Ana sayfa Haber İzinsiz ağaç kesilmesine karşı savaşan Android telefonlar!

İzinsiz ağaç kesilmesine karşı savaşan Android telefonlar!

0

Makine öğrenmesi, aslında bir yazılım türünün adı olsa da son zamanlarda sıkça yapay zeka terimiyle birlikte anılır. Machine learning şeklinde sıklıkla görülebilecek bu terim, bir yazılımın benzer işaretler aramak yoluyla bire bir talimat ataması olmadan da bazı işlemleri gerçekleştirebilmesini içerir. Bu yazılım türü ve elimizde bolca bulunan eski Android telefonlar, yetenekli ellerde ormanlardaki izinsiz kesimleri, yani ağaç katliamlarını engellemede kullanılıyor.

Güneş enerjisiyle çalışan çok sayıda geri dönüştürülmüş Android akıllı telefonun birbirine bağlanmasıyla ortaya çıkarılan proje, ortam seslerini kaydetmeye dayanıyor. Akıllı telefonlar bildiğiniz üzere çoğu zaman birden fazla mikrofona sahip olurlar ve bu mikrofonlar ile hassas dinlemeler yapmak mümkündür. Ormandaki sesleri bu mikrofonlar aracılığıyla kaydeden akıllı telefonlar, bölgede var olan şebeke ile (yağmur ormanlarında bile çeken operatör varmış) bu sesleri bulut depolamasına aktarıyor. Merkezi olarak çalışan yazılım, bu kayıtların hepsini analiz ediyor ve bir ağaç düşme ya da balta sesi algıladığında hemen yerel idari birime algılanan konum ile birlikte haber veriyor. Harekete geçen yetkililer ağaçlar katledilmeden suçlulara engel olarak gezegenimizin dengesini korumuş oluyor.

Şimdilik küçük bir alanı kaplayan Rainforest Connection adlı organizasyon, bu alanı genişletmeyi hedefliyor. Android uygulamaları üzerinden bu sesleri canlı olarak yayınlayan organizasyon yetkilileri, hedeflerine ulaşmak için sayfalarından insanlığın desteğini bekliyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here