Ana sayfa Donanım Jaguar”a Grunge Aşısı

Jaguar”a Grunge Aşısı

0

Fender, modern rock müziğinin yeniden yazılmasına ön ayak olan anti kahraman Kurt Cobain’in efsanevi 1965 Jaguar gitarını, en ince ayrıntısını bile atlamadan yeniden üretiyor. Alternatif rock, grunge ve indie akımlarının modern müzik endüstrisinde yer bulmasında çok önemli bir yere sahip olan Kurt’ün sevgili gitarı, o zamanın ruhuna uygun bir şekilde hayata geçiyor ve bu enstrüman Fender Kurt Cobain Jaguar olarak adlandırılıyor. Cem Sarıoğlu detayları inceliyor.
 

Aslına bakacak olursak Jaguar’ın tarihi Kurt Cobain ile olan ilişkisinden çok daha öncelere dayanıyor. 1962 yılında Jazzmaster modelinin devamı niteliğinde piyasaya sunulan bu güzel enstrüman gitar ortamlarında görülür görülmez hemen o zamanın popüler müziklerinden olan “Surf Music” icracılarının bir numaralı enstrümanı haline geldi. Tasarım olarak Jazzmaster’ın ikiz kardeşi olarak tasvir edebileceğimiz Jaguar’da, kardeşinden farklı olarak 24 inçlik bir kısa skala uzunluğu tercih edilmişti. Jaguar aynı zamanda Fender’in ilk 22 perdeli enstrümanı olarak da tarihte farklı bir yere sahip.
 
kurt cobain
 
Jazzmaster’da kullanılan manyetiklerden daha küçük single manyetikler ile biraz daha karmaşık bir elektronik şema da Jaguar’ı farklı kılan özelliklerden. Enstrümanın elektronik tasarımından bahsetmişken; alt kısımda görebileceğini üç farklı düğme sayesinde enstrümanın manyetiklerini farklı kombinasyonlarda kullanmak mümkün. İlk iki düğme manyetikleri açıp kapamaya yararken, üçüncü sıradaki ise gitaristlerin sihirli düğme olarak adlandırdığı switch’di. Bu düğme aktif hale getirildiğinde elektronik düzeneğin içerisine yerleştirilmiş bir high pass filtre devreye giriyor ve gitarın herhangi bir orkestral oluşum içinde kendisine, tiz karakteri sayesinde, rahatlıkla yer bulabilmesini sağlıyordu. Yani diğer bir deyişle miksin içinde Jaguar’ın yeri her zaman hazırdı. Enstrümanın tipik özelliklerinden bahsetmişken, köprü sistemini atlamak da yanlış olur. Otomatik mute mekanizması ilk defa Jaguar ile piyasaya sunulmuştu ve köprü altında yer alan keçe uçlu bir blok, aktif hale getirildiğinde telleri sanki gitarist palm mute yapıyormuş gibi susturuyordu ve bu da sürekli mute çalmaktan yorulan gitaristler için bir nimetti. En azından fikir bazında… Zira düzgün kullanılmadığında bu sistem gitarın entonasyonunu ve akordunu fena halde bozuyor ve faydadan çok zarar getiriyordu. Ama kalın teller ve iyi ayarlanmış bir köprü ile kullanıldığında amacına ulaşması mümkün oluyordu. 1975 yılına kadar üretilen Jaguar, Telecaster ve Stratocaster modelleri kadar popüler olamadı ve 13 yıllık bir üretim sürecinin ardından sessizce bantlara veda etti. Ama bu vedalaşma bir elveda değildi. 1990’lı yıllarda, Kurt Cobain önderliğinde, Seattle’ın yağmurlu sokaklarından bambaşka bir müzik devrimi filizlenecekti ve zamanında değer görmemiş Jaguar’lar Jazzmaster ve Mustang’ler bir anda tüm dünyanın peşinde koştuğu enstrümanlar haline gelecekti.

 


90’lar ve geri dönüş

1990’lı yılların alternatif, indie, Brit ve grunge grupları bir anda 1960’lı yılların Fender Jazzmaster, Jaguar ve Mustang modellerini kullanarak, tüm dünyanın daha önce dikkat etmediği müzikleri popüler hale getirdiler. özellikle Eylül 1991’de müzik endüstrisini, daha spesifik olursak Rock müzik endüstrisinin üretim ve tüketim süreçlerini, baştan yazan Nirvana’nın Nevermind albümü; daha önce bir kenarda duran ve Amerika’da 1990’larda oldukça ekonomik gitarlar olarak görülen Jaguar ve kardeşlerini yeniden el üstünde tutulan enstrümanlar haline getirdi. Kızılağaç (alder) gövdeli, akçaağaç saplı ve gül ağacı klavyeli Jaguar, özellikle modifiye edildiğinde son derece güçlü, sinirli ve kullanışlı bir ekipman halie geliyordu.
 

fender kurt cobain
 
Kurt Cobain de bunu erken keşfedenlerdendi ve tüm kariyeri boyunca elinden düşürmediği gitarlarından birisi olarak sevgili Jaguar’ını seçmişti. Evet bu anti kahraman ve içine kapalı karakter, klipler ve konserler onlarca gitarı kırıp döküyordu ama Jaguar’ın yeri ayrıydı. Kurt’ün sahnede kaldığı yıllarda 1965 model sunburst Jaguar hep onunla oldu. ?imdi ise o yılları ve aslında bir müzik dehası olan Kurt Cobain’in Jaguar ile olan ilişkisini daha yakından tanımak için elimizde kaçmaması gereken bir fırsat var. Yıllar sonra Nevermind albümünün çıkışının tam 20. yılını kutladığımız bugünlerde Fender firması da Cobain ismini ürettiği en ilginç signature modellerden birisiyle anıyor. ‹sterseniz bu harika enstrümanın özelliklerine bir göz atalım.

 


Fender Kurt Cobain Jaguar

Fender ustaları, Cobain”in seneler boyunca sahnelerde savaşmış solak Jaguar”ını en sıra dışı ayrıntılarına kadar inceleyerek klonlamayı başardılar. Bu sıra dışı ayrıntılar arasında yıpranmış boya, çift humbucker manyetikler ve eşi benzeri olmayan elektronik ve kontroller (ki bu elektronikler Kurt gitarını 1991 yazında aldığında gitarın üzerindeydi) bulunuyor. Kurt’ün Jaguar’ının eşsiz özellikleri arasında kızılağaç gövdesi, eskitilmiş ve yıpranmış boya ile aksamlar, filetolu klavye, Stratocaster kafa şekli ve cilanın altına yapılmış 1950″ler tarzı “spagetti” adı verilen logo, DiMarzio® DP103 PAF 36. yıldönümü özel humbucker sap manyetiği ve DP100 Super Distortion köprü manyetiği, üç adet tırtıklı krom, kubbe şekilli düğme konfigürasyonu (volume-volume-ton), üç pozisyonlu manyetik geçişi, siyah krom Adjusto-Matic™ köprü ve Gotoh® akort burguları yer alıyor. Kurt Cobain signature Jaguar, aynı zamanda Jaguar model gamında solak olarak da üretilecek tek model olma özelliğine sahip.
 

fender kur cobain jaguar
 
Gitar, hak ettiği gibi farklı bir takım aksesuarları da kendisini satın alabilecek şanslı kullanıcılara sunuyor: Siyah, sert taşıma kutusu, hiçbir yerde satılmayacak çok özel Fender Kurt Cobain kitabı bu aksesuarlardan bir kaçı. Bu kitap içerisinde Charles Peterson”un çektiği inanılmaz fotoğraflar ve yorumları ile Nirvana grubunun gitar teknisyeni olan Earnie Bailey ile yapılmış çok özel bir röportaj da yer alıyor. Zaten Sound Dergisi’nin bu ayki kapak görseli de, kitabın yazarı ve fotoğrafçısı Charles Peterson’ın özel izniyle kullanıldı.

1990’lar müziği, Seattle ve grunge kültürü, imzalı seri elektro gitarlar ve başlı başına bir kültür yaratan anti kahraman Kurt Cobain… Tüm bunları yad etmek ve çaldığınız her notada Kurt’ün ruhundan minik tınılar duymak için artık bir fırsatımız var.

Fender Kurt Cobain Jaguar, bizce son yılların en heyecan verici enstrümanlarından birisi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here