesine yatırım yapan Jaguar belki yakında bir de elektrikli bot yarışması düzenler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here