Ana sayfa Haber J.P. Morgan, 1. ve 2. çeyrek için iPhone X satış beklentilerini düşürdü

J.P. Morgan, 1. ve 2. çeyrek için iPhone X satış beklentilerini düşürdü

0

Finans kuruluşu J.P. Morgan; Apple’ın akıllı telefonu ve tartışmalı olarak 2017-2018 aralığının yıldızı modeli iPhone X’in üretim tahminini düşürdü. Firma, 2018’in birinci çeyreğinde 20 milyon adet üretileceğini düşündüğü modelin artık en fazla 15 milyon adet üretileceğini düşünüyor. Analist Narci Chang da aynı şekilde tahminin düşürdü ancak burada JP Morgan’a kıyasla çok daha büyük olan %44’lük bir inişle 10 milyonluk bir tahmin söz konusu.

Genel iPhone satışları dikkate alınacak olursa, tahminler gibi benzer bir iniş söz konusu. 55 milyon beklenirken 52 milyon adet telefon satan Apple, çok büyük bir düşüşe sahip olmasa da nolursa olsun kendisinden gelmesine alışılmış performansı göstermiyor. Bunun yanında, firmanın bu yıl itibariyle telefon başına artan kâr oranı sayesinde satış satısındaki bu düşüş gelir düşüşüne sebep olmuyor. 

Apple’ın geçtiğimiz yıllarda cihaz başına 755 dolar olan kâr miktarı, bu yıl iPhone X ile birlikte 797 dolara çıktı. Bunun da etkisiyle birlikte satış sayısı tahminlerin altında olsa da kârda herhangi bir düşüş yok, aksine yükseliş var. 

Apple’ın 1000 dolarlık akıllı telefonu iPhone X, bu yıl kullanıcılara ve tüm dünyadaki insanlara bir gerçeği kanıtlamış oldu. Bu gerçek, insanların bir akıllı telefona ciddi anlamda ücret ödemekten çekinmediklerini gösteriyor. Şüphesiz, bu parayı fazla bulan ve ödemek istemeyenler mevcut ancak çoğunluğa bakıldığında Apple, iPhone X ile birlikte çok iyi satış rakamlarına ve kâr hedeflerine ulaşmış durumda. Apple’ın diğer ürünleri hakkındaki bilgiler ise iPad satışlarındaki artışla dikkat çekiyor. Kullanıcıların tabletlerin kullanım alanını iPad Pro ile birlikte yeniden değerlendirmesi görünüşe göre bir artışa olanak sağlamış ve klasik bilgisayarların biraz arka planda kalmaya başladığının işaretlerini vermiş gibi görünüyor. Firmanın bir diğer başarılı cihazı olan Apple Watch, üçüncü nesil modelinin SIM kart desteğine sahip olması, yani telefondan bağımsız olarak tam işlevde çalışabilmesi sayesinde kullanıcıların ilgisini son derece çekmiş gibi. Firmanın bu yıl en çok yükselen satış değerine sahip olan Apple Watch Series 3, kullanıcıların giyilebilir teknolojiye gün geçtikçe daha da ısındığını gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here