Ana sayfa Yazılım iZotope Ozone 5

iZotope Ozone 5

0

Günümüzde teknolojinin sihirli elini kullanarak farklı dinamiklerin farklı parametrelerini senkron olarak kullanabilen ya da hepsini aynı yüzeyde birleştirebilen yazılımlar ortaya çıkıyor. iZotope Ozone 5 bu komple sistemlerden genel olarak mastering için gerekli olan Maximizer, Equalizer, Dynamics, Stereo Imaging, Post Equalizer, Harmonic Exciter, Reverb ve Dithering gibi sekiz aracı birleştiren tek bir plug in.
 

Bugünlerde hemen hemen her ortamda mastering sohbetleri ve tartışmaları gelişiyor. Yeni başlayan arkadaşlar özellikle marka soruyorlar ve hangi sistemlerde hangi değerleri kullanmak gerektiğini öğrenmek istiyorlar. Verdiğim cevaplar karşısındaki yüz ifadeleri hep çok ilginç olmuştur. Mastering için ne bir tekniğin ne de markanın önemi vardır, hatta mastering”i hangi sistemde nerede yaptığınız bile önemli değildir. Yeter ki ne yapacağınızı bilin. Mastering”in ne olduğunu ve nasıl yapacağınızı bilirseniz mutfağınızda tavada bile yapabilirsiniz. Kullandığınız sistem sadece bir araçtır. Siz kullanmadan kendisi bir şey yapamaz. Mastering işleminin çok küçük bir kısmı tekniğe dayalıdır gerisi sanatsaldır. Yani mastering müzik tecrübeniz ve hayatınızda topladığınız müzik birikimiyle çok alakalıdır. Aynı zamanda kulağınızla da. Bu nedenle çok fazla mastering araç ve gereçleri hakkında testler yapmıyorum. Ancak teknolojinin gelişmesi ile kompleks parametreleri kullanan pratik sistemler ortaya çıktı.
 
izotope ozone 5
 
Müzik teknolojisinin temeline baktığımızda masteringde kullanılan compressor, limiter, EQ, maximizer gibi gereçler ve fonksiyonları kesindir. Günümüzde mastering denince, popüler camiada biraz Eq ayarı ve ses yükseltme opsiyonu olarak değerlendiriliyor. Sanırım Türk müziğinin dünyada önemli çıkış yapamamasında bunun büyük önemi var çünkü dinamik diye bir şey kalmıyor. Düzgün mastering yaparken bir çok parametreyi bir arada kullanmalısınız. Ses açmak için sadece limiteri acımasızca kullanamazsınız. Eq ayarı yaparken compressor ayarlarını da devamlı göz önünde bulundurmalısınız. İşlem zincirinde hangi dinamik, nerede olacak gibi bir çok püf noktası var. İşte günümüzde teknolojinin sihirli elini kullanarak farklı dinamiklerin farklı parametrelerini senkron olarak kullanabilen ya da hepsini aynı yüzeyde birleştirebilen yazılımlar ortaya çıkıyor. iZotope Ozone 5 bu komple sistemlerden genel olarak mastering için gerekli olan Maximizer, Equalizer, Dynamics, Stereo Imaging, Post Equalizer, Harmonic Exciter, Reverb ve Dithering gibi sekiz aracı birleştiren tek bir plug in. Meter bridge sayesinde oldukça yararlı bir meter sektörü var burada hem ses basıncını hemde dinamik aralığını takip edebiliyorsunuz. İş dijital olunca görsellik önem kazanıyor. Tarihi cihazlarda görsellik çok sınırlı kalıyordu Ozone”da gerçek zamanlı bir 3D spectogram var, bazıları için oyuncak sayılabilir ama bazıları bu tür spectogram’larla çalışmaya alışmışlardır. Bu spectogram’ı dondurup zoom yapabiliyorsunuz böylece belki de monitörlerinizin veremediği frekansları gözlemleyebilirsiniz. Mouse ile gerekli bölgedeki tüm değerleri kolayca okuyabiliyorsunuz.

 

Sesin renginde en belirgin değişikliği yaptığımız EQ sektörü oldukça detaylı ama bir o kadar da yalın tasarlanmış. Sekiz bara sahip iki grafik EQ burada iş başında. Bunlarda High- Low-Pass, High- Low-Shelf, ya da Flat-Modus gibi bir çok ayar mevcut. Dynamics sektöründe aslında mastering için kullanılan en klasik ve etkili opsiyonlar bir araya gelmiş: limiter, compressör ve gate… Burada sadece gerekli parametreler var: attack, release, trashold ve knee.

Mastering plug in’de reverb’in ne işi var diyebilirsiniz. Ama bu efekt gerçekten de tüm mixinize genel bir hava katmaya yardımcı olabilir. Ama reverb’den önce en önemli modüllerden olan stereo imaging tool’da mantıklı ayarlar yapmalısınız. Burada tabi ki mono kontrolü için bir de correlations denetimcisi bulunuyor.
 

izotope ozone
 
Ozone 5 mastering konusunda istediğiniz herşeyi yapabileceğiniz bir yazılım ama tabi ki kendi başına çalışmıyor. Siz ne yapmak istediğinizden emin olduktan sonra işinizi hem çok kolaylaştırıyor hem de profesyonel bir düzende çalışmanızı sağlıyor. Ozone 5’in bence en büyük gücü görsel çalışmayı mantıklı şekilde desteklemesi.

Ozone 5″e geçtiğimiz günlerde iZotope firmasının en büyük update”I uygulandı. ileride bu güncellemeleri daha detaylı test etmek istiyoruz. O zaman tüm dinamiklerin parametrelerine de daha detaylı değineceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here